» załóż konto» przypomnij hasło

Cloud computing? Nie przez Internet

Autor: Szymon Grzegorczyk | Źródło: Inf. pras. | Data: 2010-02-25 17:17:35

A A A | Wejść na stronę 2136 | Komentarzy 0

Cloud computing? Nie przez InternetRiverbed Technology, firma specjalizująca się w przyśpieszaniu działania sieci, aplikacji i przechowywania danych ogłosiła dzisiaj kierunki rozwoju produktów z obszaru cloud computing dla firm i instytucji publicznych. Bazując na sukcesie rozwiązań umożliwiających dużym i małym firmom tworzenia prywatnych chmur, w 2010 r. Riverbed ® rozpocznie wprowadzanie rozwiązań, które rozszerzają korzyści z przyspieszenia aplikacji i przechowywania na cloud computing realizowane w publicznych chmurach. Pierwszym wśród nowych produktów będzie wirtualny Steelhead ® dla ‘chmury,’ nowy członek rodziny produktów Riverbed zaprojektowanych do optymalizacji sieci WAN. Na konferencji w Nowym Jorku, Riverbed zademonstrował korzyści z planowanego urządzenia wirtualnego dla publicznej chmury (zapis spotkania dostępny tutaj). Ponadto, firma zaprezentowała nową technologię dla przyspieszenia składowania w chmurze. W konferencji uczestniczyli Amazon, AT & T, BT, IBM, Orange Business Services i klient Riverbed, firma Lantmännen.

"W ciągu ostatnich pięciu lat dostarczaliśmy wiodące na rynku rozwiązania do optymalizacji sieci WAN, które pokonują barierę wydajności poprzez udaną konsolidację infrastruktury IT do prywatnych chmur" powiedział Eric Wolford, wiceprezes ds. marketingu i rozwoju w Riverbed. "Te same problemy z wydajnością mają również wpływ na przedsiębiorstwa, które przenoszą swoje dane i aplikacje do publicznych chmur. Dzięki nadchodzącym produktom, poczynając od wirtualnych Steelheadów dla chmur, pomożemy klientom przełamać barierę wydajności dla aplikacji oraz przechowywania w chmurze. Pomożemy również osiągnąć klientom korzyści z publicznej chmury, zapewniając wydajny dostęp do aplikacji i przechowywania, taki sam, jak w przypadku akcelerowanej przez Riverbed chmury prywatnej.


Koncepcja "chmury" staje się spoiwem trzech głównych trendów obecnych dzisiaj w IT: orientacji na usługi, wirtualizacji oraz dalszej konsolidacji infrastruktury. Zdaniem czołowych analityków "chmura" może przybierać formę jednego z trzech modeli: prywatnych centrów przetwarzania danych lub prywatnych chmur, dzielonych usług oraz chmur publicznych, bądź też hybrydowych lub wirtualnych chmur prywatnych. Te ostatnie pozwalają dużym organizacjom i instytucjom rządowym korzystać z ekonomicznych i operacyjnych zalet cloud computing, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad kluczowymi zasobami. Obecnie Riverbed oferuje rozwiązania przeznaczone do akceleracji chmur prywatnych i posiada doświadczenie z pracy z wieloma partnerami w obszarze dostarczania zcentralizowanej i zwirtualizowanej infrastruktury. Wśród firm i instytucji, które skorzystały z rozwiązań Riverbed przy tworzeniu prywatnych chmur znajdują się Lantmännen, Rayonier, Canadian Cancer Society, Constagny, Brook and Smith, oraz Simpson Strong-Tie.

Firma Lantmännen, która wybrała Riverbed do wspomagania wydajności swojej infrastruktury typu “cloud”, jest jedną z największych w Skandynawii grup w obszarze przemysłu spożywczego, rolniczego i energetyki. “Obecnie w ramach dwóch centrów przetwarzania danych dokonujemy konsolidacji tysięcy naszych serwerów pracujących w setkach oddziałów naszej firmy. Spodziewane korzyści to oszczędność w kosztach IT rzędu 6,5 miliona dolarów rocznie oraz jednoczesny wzrost wydajności infrastruktury. Bez rozwiązań Riverbed nie bylibyśmy w stanie tworzyć prywatnych chmur nie sięgając po niekorzystne kompromisy.”

Nowa technologia Riverbed pozwoli firmie na poszerzenie oferty cloud computing skierowanej do firm i instytucji publicznych. Bez względu na to, czy firmy i instytucje wybiorą model prywatnej, publicznej czy hybrydowej chmury, nowe rozwiązania pozwolą zaadresować wszystkie problemy związane z wydajnością, na jakie napotkają.

Jak mówi Steve Duplessie, założyciel i starszy analityk Enterprise Strategy Group “Problemem ograniczającym zakres aplikacji, które zostaną przeniesione do “chmur” może okazać się latencja. Dla wielu firm zagadnieniem nie do pokonania może okazać się zmiana interfejsu aplikacji, czy też modyfikacja ich kodów pod kątem pracy z “chmurą". Jeśli Riverbed będzie w stanie zaadresować te problemy i rozwiązać je tak, jak udało się to w przypadku aplikacji i danych w sieciach WAN, to na tym rynku dojdzie do całkowitej zmiany reguł gry. W momencie kiedy “chmura” może działać na takiej zasadzie, jak lokalny dysk twardy, możliwości jej wykorzystania stają się nieograniczone.”

Przyspieszanie aplikacji
Rodzina produktów Steelhead oferuje firmom różnej wielkości akcelerację aplikacji oraz danych bez względu na miejsce, włączając w to oddziały terenowe i zagraniczne, prywatne centra przetwarzania danych i pracowników mobilnych. Zademonstrowane rozwiązanie, tzw. wirtualny Steelhead dla “chmury” rozszerza korzyści optymalizacji WAN na prywatne, publiczne i hybrydowe “chmury” przyspieszając działanie aplikacji i transfery danych. W ramach przeprowadzonej demonstracji pokazano między innymi instalację produktu w środowisku Amazon AWS.
“Urządzenia virtual Steelhead od Riverbed będą w przyszłości ważnym składnikiem architektury cloud computing” powiedział Zeus Kerravala wiceprezes Yankee Group i dodał “Zaproponowane rozwiązania powinny pozwolić na przezwyciężenie ograniczeń w wydajności, które były do tej pory główną barierą w popularyzacji cloud computing.”

Przyspieszanie rozwiązań storage
Z punktu widzenia wielu firm, a nawet rządów, migracja do przechowywanych danych do “chmury” stanowi atrakcyjną kosztowo i operacyjnie alternatywę. Ponieważ potrzeby w obszarze storage rosną coraz szybciej, wielu menedżerów IT życzyłoby sobie aby mieć w ich zaspokajaniu wsparcie zewnętrzne np. w postaci przechowywania w “chmurze.” A jednak, jak dotąd, proces ten skutecznie blokowały obawy przed utratą wydajności, perspektywa zmian w kodzie aplikacji i lęk przed skazaniem firmy na wyłączność jednego producenta sprzętu.
“Rozwiązania storage oferowane przez “chmurę”, chociaż oferują potencjalne oszczędności i ułatwienia operacyjne, obarczone są zdecydowanie większym ryzykiem latencji” mówi Joe Skorupa wiceprezes w firmie Gartner. “Z tego względu przyszli użytkownicy powinni upewnić się, że dane, które zamierzają przechowywać w “chmurze” są odporne na problem latencji lub też przedsięwziąć środki, które przezwyciężą ten problem.”

“Nasza nowa technologia pozwoli zmienić sposób myślenia na temat przechowywania danych, jaki obowiązuje w firmach i instytucjach rządowych” dodaje Eric Wolford. “Przestrzeń dyskowa nie bedzie sztywno zwiazana z serwerem. Otworzy to przed osobami zarządzającymi zasobami IT szansę na przemieszczanie zasobów storage w dowolne, najkorzystniejsze z punktu widzenia kosztów i architektury, miejsce na świecie, nawet takie oddalone o tysiące kilometrów. Ta funkcjonalność pozwoli firmom skorzystać z tego, co najlepsze zarówno w świecie prywatnych, jak i publicznych “chmur.”

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...