» załóż konto» przypomnij hasło

Dostatek szybkiej pamięci

Wielki test pamięci RAM DDR2

Autor: Robert Żabiński | Data: 2009-12-13 11:25:49

A A A | Wejść na stronę 407433 | Komentarzy 16


System chłodzenia pamięci Ram
Warto zwrócić uwagę na zastosowany system chłodzenia pamięci. Wśród testowanych tutaj modeli jedynie produkt Geil Black Dragon nie posiadał radiatorów odprowadzających ciepło.

Ciepło w nich odbierane jest przez powietrze bezpośrednio opływające układy scalone. Pozostałe modele posiadają różnego typu radiatory: od najprostszych, ściśle przylegających do powierzchni całej płytki drukowanej (np. Patrioty LLK) poprzez dziurkowane zapewniające wentylację na wzór najwydajniejszych samochodowych tarcz hamulcowych (jak w modelu OCZ SLI Ready Edition), aż po moduły G.Skill PI bądź Patriot Viper wyposażone w specjalne grzebienie wyciągnięte ponad moduły odprowadzające ciepło na powierzchnię.

Ewenementem są natomiast pamięci OCZ Reaper HPC korzystające z rurek z cieczą. Pamięci z radiatorami mają jedną istotną wadę. Gdy są zainstalowane w płycie głównej to przylegają ciasno do siebie. Tak dzieje się w przypadku montażu modułów OCZ Reaper HPC gdzie włożenie 4 modułów na raz jest iście wyczynowym osiągnięciem.
test ram ddr2 800mhz
W takiej sytuacji odbieranie ciepła z radiatorów jest mocno utrudnione. Sytuacja staje się jeszcze gorsza gdy zamontujemy 4 moduły a między ich parami nie ma zaś odstępów. Wówczas środkowe moduły nie maja zapewnionego skutecznego chłodzenia.
test ram ddr2 800mhz
W takiej sytuacji lepsze jest zastosowanie modułów bez radiatorów.

Buńczuczne nalepki na radiatorach

Wśród testowanych tutaj modeli większość dysponuje opóźnieniami typu 4-4-4-12 T2, przy częstotliwości 800MHz.

Często jednak się zdarza że mimo nalepek informujących o zastosowanych timingach płyta główna potrafi sama ustawić wolniejsze parametry, ponieważ odczytuje je z profilu SPD.
Ciekawym faktem jest też to iż niektóre, najszybsze pamięci na rynku mają wpisane ustawienia w SPD dla częstotliwości rzędu 500MHz, ale jednak brakuje przy tym wpisów dla mniejszych częstotliwości.

Z drugiej strony jeśli dany producent gwarantuje nam że dany model pamięci będzie pracował z krótszymi opóźnieniami to w takim wypadku deklaruje się że tak będzie.

Zapewne będzie trzeba wtedy ręcznie ustawić takowe parametry w BIOSIE - w odpowiednich opcjach temu służących.

Dlatego ważnym jest aby producent umieszczał na opakowaniu - najlepiej na samym module RAM informacje gwarantowanych możliwościach danego modułu RAM.

W tym miejscu należy obowiązkowo zaznaczyć że standard JEDEC definiujący parametry pracy określa wartość napięcia zasilającego na poziomie 1.8-1.9v. Jest to niezwykle istotny fakt kiedy dane nam jest korzystać z tańszych płyt głównych które nie pozwalają na zmianę napięcia zasilającego.

W ich przypadku zastosowanie chociażby modułów OCZ Reaper HPC 800MHz 4-4-4-12 2.3v spowoduje pogorszenie osiągów, oraz co bardziej przykre - nie pozwoli nam na uruchomienie naszego komputera.

Profile EPP
EPP to skrót od Enhanced Performance Profile.

Najprościej ujmując, jest to zbiór odgórnie ustalonych parametrów pracy pamięci, które po aktywowaniu EPP w BIOS płyty głównej, zostają automatycznie ustawiane.

W odróżnieniu od SPD (Serial Presence Detect), który także zawiera zestaw informacji (timingów) dla danej częstotliwości pracy, które płyta wprowadza automatycznie, zgodnie ze wzorcem, zapisana jest tu także zalecana wartość napięcia (dobierane przez platformę) oraz CR (Command Rate).

Poza tym EPP, identycznie jak SPD, zawiera również dane na temat podstawowych timingów. Historia Enhanced Performance Profile jest dosyć nowa.

Technologia ta została opracowana przez firmę Corsair i nVidia. Dodatkowe informacje zapisane są w pamięci EEPROM, standardowo znajduje się w niej jedynie SPD, a ponad połowa jej całkowitej pojemności: 256 bajtów marnuje się.

Cel wprowadzenia EPP wydaje się dosyć jasny. Organizacja standaryzacyjna JEDEC, nie uznała do tej pory układów taktowanych z częstotliwością powyżej 800MHz jako standard dla modułów. EPP jest pod tym względem ujednoliceniem i gwarancją, że pamięci taktowane przykładowo z zegarem 1000MHz, będą współpracowały z naszą płytą. Oczywiście należy w tym wypadku dodać, że jedynie układy nForce 590SLI i nowsze ze stajni nVidia, gwarantują wsparcie dla EPP.

Niezbędne jest także aby BIOS wspierał EPP.

Reasumując - do poprawnego działania Enhanced Performance Profile muszą zostać spełnione trzy warunki: pamięć EPP, chipset obsługujący profile oraz BIOS płyty.

Pamięci posiadające nadmiarowe informacje EPP oznaczane są często przez producentów jako SLI-Ready.

Układ SPD
SPD (Serial Presence Detect) to niewielki układ EEPROM na każdym z modułów pamięci. Jego pojemność to 256 bajtów.

Producent pamięci, zgodnie z zaleceniami JEDEC, zapisuje w SPD informacje na temat parametrów pamięci (wielkość, częstotliwość, timingi, napięcie), datę wytworzenia, numer seryjny, nazwę modułu oraz swoją. W przypadku pamięci standardowych są to zarówno domyślne, jak i nominalne parametry jej pracy.

Natomiast pamięci wyczynowe często w SPD mają zapisane dużo słabsze parametry pracy niż te, które deklaruje producent.

W ten sposób pamięć ustawia swoje parametry na niższe, by zapewnić kompatybilność pracy przy pierwszym uruchomieniu.

Dlatego też, by móc skorzystać z pełnej wydajności, pamięciom należy ręcznie ustawić parametry.

Kompatybilność
Pomimo obecności standardów może okazać się, że dana pamięć nie do końca poprawnie współpracuje z naszą płytą główną. Dotyczy to przede wszystkim pamięci wyczynowych, które pracują z wyższymi taktowaniami niż te, określone w standardach JEDEC.

Również podczas produkcji pamięci stosuje się drobne modyfikacje w budowie modułów DIMM tak, by uzyskać jak najwyższą wydajność, a by jednak nadal były one kompatybilne. Jednak nie w każdym przypadku tak jest. Producenci płyt głównych testują moduły pamięci i modyfikują odpowiednio BIOS-y płyt głównych tak, by zagwarantować poprawną współpracę pamięci.
test ram ddr2 800mhz
Przekonaliśmy się o tym kilkukrotnie, kiedy to okazało się, że wymiana BIOS-u na nowszy powoduje lepszą (czy też poprawną) pracę pamięci. Dotyczyło to przede wszystkim tych najszybszych modeli.
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • elegant0

    2009-12-13 12:13:39

    dla szarego użytkownika , zapewne za dużo skrótów ,recka nawet mi się spodobała , lubie porównania jakichś produktów ;D
  • Adonim

    2009-12-13 12:22:33

    Oznaczenia jakich skrótów ?? oznaczenia timingi i wogóle to musza być tak opisane. Ale może cos ułatwimy z tym.
  • elegant0

    2009-12-13 12:51:22

    nie nie , źle mnie zrozumiałeś ,chodzi mi jeśli ktoś nie zna owych skrótów to można by było zrobić jakąś podstronę z wyjaśnieniami . np. ktoś czytający nie wie co to znaczy ,złazi na sam dół recki i ma link do podstrony z wyjaśnieniem :D
  • Adonim

    2009-12-13 13:01:14

    Dobrze kombinujesz, zajmę się tym i zrobimy update z Szymonem :)
  • Adonim

    2009-12-13 13:36:39

    Strona z wyjaśnieniem oznaczeń związanych z RAM została dodana, miłego czytania :)
  • Mateusz

    2009-12-13 15:13:24

    Świetny test! Brakowało mi już od jakiegoś czasu rzetelnego porównania pamięci DDR2. One nadal żyją i pewnie sporo czasu minie zanim DDR3 opanuje totalnie rynek.
  • Adonim

    2009-12-13 15:23:51

     

    Mateusz napisał:

    Świetny test! Brakowało mi już od jakiegoś czasu rzetelnego porównania pamięci DDR2. One nadal żyją i pewnie sporo czasu minie zanim DDR3 opanuje totalnie rynek.



    Wielkie dzięki :D, szkoda tylko że poniekąd dzięki tej wytężonej pracy spaliłem sobie płyte z platformy testowej :) le to poniekąd moja wina była.
  • Sroka

    2009-12-13 19:30:15

    Miałem nie komentować ale co tam :)
    Na twoi miejscu dodał bym do wszystkich wykresów opis więcej=lepie bądź mniej=lepiej- nie każdy to wie. A poza tym szkoda, że nie było w teście goodramów pro 900mhz- można by zaliczyć do tej kategorii.
    A tak w ogóle fajny tekst
  • wprosttt

    2009-12-13 22:45:27

     

    Adonim napisał:

    Na uwagę zasługuje tu niezwykle wysoki potencjał OC modelu G.Skill PI na opóźnieniach cl4 sięgający ponad 1000MHz.

    A na wykresie jest 935 MHz 4-4-4. Chyba coś nie tak ;).
  • Adonim

    2009-12-13 23:04:11

     

    mis456 napisał:

    Miałem nie komentować ale co tam :)
    Na twoi miejscu dodał bym do wszystkich wykresów opis więcej=lepie bądź mniej=lepiej- nie każdy to wie. A poza tym szkoda, że nie było w teście goodramów pro 900mhz- można by zaliczyć do tej kategorii.
    A tak w ogóle fajny tekst



    To juz wina naczelnego :0 ze brak było takich marek jak: A-Data, Corsair, GoodRAM, czy Kingston. Ale część z nich bedzie w teście DDR3 :). Co do tych tabel to pomyśle i pozmieniam coś tu i tam jak już.

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 16


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...