Zupełnie nowe hity czy kiepski remix?
Test telefonów Samsung Star II i Samsung Corby II
Spis treści
W związku z tym, że na wyglądzie kończą się istotne różnice między testowanymi telefonami, od teraz wszystkie informacje dotyczą obu modeli, a w przypadku różnic pojawią się o nich stosowne informacje. Bardziej podłużne zrzuty ekranów pochodzą z modelu Star II, szersze – z Corby'ego II.
Oba telefony wyposażono w interfejs TouchWiz 3.0, niemal identyczny jak w modelu Wave S8500 i identyczny z modelem Wave 533. Jest on znacznie ładniejszy i wygodniejszy niż stosowany w poprzednikach TouchWiz w wersji pierwszej. Bardzo nie podoba mi się wprowadzenie jasnoniebieskiego tła menu, ale to również kwestia gustu. Telefony pracują szybko i płynnie, jednak przy niektórych aplikacjach zastosowane podzespoły okazują się za słabe, o czym w dalszej części testu.
W modelach Avila i Corby zamontowano oporowe panele dotykowe. Choć to słabsza technologia, wygoda obsługi stała na wysokim poziomie. Star II i Corby II mają panele pojemnościowe i, paradoksalnie, w porównaniu do poprzedników straciły bardzo dużo w kwestii wygody obsługi. Przyciski dotykowe stosowane w TouchWiz 3.0 dostosowane są do wysokiej jakości paneli dotykowych modeli z serii Wave i niestety nie sprawdzają się z oszczędnościowymi panelami zastosowanymi u następców. Oprócz zbyt małych przycisków na ekranie razi niska jakość samego panelu – jego precyzja jest prawdopodobnie najgorsza, z jaką przyszło mi mieć do czynienia wśród wszystkich paneli pojemnościowych. Po otwarciu panelu „Touch test” w menu serwisowym Star II i Corby II i narysowaniu palcem prostej linii uzyskuje się linię poszarpaną i powyginaną we wszystkie strony. Użytkownicy o małych i sprytnych palcach nie powinni mieć problemu z obsługą obu „dwójek”, ale posiadacze dużych dłoni muszą nieźle się namęczyć, zwłaszcza przy pisaniu wiadomości. Corby II ma nieco bardziej precyzyjny panel niż Star II, ale efekt jest ten sam, bo elementy na ekranie są znacznie mniejsze. Zabrakło również niestety obsługi wielodotyku.
Wyświetlacz Star II jest bardzo jasny i wyświetla żywe barwy. Jego rozdzielczość jest odpowiednia przy tej wielkości. Dla kontrastu, ekran Corby'ego II jest blady, a piksele są stanowczo za duże.
Na pulpicie obu telefonów można umieścić liczne interaktywne widżety. Użytkownik ma wpływ na liczbę pulpitów – można je łatwo dodawać i usuwać (może ich być od 1 do 9). Nie ma możliwości umieszczenia na pulpicie skrótów do funkcji czy aplikacji, co było możliwe w Avili i Corbym. Menu na bladoniebieskim tle prezentuje się różnie w obu modelach – Star II ma siatkę ikon 3x4, a Corby II – 3x3. Menu Star II liczy 23 ikony, co daje 2 karty, a Corby'ego II – 24 ikony, wypełniające 3 karty. Menu można reorganizować i dodawać nowe karty, co nie ma większego sensu, bo nie da się dodać nowych ikon do menu.
W czasie używania telefonów u góry ekranu zawsze dostępny jest panel sterowania podstawowymi funkcjami, znany z serii Wave. Po naciśnięciu panel rozwija się i można w nim jednym dotknięciem uruchomić lub wyłączyć wi-fi, Bluetooth i tryb cichy, jak również obsługiwać radio i odtwarzacz MP3.
Oba telefony charakteryzują się fantastyczną jakością rozmów – słyszalność jest znakomita, również przez rozmówcę, a głośność w słuchawce można dostosować do wymagań każdego użytkownika o zdrowym słuchu. Nie jest to typowe dla telefonów Samsunga, ale Avila spisywała się pod tym względem równie dobrze. Corby II i Star II mają świetne anteny – przebywając w windzie w piwnicy budynku mogłem swobodnie rozmawiać i SMS-ować przy dwóch „kreskach” na wskaźniku zasięgu, a w tym samym miejscu pracujące w tej samej sieci Samsung Wave i Nokia N8 w ogóle nie wykrywały zasięgu sieci.
Edytor wiadomości w obu modelach wygląda niemal identycznie. W górnej części okna wpisuje się numer telefonu lub wybiera go z kontaktów, a na dole wpisuje się tekst. Nie zabrakło słownika T9 zapamiętującego nowe wyrazy. Star II po obróceniu na bok wyświetla pełną klawiaturę. Wygoda jej obsługi jest wystarczająca. Zainstalowano nawet metodę wpisywania T9 Trace (Swype), która zdecydowanie przyspiesza pisanie, ale użyty w tym modelu kiepski panel dotykowy praktycznie uniemożliwia jej używanie. Ciekawostką jest możliwość wpisywania tekstu odręcznie. Pole wpisywania może wypełniać cały wyświetlacz lub tylko dolną część. Oba telefony radzą sobie z rozpoznawaniem odręcznych znaków bardzo sprawnie. SMS-y można przeglądać w typowych folderach lub w wygodnym widoku wątków. Oba modele mają ograniczoną pojemność na SMS-y – 1000 wiadomości odebranych, 200 wysłanych i 100 kopii roboczych. Corby II posiada wadę oprogramowania dotyczącą wysyłania MMS-ów. Przy próbie załączenia dużego zdjęcia, które telefon musi pomniejszyć, by zmieściło się w wiadomości, następuje często długie „zamyślenie telefonu”, w czasie którego niecierpliwi użytkownicy na pewno wyjmą baterię i uruchomią telefon od nowa. W takiej sytuacji pomaga kilkakrotna próba zablokowania i odblokowania ekranu. Można się do tego przyzwyczaić – wysyłanie MMS-ów ostatecznie działa, a przecież większość użytkowników komórek nie wysyła ich zbyt wiele.
Inżynierowie Samsunga dokonali niemalże cudu w kwestii zarządzania energią. Przeciętnie użytkowane Star II i Corby II pozwalają na 7-9 dni pracy bez ładowania! Oczywiście przy używaniu wi-fi i ciągłym podświetleniu uda się rozładować telefon w 1 dzień. SMS-ując niemal bez przerwy, wykończyłem Corby'ego II w 3 dni. Oba telefony wymagają dość długiego ładowania (około 3 h). Zastosowanie bardziej wydajnej ładowarki (od innego modelu) nie skraca czasu ładowania.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
~verr
2012-01-22 10:11:32
~serol
2012-01-22 10:24:41
Kuba
2012-01-22 14:12:31
~flujid
2012-01-22 14:32:00
Kamil_K
2012-01-22 16:09:45
Kamil_K
2012-01-22 16:12:29
~dojek
2012-01-22 17:27:16
~Monisa
2012-01-22 21:09:49
1)Czy funkcja blotooth działa szybko i nie zacina się???
2)Czy dobrze słychać wszystkie słowa w trakcie rozmowy telefonicznej??? 3)Czy zdjęcia można przerabiać bezpośrednio na telefonie???
4)Jak piszę sms-y to telefon zacina się???
5)Czy telefon jest trudny do rozgryzienia bez instrukcji obsługi???
6)Czy telefon jest czuły na dotyk???
7)Czy polecacie ten telefon???
8)Jakie są szczere wady i zalety telefonu???
9)Czy łatwo go zniszczyć???
10)Czy jest poręczny???
11)Czy łatwo się rysuje???
12)Czy można trzymać go w kieszeni i mieć pewność, że nie będzie,,świrował"???
Kamil_K
2012-01-23 10:54:00
1. Bluetooth 3.0 - w treści recenzji napisałem, że działa bardzo szybko.
2. W zaletach i w treści napisałem o wyjątkowej jakości rozmów.
3. Tak, telefony posiadają prosty edytor zdjęć.
4. Nie! Czy któryś współczesny telefon zacina się przy pisaniu SMS-ów?
5. Oba telefony są bardzo intuicyjne.
6. W teście znajdziesz kilkakrotnie powtórzoną informację, że panel dotykowy obu modeli nie należy do najczulszych.
7. Tak, w tej kategorii cenowej to dobry zakup.
8. Kliknij "podsumowanie" i sprawdź...
9., 11. Jak napisano w teście, obudowa jest dość odporna.
10. To zależy od wielkości i kształtu dłoni. Najlepiej sprawdzić samemu.
12. Telefon potrafi odblokować się i wyłączyć w kieszeni. Tak niestety mają Samsungi z bocznym klawiszem odblokowania, który w testowanych modelach pełni również funkcję wyłącznika.
czytelnik18
2012-01-24 14:35:03
zobacz wszystkie komentarze | 13