Innowacyjne rozmieszczenie komponentów
Silverstone Raven RV05 - recenzja obudowy
Firma SilverStone wprowadziła na rynek kilka tygodni temu nowy model obudowy Raven RV05. Urządzenie to oferuje unikalny design, co podejrzewamy, że pójdzie w parze z nienaganną jakością wykonania. Niespotykaną cechą tej konstrukcji jest to, że płyta główna obrócona jest o kąt prosty w celu wykorzystania tzw. „efektu kominowego”. Brzmi ciekawie. Sprawdziliśmy czy warto poświęcić ponad 100 Euro za tę obudowę. Zapraszamy do lektury.
Spis treści
Obudowa Raven RV05 została zapakowana w czarny karton z olbrzymią ilością informacji nadrukowanych na jego powierzchni. Tutaj nie tylko znajdziecie specyfikację techniczną tego modelu, ale również dokładne zdjęcia przedstawiające każdy element obudowy. W środku produkt SilverStone jest bezpiecznie umieszczony pomiędzy dwoma kawałkami styropianu. W komplecie umieszczono także instrukcję obsługi, elementy montażowe oraz katalog innych produktów SilverStone.
Obudowa ma wymiary 529 x 242 x 492 mm i waży 7,6 kilograma. Została ona wykonana częściowo ze stali i częściowo z plastiku. Ten drugi jest dobrej jakości i zapewnia całej konstrukcji odpowiednią sztywność. Zastosowana czarna farba także w czasie testów nie budziła żadnych zastrzeżeń.
Z przodu producent nie zdecydował się na zastosowanie żadnych zatok 5,25 cala, jednak mamy tutaj opcję montażu napędu optycznego typu szczelinowego w pionie. Górna część to przede wszystkim zdejmowana pokrywa, która pozwala na bezpośredni dostęp do portów znajdujących się w tylnej części płyty głównej. To dlatego, że ta została obrócona o kąt 90 stopni w porównaniu do typowych obudów.
Na górze z przodu mamy także niewielki panel I/O, który został ukryty za przesuwanymi drzwiczkami. Znajdują się tam dwa porty USB 3.0 oraz gniazda audio (mikrofonowe i słuchawkowe).
Obydwa boczne panele są wyposażone w mechanizm otwierania bez używania dodatkowych narzędzi. Na lewym boku widzimy przeźroczyste okno z pleksi, natomiast prawy jest zrobiony z litej stali. Nie trudno zauważyć, że obudowa Raven RV05 wykorzystuje ciekawy układ chłodzenia z wentylatorami umieszczonymi na dole za filtrami przeciwkurzowymi oraz jednym na górze.
Powyższy wynik dzielimy przez dwa co daje grubość blachy ok. 0,9 mm. To z uwagi na zagięcie jej przy krawędzi przez co jest dwukrotnie grubsza.
Z tyłu widzimy perforowaną powierzchnię.
Na spodzie mamy olbrzymi filtr przeciwkurzowy oraz cztery solidne nóżki z gumowymi podstawkami.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
~michas
2014-08-13 13:30:38
I tak zamiast zgrabnej budy ma się szafę zajmującą podwójną przestrzeń.
~hirek
2014-08-13 14:36:33
~milo-was-poznac
2014-08-13 14:42:56
~JuSeKs
2014-08-13 15:41:45
~zenfist
2014-08-13 17:18:46
SĹawekpl
2014-08-14 05:21:22
recenzujący wspomina o sporej przestrzeni na kable za tacką płyty głównej tylko czemu z tej opcji nie skorzystał i tylko jeden kabel jest za tą tacką schowany, reszta zaburza zapewne skutecznie przepływ powietrza i zwiększa temperatury
przy testach wentylatorów jest pomiar głośności sonometrem, czemu nie zmierzono głośności tych wentylatorów? czyby się okazały znacznie głośniejsze niż podaje producent?
Silverstone nie słynie z cichych wentyli, warto sprawdzić czy coś się zmieniło
silent
2014-08-17 14:37:00
Pewnym zgrzytem może też być przepuszczenie przewodów po siatce zasilacza - chyba, że ktoś puści tam tylko lan i grafikę (większość?)
Faktycznie, montaż hdd jest niefajny (który z producentów zaleca pracę w pionie?), chyba, że zdecydujemy się na wyłącznie ssd.
Niewątpliwie, nieortodoksyjna obudowa, jak dla mnie zbyt udziwniona (wizualnie) - wolę klasyczne klocki, ale i tak ciekawa.
7