» załóż konto» przypomnij hasło

Chipset Intel Z77 na pokładzie

Shuttle SZ77R5 – test barebone

Autor: Eryk Gozdek | Data: 2012-08-21 09:34:38

A A A | Wejść na stronę 71672 | Komentarzy 6


Zajrzyjmy teraz do środka Shuttle SZ77R5 i sprawdźmy, co producent przygotował dla swoich klientów. Aby odsłonić wnętrze musimy odkręcić z tyłu obudowy trzy szybkośrubki i zdjąć trójścienną nasadkę. Jak widzimy, cały środek został wykonany z aluminium w srebrnym kolorze. Płyta główna swoim wyglądem przypomina dokładnie to, co mogliśmy obserwować w przypadku SZ68R5 z niewielkimi modyfikacjami. Poszczególne elementy są dobrze rozmieszczone.

Mamy tutaj dostęp do gniazda procesora LGA 1155, które posiada standardowo rozmieszczone otwory do montażu coolera CPU, dzięki czemu możemy tutaj zamontować dowolny radiator, który spełnia wymagania tego socketu.

Shuttle SZ77R5

Na chipsecie Z77 umieszczono niewielki radiator, który powinien bez problemu wystarczyć do oprowadzenia ciepła z tego układu. Nowy barebone wykorzystuje czterofazowy VRM z pasywnym chłodzeniem.

Shuttle SZ77R5

Obok dwóch portów SATA 6.0 Gbps umieszczono nowe gniazdo USB 3.0. Niedaleko mamy układ BIOSu, który w tym przypadku jest taki sam, jak w modelu SZ68R5, czyli Winbond W25Q32BVSIG 32M-bit. Oprócz tego mamy cztery sloty pamięci RAM DDR3 o częstotliwości do 1600 MHz.

Shuttle SZ77R5

Warto wspomnieć także o dwóch portach SATA 3.0 Gbps w kolorze pomarańczowym, jednym e-SATA o mSATA, dzięki czemu możemy podłączyć do urządzenia aż sześć dysków SATA jednocześnie. Mogą one pracować w macierzy RAID: RAID 0, RAID 1 oraz RAID 5.

Shuttle SZ77R5

Tylko w przypadku układu audio producent zastosował kondensatory analogowe, które są trochę tansze…

Shuttle SZ77R5

Płyta główna jest zasilana za pomocą wtyczki 20-pin ATX, natomiast procesor dzięki złączu 4-pin. Odpowiada za to zasilacz o mocy 500 W z certyfikatem 80 Plus Bronze – dokładnie taki sam jak w poprzednim modelu Shuttle. Zapewnia to sprawność na poziomie 85% przy połowie maksymalnego obciążenia. Oferuje on kable z wtyczkami: 20-pin ATX, 8-pin CPU, 8-pin PCIe, 6-pin PCIe, 2x Molex, 4x SATA oraz 1x FDD. Jest chłodzony za pomocą niewielkie wentylatora, który znajduje się z tyłu urządzenia.

 

Shuttle SZ77R5

Shuttle SZ77R5

W środku barebone Shuttle jest zdecydowanie dużo wolnego miejsca, pomimo, że same gabaryty urządzenia na to nie wskazują. Wystarczy zauważyć, że bez problemu udaje się zamontować długie karty graficzne, jak np. AMD Radeon HD 7970 czy GeForce GTX 680 ze stajni nVidii. W tym przypadku warto korzystać z rozwiązań referencyjnych, które mają standardowe chłodzenie – mamy wtedy pewność, że nasz model nie będzie kolidował z innymi elementami w środku ZS77R5.

Shuttle SZ77R5

Montaż napędu 5,25 cala oraz dwóch dysków twardych o wielkości 3,5 cala dokonujemy na specjalnie przygotowanej, aluminiowej płytce, która jest w pełni demontowana. W wygodnym zarządzaniu nią przeszkadzają często kable zasilające od karty graficznej oraz od gniazd USB 3.0 z przodu urządzenia. Za sprawą specjalnych adapterów możemy również zamontować napęd optyczny + 4x SSD lub + 2x SDD i 1x HDD.

Shuttle SZ68R5

Shuttle SZ77R5

Do płyty głównej podłączone są już cztery kable, które umożliwiają działanie panelu frontowego. Są to: wyłącznik zasilania, diody LED, USB 3.0 oraz USB 2.0.

Nie sposób pominąć w opisie system chłodzenia Shuttle ICE, który odpowiada za odprowadzenie ciepła z procesora za pomocą miedzianej podstawki, z której wychodzą trzy rurki heat-pipe, a swoje zakończenie mają w radiatorze, który owiewany jest przez wentylator o średnicy 92 mm. Jednostka ta może pracować z prędkościami od 900 do 3600 RPM w zależności od obciążenia.

Shuttle SX79R5

Chłodzenie montujemy na procesorze za pomocą czterech zacisków typu push-pin, które wkładamy do otworów na płycie głównej. Jest to taki sam mechanizm, jaki możemy spotkać w boxowych coolerach Intela czy też w przypadku radiatorów o mniejszej wadze, które nie wymagają montażu specjalnej podstawki pod backplate. W zestawie otrzymujemy także pastę termoprzewodzącą, która powinna wystarczyć na około pięć aplikacji.

BIOS

Aby wejść do ustawień BIOSu wystarczy w czasie uruchomienia komputera wcisnąć przycisk DEL lub F2. Korzystamy z najnowszej wersji, wydanej w lipcu, która jest oznaczona numerkiem SZ77R000.110. Niestety nie jest on w wersji EFI, ale w standardowej, gdzie wymagana jest do obsługi klawiatura.

W zakładce Health System możemy sprawdzić temperatury i napięcia podzespołów, a także zmieniać prędkości obrotowe wentylatorów. W ustawieniach SATA możemy poruszać się pomiędzy IDE, AHCI i RAID. Mamy również do wyboru opcję Hot Plug, które rozpozna, że do komputera został podłączony dysk w czasie pracy maszyny. W ustawieniach CPU możemy wyłączyć technologie Intel V.T. czy HT oraz tryb Turbo. Nie zabrakło także miejsca, gdzie mamy możliwość konfiguracji pamięci RAM wraz z profilami XMP. Warto podkreślić także łatwość, z jaką możemy dokonać OC naszego procesora.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Francus

    2012-08-21 21:41:15

    Chyba i tak warto wybrać ten model. Nowy chipset daj większe możliwości :)
  • Sławekpl

    2012-08-22 22:20:18

    "dwa dyski HDD (lub cztery SSD)"
    mam rozumieć, że mogę wstawić tam 4 dyski SSD np. OCZ Colossus lub Talos - przypominam, że te dyski są w obudowach 3,5`
    to po co takie bzdury pisać, jakby recenzujący zapomniał, że można kupić dyski 2,5` HDD i to nawet o pojemności 2TB, istotniejszą kwestią jest jakiej grubości maksymalnej mogą być te 4 dyski
    wspomniany dysk 2TB HDD 2,5` ma 15mm grubości
  • Sroka

    2012-08-22 22:33:36

    Racja, to istotna informacja i recenzent powinien o niej pamiętać :P
  • Sławekpl

    2012-08-23 01:31:02

    jeszcze kilka uwag
    komp dedykowany HTPC w obudowie w której właściwie brak możliwości montażu dodatkowej karty dźwiękowej (1xPCIe x16 oraz 1xPCIe x4 najczęściej zasłonięte zamontowaną grafą) powinien mieć na pokładzie najlepszy dostępny chip, a nie układ sprzed kilku lat jak tutaj ALC888
    są producenci to rozumiejący, Shuttle (jak zwykle) się nie popisał oszczędzając kilka centów przy i tak wygórowanej cenie
    karty na USB w zdecydowanej większości mają jedynie zdrenować kieszeń klienta nie oferując niczego szczególnego, także w takich konstrukcjach jest to szczególnie istotne

    w zewnętrzną zatokę 3,5` coraz częściej montuje się kieszeń hot-swap na 2,5` dysk (zwłaszcza przy HTPC), a nie tylko czytniki kart pamięci, są również rozwiązania łączące obie funkcje
    w przypadku anten Wi-Fi ta "możliwość" ich montażu to jedynie zrobiona perforacja, złącza oraz anteny samemu musimy wyszukać w sieci, zakupić i zamontować - kolejny recenzujący którego najwidoczniej "parzy" manual :P
    brak informacji czy krawędzie są odpowiednio oszlifowane i czy nas nie pokaleczą podczas składania kompa
    brak eSATA to moim zdaniem minus

    czy kiedyś się doczekam recenzji obudowy w której będą zawarte wszystkie informacje których nie znajdziemy w manualu na stronie producenta, przecież o to głównie chodzi w takich "opisach" byśmy ominęli produkty, które z jakichś przyczyn nie spełnią naszych oczekiwań
  • ~rrr

    2012-08-23 11:02:54

    eSATA jest
  • ~Yarec

    2012-09-01 19:29:42

    Komentarze tych co niekorzystali z firmowych (od A do Z)komputerków Shuttle,mało znanej ze swej oferty (w polsce)- szkoda.

Komentarz 6


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...