Pojemność ma znaczenie
Seagate Business Storage 2-bay 8 TB – test urządzenia
Spis treści
Interfejs samego oprogramowania jest bardzo przejrzysty i intuicyjny. Już od samego początku nie powinniśmy mieć problemów z jego opanowaniem. Warto jeszcze podkreślić, że Seagate w przeciwieństwie do innych producentów nie zastosował konfiguracji Raid 0 wobec swoich dwóch dysków twardych. Tutaj pracują one w trybie Raid 1, co jest bezpieczniejsze, bowiem, kiedy jeden z nich by zawiódł to nie stracimy swoich danych. Domyślnie mamy „tylko” 4 TB wolnej przestrzeni.
Mamy tutaj dostęp do prostego kreatora ustawień. W pierwszym kroku ustawiamy język panelu oraz hasła dostępu administratora.
W kolejnym możemy zdefiniować własną nazwę i opis urządzenia, wybrać protokół dostępu do sieci, zmienić strefę czasową i ustawić autoaktualizację czasu w oparciu o wybrany serwer.
Na koniec pozostaje skonfigurowanie dostępu do sieci.
System po przejściu tego krótkiego kreatora gratuluje nam jego prawidłowe ukończenie i sugeruje ustawienia RAID w celu bezpieczeństwa naszych danych.
W oknie głównym aplikacji mamy po lewej stronie menu z poszczególnymi zakładkami, a po prawej stronie kilka skrótów do przydatnych miejsc.
W statusie systemu możemy zobaczyć wszelkie informacje o urządzeniu: nazwę, numer seryjny, firmware, temperaturę pracy, adresy IP, wolne miejsce na dysku oraz typ RAID.
W tym miejscu możemy kontrolować, kto będzie miał dostęp do naszego NAS za pomocą filtrowania adresów IP.
Jeżeli chcemy mieć dostęp do NAS i urządzeń w sieci LAN z każdego miejsca w Internecie, a nie posiadamy stałego adresu IP, tylko otrzymujemy go dynamicznie z serwera DHCP (jak np. w przypadku Neostrady) musimy skorzystać z usługi DDNS (Dynamic Domain Name System) czyli usługi dynamicznego serwera nazw.
Sieciową pamięć masową z obudową 2-kieszeniową można łatwo konfigurować w opcjach macierzy RAID 1, 5 i 10, aby automatycznie replikować pliki na wielu dyskach. W przypadku awarii jednego dysku dane o znaczeniu kluczowym dla firmy pozostają nienaruszone i dostępne. Poszczególne dyski umożliwiają również wymianę podczas pracy, co pozwala zastąpić lub uaktualnić dysk bez wyłączania urządzenia lub ograniczania działalności.
Wbudowane gniazdo uniwersalnego moduł pamięci masowej (USM) pozwala przesyłać pliki pomiędzy przenośnymi dyskami kompatybilnymi z USM nawet 3 razy szybciej niż USB 3.0, a to już za jednym naciśnięciem przycisku na obudowie urządzenia. Technologia USM doskonale nadaje się do tworzenia kopii zapasowych zdalnie oraz szybkiego tworzenia kopii zapasowych dużych plików pochodzących z zewnątrz.
Użytkownicy, którzy pobierają dużo plików z Internetu powinni także zainteresować się opcją Download Manager. Jest to aplikacja pozwalająca na przerzucenie czynności związanych z pobieraniem plików na serwer NAS. Dzięki temu nie musimy pozostawiać uruchomionego komputera, aby pobierać większe pliki z sieci. Mamy tutaj możliwość ściągania plików z serwerów FTP i WWW. Zabrakło nam natomiast np. pobierania z usługi hostingowej Rapidshare czy pobierania torrentów bezpośrednio z linków lub kanałów RSS.
iSCSI to - w dużym uproszczeniu - protokół umożliwiający dostęp do danych znajdujących się na drugim komputerze (serwerze) poprzez wykorzystanie sieci Ethernet. Jednym słowem z udziałem iSCSI można przeprowadzić prawie wszystkie operacje, jakie można wykonać ze zwykłym dyskiem twardym znajdującym się fizycznie w komputerze.
W celu zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa możemy ustawić lokalne wykonywanie kopii zapasowych dla na komputerze PC lub MAC. Oprócz tego istnieje opcja synchronizacji danych pomiędzy dwoma NAS i NAS-USM-USB.
Powyżej widzimy ustawienia dostępu do NAS z dowolnego miejsca na świecie przy pomocy przeglądarki www. Warto również dodać, że w łatwy sposób możemy dodawać kolejnych użytkowników. Każdy z nich otrzymuje domyślnie swój prywatny katalog.
W domu lub w biurze, sieciowa pamięć masowa z obudową 2-kieszeniową może przesyłać strumieniowo filmy, zdjęcia i muzykę do komputerów PC lub Mac, a także urządzeń z certyfikatem DLNA. Można korzystać z biblioteki multimediów na płytach Blu-ray, konsolach do gier, telewizorach z Internetem i nie innych urządzeniach.
Jest również możliwość aktualizacji firmware.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze