» załóż konto» przypomnij hasło

Raijintek Paean – test obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2017-08-02 17:07:58

A A A | Wejść na stronę 23407 | Komentarzy 2


Pokaż specyfikację

Najważniejsze cechy obudowy Raijintek Paean
wymiary 286 x 587 x 417 mm
waga 10,8 kg
wykonanie aluminium (4 mm), elementy stalowe (1 mm), hartowane szkło (do 5 mm na panelach bocznych)
kompatybilność ATX, Micro ATX, mini-ITX
PCIe osiem otworów na karty rozszerzeń
Dyski 3,5 cala trzy zatoki na magazyny danych w formacie 3,5 cala
Dyski 2,5 cala trzy zatoki na magazyny danych w formacie 2,5 cala
Montaż beznarzędziowa obsługa wszystkich zatok, montaż zasilacza (ATX, EPS) na dole
maksymalna długość zasilacza 200 mm
maksymalna długość kart graficznych 310 mm
maksymalna wysokość systemu chłodzenia CPU 140 mm
możliwość montażu chłodnicy WC 120 / 140 / 240 280 / 360 mm
gniazda zewnętrzne 4x USB 3.0, 1x audio (mini jack)

Instalację podzespołów zaczynamy zamontowania z tyłu zasilacza. Możemy zdjąć wspornik lub po prostu wsunąć PSU przez szczelinę. Spoczywa on na czterech gumowych, przyklejanych do tacki podkładkach i jest przykręcany do wspornika za pomocą szybko śrubek (nie potrzeba narzędzi).

Raijintek Paean

Płytę główną przykręcamy standardowo, a kable przeprowadzamy na tył tacki. Miejsca na nie jest bardzo dużo. Szkoda, że Raijintek nie pomyślał o poszerzeniu kompatybilności do płyt w rozmiarze E-ATX.

Raijintek Paean

W obudowie nie mamy zainstalowanego fabrycznie żadnego wentylatora. Z uwagi, że jest to jednak konstrukcja otwarta to wszelkie śmigła będą pracowały głośniej niż w konwencjonalnych obudowach. Paean przeznaczona jest wyłącznie do chłodzenia wodnego, ale w opcjach niestandardowych. Nie ma tutaj za bardzo możliwości instalacji AiO, ponieważ miejsce na radiator jest za daleko od płyty głównej. Trzeba skorzystać z niskoprofilowego coolera, bowiem mamy tutaj ograniczone miejsce na chłodzenie procesora do 140 mm wysokości.

Raijintek Paean

Biorąc to pod uwagę także może być także problem z montażem wyższych kart graficznych, gdzie dodatkowo musimy podłączyć wtyczki zasilania 6-pin EPS. Jak widzicie nie ma tutaj jednak żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o długość GPU.

Aby zainstalować dysk 3,5 cala należy użyć śrub i gumowych uszczelek, które mamy w zestawie. Zakładamy je na spodzie nośnika, a następnie umieszczamy napęd w odpowiedniej pozycji i wsuwamy go na dół. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja z SSD, ale mamy do nich inną wersję śrub i gumowych pierścieni.

Raijintek Paean

Całość po zmontowaniu wygląda bardzo dobrze – dzięki otwartej konstrukcji instalacja jest bardzo prosta. W zestawie otrzymujemy także samoprzylepne opaski do kabli, co pozwala zabezpieczyć nieużywane przewody na spodzie aluminiowej tacki. Szklane panele są mocno przyciemnione, przez co, kiedy komputer jest wyłączony raczej niewiele przez nie zobaczymy. Dopiero kiedy diod LED oświetlą wnętrze robi się ciekawiej. Zapewne idealna byłaby tutaj niestandardowa pętla chłodzenia z wentylatorami LED – to dałoby niesamowity efekt wizualny.

Raijintek Paean

Raijintek Paean

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Miriam83

    2017-08-02 17:58:52

    A z kurzu będzie trzeba czyścić codziennie, bo rozumiem że nie jest ze wszystkich stron zamknięta ? ;))) wygląda ładnie i tyle ;)
  • KarambolX

    2017-08-08 15:12:21

    podoba mi się próba obniżenia ceny takich obudów, dotychczas dwukomorowe obudowy zaczynały się powyżej 1500zł.

Komentarz 2


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...