Dwuwieżowiec typu slim
Phanteks PH-TC14S – test coolera CPU
Firma Phanteks bardzo szybko po wejściu na rynek zyskała duże uznanie komputerowych entuzjastów. Cooler PH-TC14PE z podwójnym radiatorem w wielu testach potwierdził swoją niepodważalną wydajność. Teraz przyjrzymy się jego młodszemu bratu, czyli modelowi PH-TC14S, który oferuje szerszą kompatybilność dzięki szczuplejszej budowie. Teraz nie powinny nam stanąć na przeszkodzie wysokie moduły pamięci RAM czy radiatory na płycie głównej. Czy pomniejszone gabaryty nie spowodują znacznego spadku osiągów? Sprawdziliśmy to. Zapraszam do lektury.
Najnowszy cooler Phanteksa został zapakowany w solidne, szaro-czarne pudełko. Na jego ściankach producent przedstawia pełną specyfikację urządzenia oraz opisuje najważniejsze cechy tego modelu. W komplecie otrzymujemy poza samym radiatorem i wentylatorem, także zestaw montażowy dla procesorów Intel i AMD, zapinki dla dodatkowych śmigieł oraz instrukcję obsługi.
Już przy pierwszym kontakcie z chłodzeniem zauważamy, że jest ono rzeczywiście bardzo wąskie. To właśnie celowy zabieg producenta, żeby zwiększyć liczbę współpracujących z coolerem modułów pamięci RAM. Wymiary konstrukcji to 161 x 74 x 142 mm.
Phanteks postanowił tym razem postawić na rozwiązanie typu dual-tower z jednym wentylatorem w środku. Radiator zbudowany jest z 50 aluminiowych żeberek, które są bardzo cienkie w porównaniu do innych coolerów tego producenta. Całość została pomalowana na czarno, co sprawia, że sprzęt ten pasuje do większości płyt głównych.
Zastosowany w tym coolerze wentylator jest nam już znany z modelu PH-TC14S. Mowa tutaj o PH-F140HP PWM, który wykorzystuje technologię UFB i MAFO, siedem łopatek oraz specjalne rozwiązanie pozwalające osiągnąć odpowiednią dynamikę i balans przepływu powietrza. Nie zabrakło przy nim także gumowych podkładek antywibracyjnych, które eliminują wszelkie drgania. Oczywiście sterowany jest on poprzez PWM, dzięki czemu jego prędkość obrotowa jest przystosowywana do panującej temperatury. Jego prędkość obrotowa wynosi 500-1600 RPM przy przepływie powietrza maksymalnym 68,1 CFM oraz generowanym szumie 25,3 dBA. Producent ocenił jego żywotność na ponad 150 tysięcy godzin. Patrząc na chłodzenie z profilu jesteśmy pod wrażeniem, jakie jest ono cienkie. Widać tutaj, że wentylator jest grubszy od każdej z wież radiatora.
Cała konstrukcja oparta została o miedziane ciepłowody o średnicy 6 mm, które wychodzą z podstawy schładzacza i układają się w kształt litery „U”. Ta została wykonana z niklowanej miedzi i jest praktycznie idealnie płaska. Nie widać tutaj żadnych znaków obróbki, co powinno zapewnić równomierny kontakt z procesorem.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
SĹawekpl
2015-03-10 19:15:09
• Obroty: 600-1300 obr./min
• Przepływ powietrza: 69.5-151m³/h
• Ciśnienie: 0.39-1.64mmH₂O
• Głośność: 15.22-19dB(A)
• Pobór mocy 1.8W
tak samo oznaczony model jak ten z recki i ma parametry jak się go zamontuje w chłodzeniu? coś nie tak
grubość wentyla to 25mm, to dobra wiadomość bo bez problemu możemy dobrać inny i mniej dokuczliwy niż ten zastosowany przez producenta
radiator wygląda ciekawie, plus za czapeczki na końcach rurek, szkoda że nie robią niebieskiej wersji tego chłodzenia, wentyl Phanteksa z niebieskimi łopatkami można kupić ale skoro jest montowany w środku to nie ma sensu :)
może za jakiś czas pojawią się inne wersje kolorystyczne
~fil
2015-03-10 19:38:49
2