Miniaturyzacja również dotyczy chłodzenia?
Noctua NH-D9L i NH-U9S – test coolerów CPU
Wszystkie coolery przedstawione na wykresie były testowane w praktycznie identycznych warunkach. Temperatura otoczenia wynosiła 23.5-24 stopni Celsjusza. Wszystkie modele były testowane w zamkniętej obudowie. Sprzęt został przetestowany na procesorze Intel Core i7 2700k pracujący z częstotliwością 3.50 GHz, oraz 4.9 GHz na płycie głównej Gigabyte Z68P-DS3. Starałem się za każdym razem użyć identycznej (niewielkiej) ilości pasty termoprzewodzącej i za każdym razem była to pasta NT-H1. Wykresy przedstawiają dwa tryby: stress, gdzie CPU został obciążony (w 100%) programem Orthos przez 15 minut, a w trybie idle komputer nie był poddany żadnej pracy, również przez 15 minut. Temperatura była mierzona za pomocą CoreTemp 0.99.3. Pomiędzy danym testem wykonywaliśmy przerwy 10 minutowe, aby temperatura mogła się ustabilizować. Na każdym z testowanych coolerów został zamontowany wentylator, który znajdował się w zestawie. Jego obroty ustawiliśmy na maksimum. Dokładne dane widoczne są po każdą nazwą schładzacza na wykresach poniżej.
Wydajność coolerów Noctua okazuje się zadowalająca. Osiągi z zamontowanymi dwoma wentylatorami są zdecydowanie lepsze. Jak na schładzacze o tak skromnych gabarytach jesteśmy pozytywnie zaskoczeni wynikami.
Do pomiaru poziomu hałasu użyliśmy sonometru CEM DT-5582, którego dokładność pomiaru wynosi ±1,4dB.
Wyniki widzicie poniżej:
Coolery przy maksymalnych obrotach pracują słyszalnie i taki poziom natężenia szumów może okazać się zbyt duży. Z jednym wentylatorem w spoczynku urządzenia Noctuy są w zasadzie bezgłośne. Warto skorzystać ze specjalnych adapterów, żeby zapewnić sobie ciszę.
Żeby umożliwić jeszcze dokładniejszą analizę wyników testów zestawiliśmy ze sobą ceny wszystkich testowanych coolerów na wykresie poniżej. Przedstawia on cenę minimalną oraz maksymalną, jaką udało nam się znaleźć w polskiej sieci za pomocą różnych porównywarek cenowych. Prosimy o zwrócenie uwagi na datę publikacji powyższego artykułu.
Ceny dwóch nowych coolerów marki Noctua wynoszą ponad 200 złotych. To dosyć dużo, jeżeli spojrzymy pod kątem wydajności. Z drugiej strony oferują one doskonałe wyposażenie, świetne wykonanie i wysoką kulturę pracy.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
SĹawekpl
2015-02-04 11:48:05
wentylator założony tylko jako wyciągający a nie pchający powietrze
do jakiej wartości TDP mogą one pracować pasywnie? może to się uda wyciągnąć od vendora
same wentyle jakoś mnie nie przekonują po kupnie 6 sztuk 120mm które od nowości terkotały, ale radiator już tak, szukam czegoś małego do HTPC
1