» załóż konto» przypomnij hasło

Premierowe spojrzenie na nowość mATX

Fractal Design Define Mini C – test obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2016-11-07 11:20:36

A A A | Wejść na stronę 29216 | Komentarzy 4


Pokaż specyfikację

Specyfikacja
Typ obudowy Mini Tower
Standard płyty głównej ITX, microATX
Standard zasilacza ATX
Miejsca na wewnętrzne dyski/napędy 2 x 3,5"/2,5", 3 x 2,5"
Miejsca na karty rozszerzeń 5
Maksymalna długość karty graficznej 315 mm
Maksymalna wysokość chłodzenia CPU 168 mm
Maksymalna liczba wentylatorów 5
Zainstalowane wentylatory 1 x 120mm (tył), 1 x 120mm (przód)
Opcjonalne wentylatory 1 x 120/140 mm (góra), 1 x 120mm (dół), 1 x 120/140 mm (przód)
Przyciski i regulatory Reset, Power
Wyprowadzone złącza Wejście mikrofonowe 1 szt.
Wyjście słuchawkowe/głośnikowe 1 szt.
USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0) 2 szt.
Materiał Aluminium
Kolor Czarny
Dodatkowe informacje Boczny panel z oknem, System aranżowania kabli, Filtry antykurzowe, Montaż zasilacza na dole obudowy
Dołączone akcesoria Komplet śrubek i elementów montażowych
Gwarancja 24 miesiące (gwarancja sprzedawcy)

Żeby dostać się do środka obudowy wystarczy usunąć boczny panel. Ten przykręcony został za pomocą szybkośrubek, dzięki czemu nie musimy nawet korzystać ze śrubokrętu. Pierwszą rzeczą, która rzuca nam się w oczy po otwarciu jest tzw. „piwnica”, czyli miejsce które odseparowuje zasilacz od reszty podzespołów i pozwala skutecznie ukryć wszelkie kable. Dzięki temu nasz system widoczny przez okno w bocznym panelu będzie prezentował się nienagannie. Samo wnętrze jest prosto urządzone i przestronne. Fractal Design nie oferuje nam jednak zbyt dużej liczby miejsc na dyski twarde czy nośniki SSD. Mamy tutaj możliwość zamontowania zaledwie dwóch HDD 3,5 cala lub dwóch SSD 2,5 cala. Oba z nich możemy umieścić beznarzędziowo na specjalnych tackach z tyłu. Dodatkowo (na szczęście) producent daje nam możliwość przykręcenia dwóch SSD dodatkowo z tyłu tacy płyty głównej. Ta posiada oczywiście sporej wielkości otwór na backplate chłodzenia procesora. Co ma ułatwić wymianę coolera bez wykręcania innych podzespołów.

Fractal Design Define Mini C

Fractal Design Define Mini C

Fractal Design Define Mini C

Fractal Design Define Mini C

W tacy płyty głównej mamy przygotowane cztery dodatkowe otwory do aranżacji okablowania. Są one dodatkowo zabezpieczone gumowymi zaślepkami. Dzięki temu całość będzie lepiej się prezentowała, a także nie ma ryzyka uszkodzenia przewodów. Pomiędzy tacką, a panelem bocznym jest wystarczająco dużo miejsca, że ze spokojem ułożyć kable i poprzypinać je za pomocą opasek zaciskowych.

Fractal Design Define Mini C

Fractal Design Define Mini C

Całe wnętrze poza dołem i tyłem jest wyłożone dźwiękochłonnym materiałem, który ma zredukować hałas dochodzący do użytkownika.

Fractal Design Define Mini C

Producent nie zapomniał także o filtrach przeciwkurzowych we wszystkich miejscach, gdzie są otwory. Są one łatwo wyjmowane i możliwe w szybkim wyczyszczeniu. Dzięki temu powinien w środku panować porządek.

Fractal Design Define Mini C

Fractal Design Define Mini C

Fractal Design Define Mini C

Fractal Design Define Mini C

Fractal Design Define Mini C

Fractal podkreśla w swojej specyfikacji zgodność z chłodzeniem wodnym. Define Mini C rzeczywiście powala na zamontowanie w środku dwóch radiatorów. Jeden z nich może mieć do 280 mm, a długi do 240 mm. Dodatkowo możemy zawsze skorzystać z dodatkowego miejsca na radiator 120 mm z tyłu obudowy.

 

Fractal Design Define Mini C

Na potrzeby recenzji i pomiaru temperatur przeprowadziliśmy w obudowie montaż platformy testowej, która składa się z płyty głównej mATX i zasilacza ATX. Oba te urządzenia bez problemu zmiesiły się w środku. Do przykręcenia mobo niezbędne było wcześniejsze wkręcenie dystansów w odpowiednie otwory metalowej tacki. W przypadku PSU musieliśmy wpierw odkręcić ramkę z tyłu, a następnie włożyć go do wspomnianej wyżej komory.

Fractal Design Define Mini C

Fractal Design Define Mini C

W środku zmieścimy cooler CPU o maksymalnej wysokości 170 mm oraz karty graficzne o długości do 315 mm. To wartości pozwalające nam ze spokojem zbudować nawet bardzo wydajną konfigurację sprzętową.

Fractal Design Define Mini C

Fractal Design Define Mini C

Define Mini C daje nam możliwość montażu wielu dodatkowych wentylatorów. Przypomnijmy jednak, że w komplecie otrzymujemy dwa preinstalowane śmigła z białymi łopatkami i czarnymi ramkami. Ogólnie w środku mamy możliwość zmieszczenia trzech wentylatorów 120 mm lub dwóch 140 mm na froncie, jednego 120 mm z tyłu oraz dwóch 120 mm na górze.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • mw_1975

    2016-11-07 15:55:55

    Mało miejsc dla dysków 3,5" i brak "slotów" na dyski zewnętrzne to nie wada? Choć jedno dodatkowe dla napędu HDD 3,5 cala by się przydało, przynajmniej dla mnie. Oprócz, tego, moim zdaniem jest dość droga.
  • ~damianC902

    2016-11-07 20:13:50

    Montując na front wentylator 25 mm oraz chłodnicę 40 mm, więc łącznie 65 mm ile zostaje realnie miejsca na kartę graficzną? Jesteście w stanie sprawdzić?
  • Fulout

    2016-11-08 02:28:05

    Póki co cena w X-kom 450 zł a to rozbój :( czekamy na obniżkę...
  • ~tujek

    2016-11-09 14:43:30

    Plexi... u innych pojawia się szkło hartowane... mogli by się szarpnąć w tej cenie...

Komentarz 4


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum