» załóż konto» przypomnij hasło

Średnia półka z dawką egzotyki

Cougar RX 500 W – test zasilacza

Autor: Michał Jankowski | Data: 2013-06-26 16:56:38

A A A | Wejść na stronę 41527 | Komentarzy 1


Cougar RX 500 W zapewnia nam następujące wtyczki.

Cougar RX 500 W

Cougar RX 500 W

Cougar RX 500 W

Jak widzicie jedna z najdłuższych wiązek ma tylko o kilka centymetrów mniej, niż metr. To bardzo dużo, bowiem wątpliwe jest, że przy zasilaczu o mocy zaledwie 500 W wykorzystamy wszystkie wtyczki, a przecież z uwagi na niemodularne okablowanie, to musimy gdzieś je ukryć w obudowie. Dobrze, że na dwóch wiązkach znajdują się zarówno wtyczki SATA i Molex. Jesteśmy wręcz pewni, że użytkownik wykorzysta tylko jedną z nich.

Cougar RX 500 W

Cougar RX 500 W

Kable posiadają solidny, czarny oplot, który jest zakończony taśmą ok. 15 mm przed wtyczką. Mamy jeden kabel PCI-E z wtyczką 6+2 pin oraz 6 pin. Jest to rozsądne rozwiązanie przy zasilaczu o takich parametrach.

Cougar RX 500 W

Wnętrze

Projekt środka Cougar RX 500 W został przygotowany przez inżynierów Heroichi (HEC, Compucase) i prezentuje się prawidłowo. Filtrowanie na wejściu jest ograniczone tylko do dwóch kondensatorów typu Y… Dalej jednak mamy dalsze filtrowanie AC, w skład którego wchodzą dwa kolejne kondensatory Y, jeden X i jedna cewka. To już kolejny zasilacz w którym zabrakło warystora MOV i diody TVS. Jednostka jednak oferuje, jak większość obecnie na rynku aktywne PFC, które według producenta jest w tym wypadku wystarczające w tej kwestii.

Za zabezpieczenia odpowiada układ Weltrend WT7527V. Widzimy również kontroler combo PWM/PFC. Po stronie pierwotnej znajduje się kondensator Capxon, który może pracować w temperaturze do 85 stopni Celsjusza. Po stronie wtórnej mamy kondensatory Teapo, które w mojej ocenie nie powinny znajdować się w zasilaczu dobrej klasy.

Jakość lutowania płytki PCB jest dobra, a nawet bardzo dobra.

Cougar zastosował w swoim zasilaczu wentylator ślizgowy 140 mm. To raczej nie najlepszy pomysł… Tego typu urządzenia na początku rzeczywiście pracują cicho, jednak są oferują dużo krótszą żywotność, co w zasilaczu może mieć opłakany skutek. Również istnieje opinia, że modele ślizgowe stosuje się do pracy w orientacji pionowej, a nie poziomej. Tutaj zdecydowanie lepsze jest łożysko kulkowe.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~rrr

    2013-07-04 11:42:57

    Ciekawe, że kondensatory Teapo są minusem w produkcie za 200 zł. To co, mają wszyscy ładować Nippon Chemi-con i Rubycony nawet do jednostek budżetowych? Fajnie by było, od razu poproszę jeszcze DC-DC i 80+ platinum 500W za 150zł.

    No i "trochę za długie kable"? Patrzę do tabelki, co to może być? 75 cm wiązka procesora? Ponad metr do ostatniego złącza SATA? A tu LOL. 45 cm wiązka główna, 56,5 wiązka procesora... sorry, ale to nie są nawet szczególnie długie kable, to są gdzieś przeciętne długości, i wiązka procesora jest akurat, by puścić za tacką w mid-towerze i jeszcze zostało trochę luzu (a tu jest pewna wariacja, bo nie każda płyta główna ma umieszczony otwór na kabel CPU w tym samym miejscu, no i złącze na płycie też może być gdzie indziej)

Komentarz 1


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...