Moc, stabilność i cisza?
be quiet! Straight Power E9 – test zasilaczy

Pod koniec zeszłego roku firma be quiet! wprowadziła na rynek nową serię zasilaczy komputerowych, które spełniają normę 80Plus Gold. Nazwana, jako Straight Power E9, zawiera w swojej ofercie zarówno modele modularne, jak i te ze stałym okablowaniem. Wszystkie jednostki posiadają trzy lub cztery linie 12 V, korzystają z technologii Actice Clamp +SR (poprawa stabilności i wydajności), mają aktywne PFC oraz są chłodzone za pomocą wentylatora SilentWings o średnicy 135 mm. Oprócz tego producent nie zapomniał o wprowadzeniu szeregu zabezpieczeń m.in. przeciwzwarciowych i przeciwprzepięciowym. W sprzedaży dostępne są modele o mocy pomiędzy 400, a 700 W. My przyjrzymy się jednostce 680 W z modularnym systemem okablowania oraz jednostce 700 W z okablowaniem stałym. Czy są to modele godne zainteresowania? Przekonamy się. Zapraszam do recenzji.
Spis treści
Obydwa zasilacze zostały zapakowane w całkiem spore, kartonowe pudełka w czarnym kolorze. Na pierwszy rzut oka są one identyczne, jednak po bliższym przyjrzeniu się dostrzeżemy, że oprócz różnej mocy (680 i 700 W), ta minimalnie słabsza jednostka posiada w lewym dolnym narożniku oznaczenie „Cable Management”, co jak się domyślacie sugeruje zastosowanie modularnego okablowania. Oprócz tego widzimy zdjęcie zasilaczy i logo producenta, natomiast na odwrocie umieszczono krótką charakterystykę urządzeń w dwóch językach, schemat zastosowanego okablowania, rysunek z wymiarami oraz tabelkę z danymi prądowo-napięciowymi. Na bocznych ściankach producent mamy informacje techniczne w języku polskim, informację o przyznanych nagrodach oraz porównanie sprawności 80Plus Gold do 80Plus.
Zasilacze są zgodne z normą 80Plus Gold, co oznacza, że ich sprawność wynosi minimum 88 % przy obciążeniu 20%, 92% przy obciążeniu 50% oraz 88% dla obciążenia maksymalnego.
W środku obydwie jednostki zostały zapakowane identycznie – znajdują się one w folii bąbelkowej, która chroni przed ewentualnym obiciem i porysowaniem. W jednym, jak i drugim zestawie znajdziemy identyczny zestaw dodatków: kabel zasilający, cztery śrubki montażowe w kolorze czarnym, cztery opaski zaciskowe, instrukcja obsługi oraz ulotka.
Obie jednostki posiadają cztery linie zasilania 12 V. Ich maksymalne obciążenie na każdej z linii przedstawiliśmy na kolejnych stronach dotyczących poszczególnych modeli.
Zarówno w jednej, jak i drugiej jednostce zastosowano chłodzenie w postaci wentylatora be quiet! SilentWings z łożyskiem typu FDB. Jego śmigła mogą obracać się z maksymalną prędkością 1390 RPM. Wentylator posiada dokładne oznaczenie: BQT T13525-LF15. Producent podaje następujące wartości natężenia hałasu, w zależności od obciążenia:
- przy 20% obciążeniu 13.7 dB(A)
- przy 50% obciążeniu 13.7 dB(A)
- przy 100% obciążeniu 23.6 dB(A)
Drgania generowane przez wentylator są odpowiednio tłumione dzięki zastosowaniu gumowego pierścienia wokół niego. Ten patent znamy już z poprzednich modeli be quiet!.
Warto wspomnieć, że testowane zasilacze posiadają dokładnie taką samą ilość kabli, jak również poszczególnych złącz. Różnica wynika tylko z zastosowania modularnego systemu okablowania w jednostce 680 W. Producent udziela na swoje produkty, aż 60 miesięcy serwisu gwarancyjnego.
Obydwie jednostki posiadają następujące zabezpieczenia:
- Zabezpieczenie UVP – Under Voltage Protection zabezpiecza przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych. Jest spotykane znacznie rzadziej niż OVP, ponieważ zbyt niskie napięcie nie uszkadza zasilanych podzespołów, może jednak wpłynąć negatywnie na ich stabilność.
- Zabezpieczenie OCP – Over Current Protection zabezpiecza przed zbyt wysokim prądem na linii. Zapobiega przeciążeniu stabilizatora, co mogłoby spowodować uszkodzenie zasilacza. Zabezpieczenie to wymagane jest przez normę ATX12V
- Zabezpieczenie OPP – Over Power Protection to zabezpieczenie zasilacza przed przeciążeniem (nie ograniczając się do poszczególnych linii).
- Zabezpieczenie OTP – Over Temperature Protection zabezpiecza przed przegrzaniem zasilacza, często związane jest z OLP. Zabezpieczenie to wymagane jest przez normę ATX12V.
- Zabezpieczenie OVP – Over Voltage Protection jest to zabezpieczenie wymagane przez normę ATX12V. Zabezpiecza ono przed zbyt wysokim napięciem na linii wyjściowej i uszkodzeniem zasilanych podzespołów.
- Zabezpieczenie SCP – Short Circuit Protection jest to zabezpieczenie przeciwzwarciowe, po wykryciu zwarcia odłącza zasilacz. Jako zwarcie przyjmuje się opór mniejszy niż 0,1Ω. Każdy zasilacz musi posiadać to zabezpieczenie.
Spójrzmy na wnętrze testowanych jednostek:
be quiet! zastosował w swoich zasilacz z certyfikatem 80Gold Plus topologię Active clamp oraz technologię SR. Według producenta to najlepszy wybór, ponieważ wykorzystuje dodatkowe komponenty aktywne, jak tranzystory MOSFET, kondensatory oraz nowo wprowadzony układ scalony po stronie pierwotnej. Drugi IC prostownika znajduje się po stronie wtórnej. Blisko wspomnianego MOSFETU został umieszczony sporej wielkości, czarny radiator w celu odporwadzania ciepła.
Zastosowano w zasilaczach Straight Power E9 kondensatory CapXon, które mogą pracować przy temperaturze maksymalnej 85 lub 105 stopni Celsjusza. Ich pozostałe parametry to: 330uF - 420 V.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
Iuliano
2012-02-19 09:54:59
Wracając zaś do samego zasilacza to są to bardzo udane konstrukcje,posiadają odpowiednio dużo kabli,świetnie opisanych i kolorowo oznaczonych,tak że nie możliwe jest nieprawidłowe podłączenie do zasilacza i płyty głównej. Kolejny plus za cichą pracę i stabilność napięc oraz za ponad 90% mocy w liniach +12V. Natomiast do wad można zaliczyć cenę za te zasilacze.
Francus
2012-02-19 09:59:42
Warwyko76
2012-02-20 07:21:06
~Hassan
2012-02-20 10:21:26
~waski
2012-02-20 10:58:48
~theSpid3r
2012-02-20 18:02:17
L_S
2012-02-21 15:51:16
Pan Michał Jankowski albo nie ma pojęcia o zasilaczach albo nie chce się podzielić wiedzą - niestety prawdziwa jest chyba pierwsza opcja. Dlaczego? Wystarczy popatrzeć na tą publikację (jakie ładne słowo):
http://pcfoster.pl/artykul/akyga-ultimate-500-w---test-zasilacza/823-1-komentarze.html
//patrząc na komenty to http://forum.pcfoster.pl/user/10246-rafalc/ też jest niezłym orłem :)
L_S
2012-02-21 16:05:25
~Rolfrofl
2012-02-21 17:40:56
czytelnik18
2012-02-21 19:02:02