» załóż konto» przypomnij hasło

Cisza, oszczędność i HD?

Test Shuttle Barebone XS35GT

Autor: Mateusz Galon | Data: 2010-11-26 14:27:53

A A A | Wejść na stronę 35521 | Komentarzy 6


Po zapoznaniu się z krótką historią nowych rozwiązań Nvidii i Intela możemy podejrzeważ, że platforma ION2 będzie bardzo popularna wśród twórców komputerów przenośnych i nettopów. Shuttle Barebone XS35GT to urządzenie, które pozwala nam na budowę centrum multimedialnego w oparciu o dwurdzeniowy procesor Intel Atom D510, który został wykonany w 45nm procesie technologicznym, jest wyposażony w technologię Hyper-Threading, a jego maksymalny TDP wynosi 15W. Jego zegary pracują z częstotliwością 1.66 GHz, posiada on 1024 kB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Oprócz jednostki centralnej otrzymujemy oczywiście płytę główną z chipsetem Intel NM10 o kodowej nazwie Tiger Point. Na niej mamy zintegrowany układ graficzny Next Generation Nvidia ION, którego TDP wynosi 12W, a pamięć wideo jest wielkości 512MB. Pamiętajmy, że układ GT218 obsługuje rozdzielczości do 2560x1600 w przypadku korzystania ze złącza cyfrowego. W rezultacie użytkownik musi na własną rękę zadbać o pamięć RAM oraz dysk twardy. Ta pierwsza powinna występować w postaci jednego modułu DDR2-667/800 o maksymalnym rozmiarze 2GB. Natomiast jeżeli chodzi o „twardziela” to możemy zastosować tutaj model 2,5” podłączany do Serial ATA z maksymalną prędkością obrotową 5400 RPM lub zupełnie cichy model SSD.

Shuttle Barebone XS35GT

Wszystkie elementy znajdują się bardzo blisko siebie.

Shuttle Barebone XS35GT został zapakowany w standardowy karton z czarną grafiką i naklejką na której znajdziemy specyfikację urządzenia. W sumie nic specjalnego. Na pochwałę zasługuje plastikowa rączka, dzięki której transport urządzenia jest zdecydowanie wygodniejszy. W środku oprócz samego komputera znajdziemy również: zasilacz z kablem, płytkę CD, podstawkę do ustawienia obudowy w pozycji pionowej, blaszkę, która umożliwia zamontowanie XS35GT np. na ścianie za telewizorem oraz zestaw śrubek.

Shuttle Barebone XS35GT

Shuttle Barebone XS35GT

Samo urządzenie prezentuje się niesamowicie elegancko i nowocześnie. Można powiedzieć, że obudowa jest typu slim – bardzo cienka, a jej kompletne wymiary wynoszą 252 x 162 x 38,4 mm co daje objętość około 1,5 litra. Takie wykonanie gwarantuje nam, że Shuttle Barebone XS35GT będzie się bardzo dobrze prezentował zarówno w dużym salonie, biurze czy sypialni. Plastik jest wysokiej jakości. Dwie największe ścianki są wykonane z matowego materiału, natomiast pozostała część z błyszczącego w kolorze fortepianowej czerni, która bardzo lubi zbierać odciski naszych palców. Wszystkie elementy pasują do siebie bez zarzutu, nie ma żadnych widocznych niedoróbek.

 

Shuttle Barebone XS35GT

Shuttle Barebone XS35GT

Shuttle Barebone XS35GT

Shuttle Barebone XS35GT

Urządzenie możemy ustawić w dwóch różnych pozycjach: pionowo lub powiesić na ścianie. Nie powinniśmy kłaść go poziomo, ponieważ na bocznych ściankach znajdują się otwory wentylacyjne, których nie wolno w żadnym wypadku blokować. Przypomnijmy, że wewnątrz nettopa nie ma żadnego aktywnego chłodzenia. W celu postawienia komputera na biurku korzystamy ze specjalnej nóżki, którą przykręcamy do spodu Barebone. Za pomocą zestawu montażowego VESA (wspomniana blaszka) możemy zamontować go również z tyłu monitora lub telewizora. Ze względu na swoje kompaktowe rozmiary jest łatwy do ukrycia.

Shuttle Barebone XS35GT

Shuttle Barebone XS35GT

Na panelu frontowym znajdziemy czytnik kart pamięci 4 w 1 (SDHC, SD, MS i MS-pro), przycisk I/O z diodą zasilania i pracy dysku twardego, klapkę pod opcjonalny napęd optyczny oraz wejście USB.

Shuttle Barebone XS35GT

Z tyłu jest już zdecydowanie bardziej bogato, ponieważ mamy tutaj dostęp do: czterech portów USB, złacza VGA i HDMI, miejsca na kabel RJ-45, wejścia mikrofonu, wyjścia słuchawek/głośników, zabezpieczenie Kensington lock oraz miejsce na kabel zasilający. Dostarczanie mocy odbywa się za pomocą zewnętrznego zasilacza 40W o rozmiarach 89.5 x 37 x 26.5 mm.

Shuttle Barebone XS35GT

Montaż dysku i pamięci RAM nie należy do wymagających zajęć. Wystarczy przy pomocy śrubokręta odkręcić jedną śrubkę, żeby zdjąć dwie boczne ścianki obudowy. Wraz z komputerem Shuttle nie otrzymujemy systemu operacyjnego.

Shuttle Barebone XS35GT

Czas na zamontowanie dodatkowych podzespołów, instalację OS i przejście do testów.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Fulout

    2010-11-26 16:28:11

    O właśnie skończyłem czytać a zajęło mi to dobre 15 minut :D Żeś się napisał kolego ;) Świetna sprawa taki bajerek - podłączyć pod telewizor HD i odtwarzać sobie filmy, grać w jakieś strzelanki itp. Najlepsze że nic go nie słychać :D
  • Irwander

    2010-11-27 13:09:38

    Ciekawa ta platforma ION2. Korzystałem kiedyś z jedynki to była bardzo wolna, a o graniu nie było mowy.
  • Kuba

    2010-11-27 15:01:47

    Irwander Tylko to nie jest sprzęt do gier
  • Irwander

    2010-11-28 09:06:32

    No nie jest, ja wiem ;) Ale prostsze gierki śmigają, a to spory plus - zimowy wieczór odpalić sobie takiego Unreala na TV 42" :D
  • Warwyko76

    2010-11-28 12:22:49

    Fajny bajer, ale cena trochę za wysoka moim zdaniem. Dokupić jeszcze dysk i ram...
  • Sroka

    2010-11-29 00:49:01

    No właśnie, fajne to pod telewizor sobie podłączyć. Mamy ciszę ale nie do końca bo musimy dokupić napęd Blu-ray, który słychać oraz dysk, a SSD to nie wiem czy warto do takiego sprzętu. A wtedy wychodzi już sporaa suma.

Komentarz 6


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum