» załóż konto» przypomnij hasło

"Boska" skrzynka?

Test obudowy Xigmatek Pantheon

Autor: Mateusz Galon | Data: 2011-02-17 21:57:23

A A A | Wejść na stronę 58789 | Komentarzy 12

Test obudowy Xigmatek Pantheon Firma Xigmatek już na początku swojej przygody z obudowami komputerowymi osiągnęła sukces. Stało się tak za sprawą modelu Midgard, który charakteryzuje się doskonałą funkcjonalnością oraz wysoką jakością wykonania w przystępnej cenie. Następnie również ciekawymi propozycjami były Utgard i Asgard. Modele te także spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród komputerowych entuzjastów. Teraz Xigmatek prezentuje swoje najnowsze dzieło, które ma być numerem jeden wśród obudów z segmentu middle-end. Czy rzeczywiście warto wydać prawie 300zł? Przekonajmy się.

Nazwa obudowy wzięła się oczywiście od nazwy świątyni rzymskich bogów. Panteon był niegdyś sanktuarium poświęconym wszystkim bogom Rzymu i przez długi czas budowlą z największą kopułą na świecie. Sprawdzimy, czy model ten rzeczywiście jest tak „bokski”, jako mogłaby wskazywać na to jego nazwa…

Największą zmianą w stosunku do wspomnianych Midgard i Utgard jest system chłodzenia dysków twardych złożony z czterech wentylatorów 120 mm. Właśnie, dlatego szczególnie dokładnie zwróćcie uwagę wyniki naszych testów na piątej stronie.

Xigmatek Pantheon

Produkt jest sprzedawany w bardzo ładnie zaprojektowanym pod względem graficznym pudełku, podobnie jak miało to miejsce z innymi urządzeniami Xigmateka. Obudowa została bardzo dobrze zabezpieczona na czas transportu, dlatego kupując ją w sklepie internetowym możemy być spokojni, że kurier dostarczy ją w „jednym kawałku”.

Xigmatek Pantheon

Po rozpakowaniu nowości konstrukcja ta wydaje się stosunkowo duża. Jej wymiary to 206 x 543 x 500 (szerokość x wysokość x głębokość) mm, a waga wynosi 8,5 kilograma. Model ten przystosowywany jest do montażu płyt głównych typu ATX, Micro-ATX oraz Mini-ATX. W zestawie oprócz samej obudowy otrzymujemy również pełen komplet śrubek, opaski do kabli oraz skróconą instrukcję obsługi.

Obudowa jest w kolorze czarnym z dwoma srebrnymi paskami, które przebiegają równolegle po prawej i lewej stronie panelu frontowego. On sam został wykonany w wersji „full mesh” czyli z drobnej siatki.

Xigmatek Pantheon

Xigmatek Pantheon

Na topie urządzenia znajdziemy bardzo bogaty panel I/O. Znajdują się tutaj dwa pokrętła, które wykorzystujemy do kontroli prędkości obrotowej wentylatorów. Nie zabrakło także diod LED, które sygnalizują pracę dysku twardego oraz podłączonego zasilania. Ważną kwestią jest przycisk służący do wyłączania podświetlenia wentylatora, który znajduje się obok guzika Reset. Dalej mamy jeden port USB 3.0, dwa porty USB 2.0, jeden eSATA oraz porty audio (słuchawki i mikrofon). Wszystkie elementy są bardzo dobrze oznaczone i nie musimy się obawiać, że zamiast wyłączyć podświetlanie to zresetujemy naszego peceta. Mamy tutaj również dostęp sporej komory na dodatkowe wentylatory – otwieramy ją przy pomocy plastikowego zatrzasku poprzez ściągniecie górnej powieki. W tym miejscu również można zamontować radiator od chłodzenia wodnego, ponieważ z tyłu widzimy wejścia do rurek z cieczą.

Xigmatek Pantheon

Xigmatek Pantheon

Xigmatek Pantheon

Przedni panel można bez problemu usunąć w całości lub tylko dolną pokrywę, która daje dostęp do dysków twardych, które montujemy z wykorzystaniem modułu hot-swap (pomysł z tego, co pamiętam Thermaltake’a). Powyżej mamy pięć zatok na napędy 5,25 cala.

Xigmatek Pantheon

Xigmatek Pantheon

Xigmatek Pantheon

Xigmatek Pantheon

Xigmatek Pantheon jest wykonany z blachy SECC o grubości 0,8 mm. Kiedy spojrzymy na obudowę z lewej strony to przez dolne okratowanie ujrzymy jeden z wentylatorów 120 mm zamontowanych po bokach koszyka na dyski twarde. Po prawej stronie mamy za to aż dwa miejsca wykonane na kształt plastrów miodu.

Spoglądają na obudowę z tyłu nasz wzrok przykuwają aż cztery wejścia na węże od chłodzenia wodnego, które są zabezpieczone tak jak w innych modelach czarną gumą (zapobiega uszkodzeniu rurek). Powyżej znajduje się jeden wentylator 140 mm, który ma za zadanie wydmuchiwać gorące powietrze na zewnątrz obudowy. Producent oferuje nam aż siedem wolnych miejsc na karty rozszerzeń. Pod nimi mamy miejsce na zasilacz – montowany jest on jak już w większości obudów na dole.

Xigmatek Pantheon

Na spodzie obudowy mamy dwa zdejmowalne filtry przeciwpyłowe. Jeden z nich jest przystosowany typowo pod zasilacz, natomiast drugi do opcjonalnego 120/140 mm wentylatora. Tutaj należą się słowa uznania dla Xigmateka, ponieważ rozwiązanie to jest bardzo dobre, a rzadko spotykane. Pantheon stoi na czterech dosyć wysokich, gumowych nóżkach.

Xigmatek Pantheon

Wszystkie elementy są dobrze spasowane, nie znalazłem żadnych niedoróbek czy skrzypiących części.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Irwander

    2011-02-18 10:32:16

    Dobra buda. Podajecie wyjątkowo niską cenę, ale rzeczywiście udało mi się za tyle znaleźć. Nie podam gdzie, żeby nie było że reklama.
  • PrzemaS

    2011-02-18 16:33:24

    Bardzo dobra obudowa. Jak bym miał hajs to bym ją kupił...
  • nimrag

    2011-02-18 20:57:14

    Obudowa wypasiona, sam bym takie coś na biurku u siebie postawił :D
  • Adamus

    2011-02-21 10:50:18

    fajna obudowa, ale i tak będę wierny WizardOne. Muszę przyznać, że ta obudowa jest bardzo zbliżona wyglądem do obudowy iBOX'a, ale WizardOne jest bardziej funkcjonalna.
  • Kamirp

    2011-02-23 11:29:05

    Budka fajna, jednak ja czekam na kolejne recenzje, a Wy sie od kilku dni obijacie :P
  • kebapf

    2011-02-23 18:15:20

     

    Kamirp napisał:

    Budka fajna, jednak ja czekam na kolejne recenzje, a Wy sie od kilku dni obijacie :P



    Nie liczy się ilość tylko jakość :.
  • Warwyko76

    2011-02-27 14:01:52

    @up, true ;)
  • Mikellle

    2011-02-27 17:22:51

    Się doczekałeś :P
  • Sroka

    2011-02-27 19:21:31

    Od tego Xigmateka wolę zdecydowanie Enermaxa Hoplite. Pomimo, że jest 100zł droższy to nie wygląda tak "wieśniacko"...
  • czytelnik18

    2011-03-01 13:09:16

    Ja mam takie samo zdanie.
  • Karol_R

    2011-03-05 00:51:15

     

    Sroka napisał:

    Od tego Xigmateka wolę zdecydowanie Enermaxa Hoplite. Pomimo, że jest 100zł droższy to nie wygląda tak "wieśniacko"...


    Hoplite jest wieśniacki, a na dodatek sprzedawany przez trzech różnych producentów pod różnymi nazwami.

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 12


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum