QNAP TS-253B – test serwera NAS
Do serwera marki QNAP zostało przygotowane specjalne oprogramowanie, które przez wiele lat swojego istnienia przechodziło liczne zmiany. Poprawiano tutaj wszystko co możliwe, że wygląd był bardziej atrakcyjny, a funkcjonalność jak najwyższa. Trzeba przyznać, że wersja QTS 4.3 prezentuje się świetnie. Nowe oprogramowanie, które obsługuje serwery QNAP wspiera 64 bitową architekturę procesorów. To głównie świetna wiadomość dla firm, gdzie często potrzeba więcej niż 4 GB RAMu.
Nowy interfejs został wyraźnie poprawiony. Zmiany widać głównie w Panelu Sterowania i Monitorze Zasobów. W tym drugim znajdziemy informacje o sprzęcie i systemie, a także o wykorzystaniu zasobów. Zmiany widoczne są także w takich aplikacjach jak np. Music Station, Video Station i Virtualization Station.
Ciekawą funkcją jest na pewno aplikacja Notes Station, która pozwala nam na tworzenie i dzielenie się notatkami w ramach serwera. Powinno to sprawdzić się w zastosowaniach firmowych, chociaż może i domownicy będą mieli z tego pożytek.
Mamy także sporo usprawnień jeżeli chodzi o wysyłanie wiadomości push do podłączonych do serwera urządzeń. Do tej pory mogliśmy przesyłać alerty tylko za pomocą SMSów i maili. Teraz możemy sparować z aplikacją urządzenie mobilne, które posiada apkę Qmanager, przeglądarkę Chome lub Safari. Nie ma jednak wsparcia dla FireFoxa i Microsoft Edge, a przecież te też obsługują powiadomienia push. Żeby wszystko działało jak należy musimy też powiązać system QTS ze swoim kontem w chmurze myQNAPcloud. Jakie będziemy otrzymywali powiadomienia? Przede wszystkim o błędach, aktualizacjach i ostrzeżenia.
Bardzo ciekawą aplikacją w QTS 4.3 jest Qfiling, który pozwala na automatyzację wielu powtarzanych operacji na plikach. Możemy ustawić odpowiedni harmonogram, według którego będzie następowało katalogowanie wskazanych danych (z folderu źródłowego do docelowego). Mamy do wyboru kilka gotowych scenariuszów, ale też możemy tworzyć swoje własne. Przydatna może się okazać w Qfilingu archiwizacja i kategoryzacja plików na podstawie ich szczegółów (np. ostatnia modyfikacja czy autor utworu muzycznego).
QNAP daje nam do dyspozycji jeszcze przydatną funkcję monitoringu, którą obsługuje aplikacja Surveillance Station. Pozwala ona na bezpłatne podłączenie 4 kamer. Za większą liczbę trzeba dodatkowo zapłacić. Każda dodatkowa to koszt około 60 dolarów. Ich liczbę możemy zwiększyć nawet do 40. Warto mieć na uwadze także aplikację QVR Pro, która ma docelowo zastąpić Surveliance Station, ale w standardzie też mamy licencję do 4 kamer (będzie możliwa rozbudowa nawet do 124).
Innym ciekawym rozwiązaniem jest QNAP QIoT Suite Lite, czyli coś ala edytor WYSIWYG, który wspiera pisanie aplikacji na platformy IoT jak np. Raspberry Pi, Arduino czy Intel Edison.
Aplikacja o nazwie Q'center daje nam możliwość zarządzania z jednego miejsca kilkoma serwerami NAS QNAP. Sprawdzi się ona głównie w firmach, które mają dużą sieć opartą właśnie na serwerach QNAPa. Dla użytkowników domowych i małych przedsiębiorstw raczej to się nie przyda.
Rozwiązanie do obsługi kopii zapasowych o nazwie Hybrid Backup Sync pozwala na synchronizację plików i przywracanie ich po awarii. Aplikacja ta wykorzystuje też rozwiązania magazynowania w chmurze do jednokierunkowej synchronizacji danych z chmurą poprzez protokoły RTRR, Rsync, FTP i SMB lub dwukierunkowej synchronizacji serwera NAS ze zdalnymi usługami NAS i chmurami.
Kolejną aplikacją o której musimy wspomnieć jest QVPN. Łączy ona w sobie funkcje serwera i klienta VPN. Pozwala to działać TS-253B jako serwer VPN wspierający standardy L2TP/IPsec, OpenVPN i PPTP.
Nie zabrakło także aplikacji Music Station i Video Station. Przypomnijmy tutaj, że produkt QNAP posiada układ graficzny Intel HD dziewiątej generacji, który wspiera dwukanałowe dekodowanie sprzętowe H.264/H.265 w rozdzielczości 4K oraz transkodowanie w czasie rzeczywistym. Możemy także pobrać i zainstalować dodatkowe aplikacje multimedialne z Ubuntu Software Center, jak np. Plex Media Server, KMPlayer, LibreOffice czy VLC. Kiedy podłączymy produkt QNAP do telewizora to mamy możliwość oglądania filmów w rozdzielczości 4K. Do tego przypomnijmy, że w zestawie otrzymujemy pilot, który zapewnia wygodne sterowanie.
Kolejnymi aplikacjami, które wymagają komentarza są QmailAgent i Qcontactz. Pozwalają one na przechowywanie i organizowanie wiadomości e-mail, a także danych kontaktowych, dzięki czemu będziemy je mieli zawsze pod ręką na różnych komputerach. Dodatkowo dzięki wyszukiwarce Qsirch możemy łatwo wyszukać żądane dane.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
~darek
2017-11-24 00:00:54
do salonu moim zdaniem za głośne wiec to HDMI praktycznie bezużyteczne
Do przeglądania zdjęć jest ok.
Strumieniowanie ma spore opóźnienie podczas przełączania utworów
Nie sprawdziłem jeszcze jak z filmami .
Szczerze mówiąc spodziewałem się czegoś więcej za 3 000 zł plus dyski 1 000
1