» załóż konto» przypomnij hasło

NETGEAR Nighthawk S8000 – recenzja przełącznika

Autor: Michał Jankowski | Data: 2017-05-10 14:05:49

A A A | Wejść na stronę 27772 | Komentarzy 4

Podłączenie przełącznika jest bardzo proste. Wystarczy połączyć go do zasilania, a następnie do portów Gigabit Ethernet wpiąć urządzenia, które posiadamy w naszej przewodowej sieci domowej. Do ostatniego gniazda wpinamy router od połączenia internetowego, a do portów 1-7 urządzenia typu komputer, konsola czy smart TV. Kolejność ma znaczenie, ponieważ producent sugeruje do pierwszy gniazd wpinać sprzęt, który potrzebuje największej przepustowości.

Warto sobie tutaj powiedzieć, że istnieją obecnie trzy typy urządzeń, które możemy wykorzystać do podłączenia sprzętów sieciowych (przewodowo): routery, koncentratory i przełączniki. Router jest potrzebny zawsze, bowiem posiada on serwer DHCP i przypisuje każdemu komputerowi adres IP. Kiedy dane sąwysyłane do routera to następuje ich rozpakowanie, analiza i wyświetlenie w odpowiednim miejscu. Analiza danego pakietu może być czasochłonna. Router też musi określić czy dany pakiet jest przeznaczony na urządzenie lokalne, czy ma być przekazany przez Internet.

Przełączniki i koncentratory to urządzenie, które mogą być używane razem w połączeniu z routerami. Ich celem jest obsługa pojedynczego portu LAN i podzielenie go na kilka. Działają podobnie jak hub, ale muszą wysyłać każdy pakiet do właściwego miejsca docelowego. W tym przypadku mamy możliwych siedem miejsc docelowych. Przełącznik może wziąć na siebie zadanie analizy pakietów poza routerem, przez co każdego z siedmiu podłączonych urządzeń będzie miało niższe pingi, niż gdyby było połączone bezpośrednio o routera. Warto zwrócić uwagę na to, że pełne wykorzystanie możliwości switcha jest możliwe, kiedy posiadamy router o dobrych parametrach.

Netgear Nighthawk S8000

Następnie otwieramy przeglądarkę Internetową i wpisujemy adres dostępu do przełącznika. Podajemy hasło, żeby zalogować się do urządzenia.

Netgear Nighthawk S8000

Netgear Nighthawk S8000

Po dokonaniu zakupu możemy zarejestrować nasz produkt na stronie producenta, żeby otrzymywać informacje o najnowszym oprogramowaniu, firmware itd.

Netgear Nighthawk S8000

W zakładce firmware możemy dokonać aktualizacji naszego softu. Możemy sprawdzić czy jest dostępna nowsza wersja na stronie NETGEAR lub załadować odpowiedni plik.

Netgear Nighthawk S8000

Jest także możliwość załadowania lub przywrócenia przygotowany wcześniej ustawień urządzenia.

Netgear Nighthawk S8000

Nie zabrakło także możliwości włączenia obsługi protokołu IGMP Snooping. Najważniejszą zaletą protokołu IGMP jest to, że pomaga on optymalizować wydajność transmisji multicast w warstwie 2. Jest to szczególnie przydatne w przypadku aplikacji typu IP multicast intensywnie wykorzystujących dostępną przepustowość.

Netgear Nighthawk S8000

Dzięki agregacji portów możemy osiągnąć dużo większe prędkości np. tworzenia kopii zapasowych. Na pojedynczym połączeniu Gigabit taki proces zajmie nam prawie cztery razy więcej czasu. Agregacja polega na połączeniu ze sobą wielu portów fizycznych przełącznika w jedną logiczną całość. Dzięki takiemu połączeniu otrzymujemy grupę portów przez, które będą przesyłane dane. Nighthawk S8000 może agregować maksymalnie cztery porty.

Netgear Nighthawk S8000

Mamy również możliwość poprzez oprogramowanie wyłączyć diody LED, które mogą nam przeszkadzać np. w nocy.

Netgear Nighthawk S8000

Obsługa technologii Energy Efficient Ethernet (IEEE 802.3az) zapewnia większą oszczędność energii w przypadku nieużywanych portów i krótkich przewodów.

Netgear Nighthawk S8000

Netgear Nighthawk S8000

Nie zabrakło tutaj także ustawień przygotowanych przez producenta. Mamy do wyboru: Gaming Preset, Media Streaming Preset oraz Standard Preset. W przypadku pierwszego najwyższy priorytet będzie ustawiony na Port 1 oraz Port 8. W przypadku steamowania multimediów będziemy mieli zwiększoną przepustowość portu 2 i 8. W opcji standardowej wszystkie porty będą miały przydzielony ten sam priorytet.

Netgear Nighthawk S8000

Netgear Nighthawk S8000

Oczywiście mamy też dostęp do podglądu danych naszej sieci i przełącznika. Widzimy ile portów jest obecnie obsługiwanych oraz czy diody LED są włączone.

Netgear Nighthawk S8000

To drugie możemy zmienić, o czym już wspominaliśmy.

Netgear Nighthawk S8000

Funkcja Dynamic QoS (Quality of Service) automatycznie nadaje ona priorytet aplikacjom podatnym na opóźnienia sygnału, np. grom dla wielu graczy i filmom oglądanym prosto z Internetu. Funkcja rozpoznaje daną aplikację i odczytuje dane urządzenia wraz z zapotrzebowaniem na przepustowość. Funkcja Dynamic QoS sprawia również, że aplikacje o niższym priorytecie (np. pobieranie plików) nie zostają całkowicie zatrzymane. Możemy także ręcznie nałożyć limit przepustowości na dany port, czyli samemu sterować pasmem. Minimalnie możemy dać 512 Kbps. Dzięki temu grają w Battlefielda możemy być pewni, że nie utracimy płynności z powodu włączenia filmu 4K przez innego domownika.

Netgear Nighthawk S8000

Netgear Nighthawk S8000

W zakładce diagnostyka możemy dokonać sprawdzenia połączenia poszczególnych urządzeń do switcha S8000. Ogólnie interfejs jest intuicyjny i bardzo przejrzysty.

Testy wykonaliśmy poprzez podłączenie dwóch komputerów bezpośrednio do routera, a następnie poprzez przełącznik NETGEARa. Prędkości mierzyliśmy w trybie domyślnym, a także w Gaming Preset i Streaming Preset. Warto na początku zaznaczyć, że wpięcie S8000 do sieci nie spowodowało żadnego opóźnienia. Średnia prędkość była taka sama jak bez niego. Uzyskiwane prędkości w trzech wymienionych wyżej trybach były bardzo zbliżone. Oczywiście do przełącznika było podłączone w sumie więcej urządzeń, które miały za zadanie obciążyć łącze. Mogliśmy sobie bez problemu wybrać priorytety portów, dzięki czemu możliwy był jednoczesny streaming i granie w sieci. Sprawdziliśmy też jaka jest różnica w stosunku do dwukrotnie tańszego przełącznika i rzeczywiście w tym przypadku uzyskaliśmy wynik o kilka % gorszy dla Downstreama.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • LukiT

    2017-05-10 16:35:20

    Wygląd rzeczywiście miazga :D
  • JegoMosc

    2017-05-17 10:48:42

    Design super, ale cena odstrasza.
  • ~kamkes

    2017-09-27 13:59:46

    Zdecydowanie polecam ich rozwiązania. Ta seria im wyszła w całości - każdy model daje dobre osiągi. Teraz kwestia taka, jak podejdziecie do tematu, ile chcecie wydać. U mnie akurat istotne były osiągi sprzętu i jego niezawodność. I taki efekt uzyskaliśmy.
  • kastan

    2018-01-18 13:23:31

    Mam ich przełącznik z poprzedniej serii i oceniam go super. Natomiast na ten jeszcze poczekam - aktualny działa spoko i też nie mam specjalnych problemów. A przy okazji ten nowy model to jeszcze nie pod nasz budżet.

Komentarz 4


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...