Najtańsze „złotko” na rynku?
LEPA G750 – test zasilacza
Spis treści
Wykonaliśmy pomiary napięć podczas obciążenia, kiedy na naszej platformie był jednocześnie uruchomiony program Prime95 w trybie Large FFT oraz 3DMark Vantage (pozwala wykorzystać Quad SLI). Pracował on łącznie trzy godziny, w czasie których wykonaliśmy trzy pomiary poszczególnych napięć. Następnie sprawdziliśmy pracę PSU podczas spoczynku (uruchomiony komunikator, przeglądarka), tutaj także wykonaliśmy trzy pomiary w godzinowych odstępach. Na wykresach zobaczycie skrajne wartości w stresie oraz idle. Przypomnijmy sobie jak wygląda norma ATX 2.3 (według niej wyskalowaliśmy poniższe wykresy):
- 3.3V +/- 5% 3.14V - 3.46V
- 5V +/- 5% 4.75V - 5.25V
- 12V +/- 5% 11.40V - 12.60V
Wyniki pomiarów dla linii +3,3V i +5V
Jak wiecie linie te odpowiadają w naszych komputerach głównie za działanie pamięci RAM, dysków twardych oraz urządzeń podłączonych do USB. Pomiary napięcia +3,3V dokonywałem na kablu ATX 24PIN, a +5V na wtyczce MOLEX.
W przypadku zasilacza LEPA G750 wahania napięć dla linii +3,3V i 5V okazują się niewielkie. Różnice napięcia w czasie spoczynku wynoszą 0,02 V, natomiast pod obciążeniem 0,04 V. W przypadku linii +5V rozbieżności są takie same jak poprzednio i wynoszą odpowiednio 0,02 V i 0,04 V. Przy dzisiejszych konfiguracjach sprzętowych linie te mają dużo mniejsze znaczenie, jednak nie można pozwolić sobie na wahania graniczące z poziomem bezpieczeństwa. Widzimy, że wahania występują, jednak są one zgodne z normą ATX 2.3.
Wyniki pomiarów dla linii +12V
Teraz najważniejsze pomiary, ponieważ właśnie ta linia odpowiada za najważniejsze komponenty komputera. Pomiarów dokonaliśmy w dwóch punktach pomiarowych: wtyczce MOLEX oraz wtyczce PCI-E 6-PIN.
Jak wiemy właśnie m.in. te wyniki ustalają rankingi komputerowych zasilaczy. Wahania, jakie zanotowaliśmy przy odczycie z gniazda MOLEX wynoszą: 0,01 V w spoczynku oraz 0,05 V w stresie co jest rezultatem całkiem dobrym, jak na tak wymagającą platformę testową. Przy bardziej obciążonym złączu PCI-E 6-PIN zmiany napięcia zamknęły się w przedziale 0,02 V oraz 0,08 V, co oznacza, że mieściły się one w granicach zgodności z normą ATX 2.3.
Hałas
Przechodzimy do pomiaru głośności. Zastosowany w LEPA G750 wentylator okazuje się być jednostką wydajną, jednak jej obroty na poziomie 4800 RPM okazują się być zdecydowanie przesadzone. Rozpędza się on wraz ze wzrostem obciążenia i przy maksymalnych obrotach jest bardzo słyszalny, przez co może wielu osobom przeszkadzać.
Sprawdziliśmy również jak wygląda pobór mocy podczas obciążenia oraz w czasie wykonywania mało wymagających czynności. Następnie na podstawienie naszych pomiarów obliczyliśmy sprawność zasilacz. Wyniki poniżej.
Jak pokazują nasze pomiary sprawność zasilacza LEPA jest rzeczywiście bardzo wysoka, ale nie spełnia ona założeń certyfikatu 80Plus Gold. Mamy tutaj wynik poniżej 92% przy połowie maksymalnego obciążenia.
Na zakończenie prezentujemy Wam wynik temperatur na wylocie zasilacza:
Temperatury są prawidłowe, chociaż stosunkowo wysokie, jak na tak szybko obracający się wentylator.
Pobór w trybie czuwania również jest bardzo niski, co jest zdecydowanym plusem tej jednostki.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
~rrr
2012-11-17 22:34:42
A ile powinien mieć zasilacz 750W? Poza be-quiet! Dark Power Pro, cała konkurencja ma 4x PCI-E w tym przedziale mocy (pomijam niedobitki, które mają 2, bo ich konkurencją m. in. przez to nazwać nie można). Zresztą łączenie 2 kart graficznych też jakoś super popularne nie jest.
AndiMara
2012-11-18 08:30:39
~rrr
2012-11-18 12:12:29
Aha, w poprzednim poście miało być o łączeniu 3, a nie 2 kart graficznych.