» załóż konto» przypomnij hasło

Nowa propozycja znad Wisły na rynku SSD!! Dobre, bo polskie?

GOODRAM C-series C100 120GB - test SSD

Autor: Michał Mroziński | Data: 2013-08-22 11:38:49

A A A | Wejść na stronę 121664 | Komentarzy 6


Podsumowanie

Podsumowanie postanowiłem podzielić na dwie części – w jednej opiszę nowe dziecko Wilk Elektronik spod znaku GOODRAM'a a w drugiej – nowy dysk SSD Toshiby – poniekąd również debiutantki na rynku retailowym tych napędów.

GOODRAM C-Series C100 120GB – udany produkt w dobrej cenie? Patrząc na suche dane techniczne – nie. Natomiast jeśli odsuniemy na bok te liczby i przyjrzymy się pracy dysku oraz wynikom naszych pomiarów okazuje się, że GOODRAM ma w swoim portfolio jeden z ciekawszych napędów SSD drugiej połowy tego roku. Oferuje on sporą wydajność w odczycie i zapisie, bardzo dobre wartości IOPS (nie tylko w teorii, ale też w praktyce), a przede wszystkim będzie pasował do najnowszych notebooków z uwagi na 7mm grubości. Brawa dla polskich konstruktorów za dobrą wizję i sprawne połączenie tych wszystkich elementów w całość!! Sytuacja jest podobna do premiery pierwszych dysków na kontrolerze SandForce SF2281, z tą różnicą, iż wtedy producenci podawali zawyżone parametry techniczne, które nie były osiągalne w praktyce, a tu GOODRAM podał dane spełniane z nawiązką. Najwidoczniej polski producent wyciągnął dobre wnioski z błędów konkurencji. Zastosowanie mało popularnego kontrolera to spore ryzyko, jednak w czasie naszych testów nowy dysk GOODRAM'a nie sprawił najmniejszych problemów. Ta stabilność w połączeniu z wysokiej jakości komórkami pamięci NAND Flash MLC produkcji Toshiby pozwala przypuszczać, iż C100 okaże się ciekawą alternatywą w swoim przedziale cenowym dla konstrukcji opartych o kości TLC, które "nie grzeszą" długą żywotnością. Jeśli szukacie dysku SSD 120-128GB, to nowy GOODRAM C-Series C100 120GB powinien znaleźć się na Waszej liście zakupowej.

Toshiba Q-Series 128GB – debiut tego producenta na retailowym rynku napędów SSD jest ciekawy. Otrzymujemy produkt wysokiej jakości, bazujący w całości na komponentach własnych, dobrze dobranych i stabilnie działających. Co ważne – cena nie jest zdjęta "z kosmosu" i dysk ten możemy nabyć (cena na chwilę pisania tego artykułu) już za 369zł brutto. To mało jak za tą pojemność i osiągi. Dla kogo zatem Toshiba Q-Series 128GB bedzie dobrym wyborem? Dla wszystkich tych, którzy mogą kilka sekund dłużej poczekać na instalacje ulubionej gry czy programu, ale wymagają wyższej wydajności w kwestii ilości IOPS w czasie odczytu. Ponad to warto zwórcić uwagę, iż jest to dysk oferujący 128GB pojemności, co w połączeniu z atrakcyjną ceną wysuwa na prowadzenie najnowszy model Toshiby wśród dysków do 120-128GB pojemności.

Podsumowanie podsumowania... :)

Nie ma róży bez kolców i oba dzisiejsze napędy to udowodniły. Niemniej jednak miło obejrzeć tak wyrównaną walkę, która wcale się na taką nie zapowiadała. Obecna cena C100 120GB to 409zł brutto, a jego konkurenta Q-Series 128GB – 369zł. Według naszych analiz oba dyski w niedalekiej przyszłości zrównają się w cenie, a to za przyczyną zdjęcia podatku "od nowości" z modelu C100 GOODRAM'a oraz stale rosnącej ceny serii Q Toshiby. Nasz szklana kula podpowiada nam, iż dyski te będą wkrótce oscylować w granicy 389-399zł brutto. Co w takim przypadku wybrać? Zarówno jeden jak i drugi ma swoje wady i zalety, które opisaliśmy powyżej. Niemniej jednak oba oferują bardzo dobrą wydajność, a zastosowanie tych samych kości NAND Flash pozwala przypuszczać, iż będą w stanie wytrzymać porównywalnie długo w naszych komputerach. W związku z powyższym postanowiliśmy przyznać obu konstrukcjom nasze rekomendacje.

Dostępność i cena:
Ceny według producenta, kolejno: 409/369 PLN
(Stan na dzień 22.08.2013 r.)

Sprawdź ile kosztują teraz nośniki SSD.

Plusy i minusy GOODRAM C-Series C100 120GB:

plus
  • bardzo dobra wydajność w testach syntetycznych (wyższa niekiedy niż deklarowana przez producenta)
  • 7mm grubości i dołączony dystans dla ułatwienia montażu w zatokach dla napędów 9,5mm
  • wykorzystanie solidnych komórek pamięci MLC (brawa za niepodążanie za tłumem i nie zastosowanie TLC!!)
  • wysoki współczynnik operacji IOPS dla zapisu (70 000 IOPS)

minus
  • niski wpółczynnik ilości operacji przy odczycie (53 000 IOPS)
  • niska deklarowana wartość zapisu ("tylko" 360MB/s)
  • "podatek od nowości" – idealną ceną byłby poziom 379zł brutto
Przyznane wyróżnienia:
Rekomendacja   
Plusy i minusy Toshiba Q-Series 128GB:

plus
  • 8GB więcej niż u przeciętnej konkurencji w tym przedziale cenowym
  • autorskie komponenty
  • kości MLC zamist preferowanych przez niektórych producentów dysków SSD TLC
  • bardzo dobra wydajność w odczycie (zarówno w kwestii IOPS jak i MB/s)
  • bezproblemowe działanie

minus
  • niska wartośc IOPS w zapisie (pomimo wysokiej wartości zapisu w MB/s)
  • 9mm grubości wyklucza zastosowanie w niektórych notebookach i Ultrabookach
  • rosnąca cena...
Przyznane wyróżnienia:
Rekomendacja
 
Sprzęt do testów dostarczyły firmy:


iiyama
http://wilk.com.pl/
Serdecznie dziękujemy.

 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Lipton

    2013-08-22 13:43:01

    "niska deklarowana wartość zapisu ("tylko" 360MB/s)" Tylko jaki ma, to związek z wydajnością SSD? Jeszcze nie nauczyliście się, że wydajność sekwencyjna jest na psu budę. Samsung 840 ma deklarowany zapis na poziomie trzykrotnie mniejszym. 360MB/s wcale nie jest małą wartością.

    Mit o żywotności TLC nadal krąży po sieci. To samo miało się dziać z pamięciami poniżej 20nm. Spokojnie, te SSD wytrzymają znacznie więcej niż okres gwarancyjny.

    Zresztą o czym mamy rozmawiać jeśli polecacie C100, który w testach próbki 4K został zmiażdżony przez konkurencje. Przy większej liczbie testów praktycznych wyszłaby rzeczywista mizerota tego GOODRAMA.
  • ~Marek

    2013-08-22 14:14:10

    http://sjp.pl/kretes
  • ~Krzysiek Podlaski

    2013-08-23 14:52:15

    Przydałoby się pokazać jak dyski pracują po zapisaniu wszystkich komórek - Used State. Dodatkowo wygenerować wykres HDTach jak dyski podnoszą się po TRIM, lub po jakim czasie działa Garbage Collection. Niebezpiecznym jest doradzanie dysków z kontrolerem który (phision) praktycznie 5 lat temu o mało nie spowodował zatrzymania rozwoju branży ze względu na tzw. stuttering i duże zniechęcenie pierwszych użytkowników SSD. Miło byłby dowiedzieć się jakiego rodzaju kości NAND używa Wilk (asynchronous, synchronous, toggled ddr)?
  • Sroka

    2013-08-23 15:05:50

    Zgadzam się z przedmówcą i proszę autora o uzupełnienie. Pozdrawiam Sroka
  • Squbii

    2013-08-23 16:48:35

    @Lipton: może najpierw co do niskiej wartości zapisu: jak sądzisz? Po co dałem cudzysłów przy słowie "tylko"? Celowy zabieg stylistyczny - ironia. Odnośnie miażdżenia nowego GOODRAM przez konkurencje - zawsze tłumaczę to tak: testowałem sporo sprzętu i mam organoleptycze porównanie - Ty tylko wykresy i mądrości niektórych Redaktorów, którzy z jakiś powodów świata nie widzą poza kilkoma tylko markami. Rynek zna przygody serwowane przez "czołówkę": padające lawinowo dyski, nierealne osiągi na pudełkach czy syndrom nagłego zgonu po zapisaniu iluś procent pojemności, ale mimo to nadal niektórzy świata nie widzą poza ów awangardą... Mogę Cię zapewnić, iż w czasie (co prawda krótkich) testów nowy SSD C100 wydajnością w codziennym użytkowaniu nie ustępował żadnemu innemu z tego przedziału cenowego. Różnice, co wielokrotnie podkreślałem, można wychwycić jedynie ze stoperem w ręku...
    @Marek - dzięki za zwrócenie uwagi na tą literówkę.
    @Krzysiek Podlaski: fakt - nie wpisałem info odnośnie pamięci - uzupełnię w miarę możliwości czasowych :) . A co do sprawy oceny działania w/w mechanizmów - realia testów przedpremierowych są brutalne - sprzęt dostajemy na krótko i na ogół nie ma czasu na głębszą analizę tego typu algorytmów. Niemniej jednak gdy kurz bitewny opadnie i sample wrócą z IFY postaramy się ściągnąć wszystkie pojemności do nas i zbadać sprawę w dłuższej perspektywie niż kilka dni :) . Na koniec odniosę się do sprawy rekomendacji - każdy producent ma wzloty i upadki (mowa o kontrolerach). Jeśli mielibyśmy przeanalizować "zasługi" (ironia) to w mojej ocenie więcej złego zrobił na rynku SF2281... Kontroler użyty w C100 napędza jeszcze kilka innych dysków SSD, które co ciekawe - również zebrały całkiem niezłe opinie ;) . Oczywiście czas pokaże czy w tzw. praniu nie wyjdą inne "kwiatki", ale na ten moment - dysk pracował stabilnie i wydajnie, to chyba się najbardziej liczy...

    P. S. Za ew. literówki przepraszam, ale pisałem w drodze z komórki :) .
  • ~Krzysiek Podlaski

    2013-08-24 15:37:36

    @Squbii - co do czasu jaki mamy ze sprzętem - zgoda w 100%, można nie wyrobić "na zakręcie" chcąc wszystko sprawdzić! SF2281 rzeczywiście namieszał, bo jest to jeden z niewielu przypadków gdzie kontroler po przejściu krytycznego testu nie wraca już do swoich pierwotnych poziomów wydajności.
    Z drugiej strony ludzie nie rozumieją, że np. poprzednie dyski jak Vertex 3 240GB MAX IOPS miały kilkukrotnie lepsze kości NAND niż obecnie używane TLC. Z mojej strony życzę GOODRAM'owi jak najlepiej - od "obsługi produktu" zależy więcej niż od jego samego. Innymi słowy: pewna gwarancja realizowana od ręki przez wysyłkę zamiennika (jak OCZ) byłaby fajnym argumentem "pro".

Komentarz 6


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum