» załóż konto» przypomnij hasło

Model dla dusigrosza?

BitFenix Merc Alpha – recenzja obudowy

Autor: Rafał Cybulski | Data: 2011-11-12 12:27:41

A A A | Wejść na stronę 76731 | Komentarzy 12

BitFenix Merc Alpha – recenzja obudowy Firma BitFenix sukcesywnie przygotowuje nowe modele swoich obudów, które cieszą się sporym zainteresowaniem na rynku. W ostatnich miesiącach przyglądaliśmy się bliżej produktom o nazwie Colossus, Outlaw czy Shinobi. Pierwszy z nich wiązał się ze sporym wydatkiem, ponieważ jego cena to około 500 PLN. Natomiast dwa kolejne to urządzenia bardziej przystępne, które oferowały bardzo szeroki wachlarz funkcji i ciekawych rozwiązań. BitFenix postanowił jednak przygotować coś dla osób, które liczą każdą wydaną złotówkę i zaprojektował model Merc Alpha, który przy niekorzystnym obecnie kursie euro kosztuje zaledwie 160 PLN. Czym wyróżnia się ta konstrukcja? Sprawdźmy to.

Sprzęt został zapakowany w minimalistyczny, ekologiczny karton, na którego froncie znajduje się kilka ilustracji przedstawiających obudowę. W środku mamy dobre zabezpieczenie za pomocą dwóch kawałków styropianu oraz przeźroczystej folii. Wszystko to pozwoli na nie uszkodzenie Merc Alpha w czasie transportu, a także nie porysowanie jej, kiedy będziemy wyjmowali z pudełka.

BitFenix Merc Alpha

W zestawie znajdziemy zestaw akcesoriów w skład którego wchodzą: instrukcja montażu, zaślepka do kart rozszerzeń, zestaw śrub oraz kołki montażowe.

BitFenix Merc Alpha

Obudowa Merc Alpha ma wymiary 440 x 480 x 190 mm (wysokość x głębokość x szerokość) i waży zaledwie 4,6 kilograma. Tak małą masę zawdzięcza stosunkowo cienkiej stali, która mimo tego sprawia wrażenie bardzo solidnej. Panele boczne nie wyginają się, jak miało to miejsce przy produktach innych firm w podobnym zakresie cenowym.

BitFenix Merc Alpha

BitFenix Merc Alpha

Na froncie widzimy trzy zatoki zewnętrzne o rozmiarze 5,25 cala oraz jedną 3,5 cala dla czytnika pamięci czy stacji dyskietek. Cała powierzchnia jest zamknięta, oprócz niewielkiej, perforowanej powierzchni na dole. Widzimy tam czarną siatkę. Ze specyfikacji wynika, że właśnie za nią mamy miejsce na dwa opcjonalne wentylatory o średnicy 120 mm. Wszystkie krawędzie i narożniki w obudowie Merc Alpha są zaokrąglone, co nie tylko wygląda bardzo estetycznie, ale również zmniejsza ryzyko skaleczenia się.

BitFenix Merc Alpha

BitFenix Merc Alpha

Na górze, blisko przedniej krawędzi producent umieścił panel I/O, który oferuje nam cztery porty USB 2.0, gniazdo mikrofonowe oraz wyjście słuchawkowe. Oczywiście, żeby była możliwość ich wykorzystania musimy podłączyć odpowiednie wtyczki do płyty głównej. Nie zabrakło tutaj również przycisku power oraz reset, a także diod sygnalizujących zasilanie i pracę dysku twardego. Szkoda, że producent nie pokusił się o zastosowanie, chociaż jednego portu USB 3.0 lub eSATA dla szybkiego transferu danych. Jednakże nawet bez tego jest całkiem „bogato”.

BitFenix Merc Alpha

BitFenix Merc Alpha

Lewy bok obudowy ma dwa miejsca na wentylatory 120 mm. Natomiast panel prawy nie posiada żadnych dodatkowych otworów.

BitFenix Merc Alpha

Tył obudowy nie wzbudza w nas większych emocji. Na dole mamy miejsce na zasilacz, a nad nim siedem slotów na karty rozszerzeń. Te są blokowane za pomocą metalowej blokady, która znajduje się na zewnątrz. Powyżej umieszczono dwa otwory do przeprowadzenia wężyków od chłodzenia wodnego. Niestety nie zostały one osłonięte gumowymi przelotami, przez co istnieje ryzyko uszkodzenia przewodów czy rurek, które będą przez nie przechodzić. Nad nimi BitFenix zamontował fabrycznie jeden 120 mm wentylator wyciągowy. Obok niego znajduje się miejsce na panel I/O płyty głównej.

BitFenix Merc Alpha

Na spodzie widzimy całkiem spore, cztery nóżki, na których stoi obudowa. Również w dolnej części mamy dwa otwory wentylacyjne: jeden niedaleko zasilacza, a drugi bliżej środka. Pozwala on na montaż śmigła o średnicy 120 mm. Niestety w tym miejscu brakuje nam zdecydowanie filtrów przeciwpyłowych.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Mikellle

    2011-11-13 08:33:07

    prosty design, cena też wygląda na niezłą, i najważniejsze, że wszystko przekłada się na jakość
  • ~elf

    2011-11-13 08:33:53

    jakoś większej rewelacji nie widze niestety.. ot zwyczajna budka - wieje nudą;]
  • ~Yood

    2011-11-13 14:48:45

    Obudowa całkiem przyzwoita i bardzo tania. Dosyć lekka, trudno tu mówić o solidności, ale wystarczająca. Całkiem ładny design.
  • Onyks

    2011-11-13 14:49:44

    Czekamy na recenzję obudowy Raider :)
  • ~Totek

    2011-11-13 15:11:28

    Niedrogi ładny sprzęt... dobrze wykonany, zajmuje mniej miejsc niz zwykla obudowa ATX.
  • Warwyko76

    2011-11-13 15:16:35

    Niby tania buda od BitFenix - jednak wykonanie i jakość materiału budzą zachwyt, niewspominając już o wyglądzie, ale to jak zwykle rzecz gustu. Dla mnie rewelacja w tej cenie.
  • t.luk

    2011-11-13 21:06:30

    Kolejna obudowa BitFenix gdzie użytkownicy mają się zachwycić design'em...i tylko design'em bo w środku aż "piszczy bieda z nędzą" jak na tak markową obudowę...Miał być to pewnie taki BitFenixowy Brutus 310/410 ale coś im nie wyszło bo nie ma chociażby nawet prostych filtrów przeciwkurzowych...No ale ludzie i tak się będą nabierać na "świetnie" zaprojektowane obudowy BitFenix (a może to Xigmatek tylko pod inną nazwą skoro są niezłe przewałki z Midgardem 2? ;)). Czekam na Raidera bo to może w końcu będzie coś konkretnego a nie ciągłe "zapożyczenia"...
  • wikingowiec

    2011-11-13 21:24:16

    @t.luk, ale zauważ pewne rzeczy.

    Brutus za 140zł ma:
    2 x USB 2.0
    4 miejsca na wentyle
    gpu do 310mm
    cooler do 155mm

    Merc Alpha niewiele droższy ma:
    4 x USB 2.0
    8 miejsca na wentyle
    gpu do 315mm
    cooler do 165mm

    Moim zdaniem nie warto kupić Brutusa...
  • t.luk

    2011-11-14 11:46:54

    @ wikingowiec
    Jasne ale zauważ też, że ten BitFenix nie ma żadnych filtrów. Przy założeniu, że jeden taki filtr to 10 zł, potrzebujesz jeszcze w niego zainwestować dodatkowo co najmniej 20 zł a za tyle (ok. 180 zł) masz już praktycznie Zalmana Z9 z mocniejszymi blachami i filtrami ;) Poza tym nie ma tutaj tłumienia drgań dysków jak w Brutusach ;)
  • RafalC

    2011-11-14 12:42:28

    Macie oboje racje :) W zasadzie kto co potrzebuje, obudowy są bardzo podobne i każda ma pewne braki.

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 12


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum