Marzenie overclockerów i entuzjastów

Asus Rampage IV Black Edition - test płyty głównej

Autor: Wojciech Dębowski | Data: 2014-01-14 18:07:54

A A A | Wejść na stronę 63757 | Komentarzy 6


Pokaż specyfikację

Specyfikacja Asus Rampage IV Black Edition
Rodzaj slotu Socket 2011
Typ procesora Intel Core i7
Standard e-ATX
Producent Chipsetu Intel
Typ chipsetu Intel X79
Rodzaj pamięci DDR3
Max. wielkość pamięci 64GB
Liczba gniazd pamięci 8
Częstotliwość szyny pamięci 1066 MHz, 1333 MHz, 1600 MHz, 1866 MHz, 2133 MHz (O.C.), 2400 MHz (O.C.), 2666 MHz (O.C.), 2800 MHz (O.C.)
Tryb obsługi pamięci czterokanałowa
Interfejsy dysków i pamięci masowych 6x SATA3 6Gb/s, 4x eSATA II 3Gb/s, 4x eSATA 6Gb/s
Wbudowany układ RAID Tak
Obsługiwane standardy RAID 0 (striping), 1 (mirroring), 5, 10
Wbudowana karta graficzna Nie
Układ dźwiękowy ROG SupremeFX Black (8 kanałów)
Wejścia/Wyjścia audio 1 x Optical S/PDIF-out, 5x analogowe wyjscie
Karta sieciowa 10/100/1000 Mbps
Wireless LAN 802.11 a/b/g/n/ac
Sloty 2x PCI-E 1x, 4x PCI-E 16x
Złącze zewnętrzne 1 x Optical S/PDIF-out, 5 x audio jack, 1 x RJ45 LAN, 2 x eSATA 6Gb/s, 4x USB 2.0, 6 x USB 3.0, Clear CMOS switch, 1x PS/2 klawiatura/mysz, 1 x Złącze Bluetooth V4.0 dla ASUS Wi-Fi GO! Karta, 1 x ROG On/ Off
Podsumowanie
Asus Rampage IV Black edition to pÅ‚yta gÅ‚ówna przeznaczona przede wszystkim do ekstremalnego podkrÄ™cania z wykorzystaniem azotu. W tym aspekcie bez dwóch zdaÅ„ jest bez konkurencyjna co potwierdzajÄ… liczne rekordy Å›wiata udokumentowane na portalu dla overclockerów HWBot:
  • Fire Strike link
  • Cloud Gate link
  • 3DMark11 Performance link
  • 3DMark11 Extreme link
  • 3DMark11 Entry link
  • 3DMark Vantage link
  • Catzilla 720p link
  • Cinebench R11.5 w kategorii 6core link
  • podkrÄ™cenie 4820K do 6943 MHz oraz pamiÄ™ci G.SKILL DDR3 do ponad 4072 MHz

Å»adna inna pÅ‚yta nie może pochwalić siÄ™ podobnymi osiÄ…gniÄ™ciami w ekstremalnym OC. Jednak czy dla gracza-entuzjasty ma to znaczenie? Nie. Typowy gracz-entuzjasta nie bÄ™dzie wstanie wykorzystać mnogoÅ›ci opcji do podkrÄ™cania jakie pÅ‚yta oferuje, wiele z nich jest przydatnych tylko przy ekstremalnym OC. MaÅ‚o tego nie może nawet użyć OC panelu do podniesienia napiÄ™cia na karcie graficznej ponieważ nie da siÄ™ tego zrobić w prosty sposób - wymaga to modyfikacji samej karty i utraty gwarancji. WiÄ™c czy warto przepÅ‚acać za nie wykorzystane opcje do podkrÄ™cania? Jakie pÅ‚ynÄ… korzyÅ›ci z zakupu tej pÅ‚yty dla entuzjasty sprzÄ™tu? Przede wszystkim sÄ… to: znakomity ukÅ‚ad dźwiÄ™kowy SupremeFX, moduÅ‚ Wi-Fi standardzie oraz najwyższa jakość wykonania. Ponadto należy wymienić mnogość portów I/O, SATA i USB co pozwoli na podłączenie wiÄ™kszej iloÅ›ci dysków oraz urzÄ…dzeÅ„ I/O. Maniakom wydajnoÅ›ci pÅ‚yta oferuje możliwość połączenia czterech kart graficznych w konfiguracji multi gpu. Na koniec nie można zapomnieć o urzekajÄ…cym wyglÄ…dzie i logo/marce (seria ROG, Rampage) co również ma znaczenie wÅ›ród entuzjastów sprzÄ™tu. Niestety cena pÅ‚yty jest dość wygórowana - w chwili publikacji artykuÅ‚u wynosi ona w Polsce ok. 1900-2000 PLN nie wspominajÄ…c już o znikomej dostÄ™pnoÅ›ci. Nie mniej recenzowana pÅ‚yta to sprzÄ™t bardzo wysokiej klasy, jest marzeniem nie jednego ekstremalnego overclockera czy też miÅ‚oÅ›nika chÅ‚odzenia wodnego i zasÅ‚uguje na wyróżnienie.

Dostępność i cena:
Cena według producenta: 1600 PLN
(stan na dzień 14.01.2013 r.)

Zobacz, gdzie najtaniej.

Zalety i wady:

plus
  • Mnogość opcji do podkrÄ™cania procesora i pamiÄ™ci RAM
  • Atrakcyjny wyglÄ…d i bardzo wysoka jakość wykonania
  • Przejrzysty UEFI Bios i bogaty pakiet dodatkowego oprogramowania
  • Znakomity ukÅ‚ad dźwiÄ™kowy SupremeFX
  • Wiele akcesoriów w zestawie w tym moduÅ‚ Wi-Fi oraz kupon na grÄ™ AC4
  • OC Panel i mnogość opcji przydatnych przy ekstremalnym podkrÄ™caniu (Slow Mode, Pause Mode, DirectKey, Bios switch, VGA Hotwire, punkty pomiaru napięć)
  • Możliwość połączenia czterech kart graficznych w konfiguracji multi-gpu
  • Bogaty zestaw portów SATA, USB, I/O

minus
  • Wygórowana cena
  • Brak możliwoÅ›ci regulacji napięć karty graficznej z poziomu OC panelu w prosty sposób - wymagana jest modyfikacja samej karty graficznej. OC panel w kwestii podkrÄ™cania jest gadżetem przydatnym tylko dla profesjonalnych overclockerów
  • Górny slot PCIE może być blokowany przez masywne chÅ‚odzenia powietrzne
Przyznane wyróżnienia:
Rekomendacja   
SprzÄ™t do testów dostarczyÅ‚a firma:

 

Asus

http://pl.asus.com/
Serdecznie dziękujemy.

 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • 2014-01-15 09:58:25

    Po dzisiejszym meilu który dostałem od jednego ze sklepów internetowym, dowiedziałem się że dystrybutorzy nie chcą zamawiac tej płyty głownej, ponieważ muszą wziąć cały karton (10 szt.) i boją się że im nie zejdzie :/ porażka :/
  • ~oegunar

    2014-01-15 12:16:26

    Podobna jest X79-DELUXE i zdecydowanie tańsza. Obecnie nie warto tej brać jak w polsce na allegro kosztuje prawie 2k zł.
  • ~Quarennntal

    2014-01-15 12:39:40

    w tej cenie Asus Z9PE-D8 WS będzie lepszym wyborem
  • 2014-01-15 12:53:41

    Zastanawia mnie jak z kompatybilnością coolerów CPU, te radiatory na płycie chyba będą kolidować z większymi modelami.
  • ~Wooojciech1983

    2014-01-15 13:07:05

    Nie sądzę aby radiatory na płycie kolidowały z większymi chłodzeniami, nie powinno być tu żadnych problemów, ani Megahalems Black ani V6GT nie kolidowały. Jedynie może być problem z blokowaniem górnego slotu PCIE. Ale zdecydowana większość nabywców tej płyty i tak pewnie nie będzie korzystać z chłodzenia powietrznego.
  • ~Czupi

    2014-05-17 12:58:19

    Witam. Mam tą płytkę od tygodnia i powiem krótko. Mnóstwo PLUSÓW, ale jeden MINUS! Zasilanie CPU na tej płycie mogłoby znajdować się gdzieś w innym miejscu. Chodzi tu o chłodzenie wodne :/ za cholery nie można było go włożyć, no chyba że ktoś ma obudowę większą niż Thermaltake Chaser MK-I.

Komentarz 6


Ostatnio na forum