Warto czy nie warto ?
Test telefonu Sony Ericsson Xperia arc S
Spis treści
Smartfon pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android w wersji 2.3.4. W Smartfonie zastosowano autorską nakładkę systemową Sony Ericssona – UXP3. Użytkownik ma do swojej dyspozycji 5 pulpitów, na których można umieszczać skróty, widżety oraz foldery. Na dole ekranu znajduje się pasek skrótu do 4 aplikacji oraz przycisk menu. Naciśniecie sprzętowego przycisku home minimalizuje aplikacje i przenosi na ekran główny, a ponowne naciśnięcie przycisku przenosi na środkowy pulpit. Dłuższe przyciśnięcie przycisku home prowadzi do listy ostatnio uruchamianych procesów, natomiast dłuższe przyciśniecie przycisku opcji uruchamia ekranową klawiaturę QWERTY. Telefon korzysta z akcelerometru w celu określenia orientacji, jednak pulpit i menu główne pracują w orientacji poziomej jedynie po podłączeniu kabla HDMI. Odblokowywanie ekranu odbywa się za pomocą paska na dole ekranu, przesuniecie paska w prawo odblokowuje ekran, a przesunięcie paska w lewo włącza wyciszenie.
Telefon pracuje na jednordzeniowym procesorze Qualcomm z serii Snapdragon drugiej generacji, modelu MSM8255 z podniesionym taktowaniem do 1,4 GHz. W wewnętrznych testach prowadzonych przez Sony Ericssona Xperia arc S okazała się o 25% szybsza w uruchamianiu aparatu i konwersji mediów oraz o 20% szybsza w wyświetlaniu stron internetowych niż starsza Xperia arc. Bez zmian pozostała ilość pamięci RAM oraz wykorzystywany układ graficzny – 512 MB pamięci RAM i GPU Adreno 205. Telefon znacznie przyspieszył, nie ma mowy o jakichkolwiek przycięciach czy spowolnieniach. Sam telefon jest szybszy niż część dwurdzeniowej konkurencji, co pozwala z optymizmem oczekiwać na zapowiedzianą aktualizację Androida do wersji 4.0 Ice Cream Sandwich. Jednym zauważonym przeze mnie problemem ze strony oprogramowania jest kompatybilność aplikacji – gry wydane przez EA Games nie są zgodne z urządzeniem, przynajmniej według firmowej aplikacji zbierającej wszystkie dostępne gry.
Po naciśnięciu ikony telefonu otwiera się rozbudowany panel wybierania numerów. Na dole ekranu znajdują się skróty do rejestru połączeń, do kontaktów i ulubionych kontaktów. Na panelu wybierania numerów telefon nie filtruje książki telefonicznej – kontakty są filtrowane według nazw po przejściu w zakładkę kontaktów. Po prawej stronie ekranu w zakładce kontaktów znajduje się ekranowy suwak z literami ułatwiający nawigację po liście zapisanych kontaktów. Do nowo tworzonego kontaktu można dodać zdjęcie, numery i adresy e-mail, adres pocztowy, komunikatory itp.. Do kontaktu można dodać indywidualny dzwonek oraz domyślne przekierować połączenia z danego kontaktu na pocztę głosową.
Jakość rozmów w Xperii arc S prezentuje dosyć wysoki poziom. Głośność połączeń jest wystarczająca, lecz przy wysokiej głośności można usłyszeć delikatne trzeszczenie. Trudno mieć większe zastrzeżenia do zasięgu Xperii arc S. Lepszy zasięg uzyskano prawdopodobnie poprzez zamontowanie lepszej anteny od dotychczasowych Xperii – transfer danych poprzez HSDPA odbywa się z dwukrotnie wyższą prędkością niż w dotychczasowych Xperiach. Podobnie jak w przypadku Xperii arc antena w modelu arc S znajduje się w górnej części urządzenia. Podczas połączenia na ekranie wyświetla się zdjęcie, czas połączenia, skrót do kontaktów, włącznik trybu głośnomówiącego, wyciszenie mikrofonu, skrót do panelu wybierania numerów i przycisk kończenia połączeń. Czujnik zbliżenia reaguje sprawnie i szybko wygasza wyświetlacz.
W telefonie zastosowano litowo-polimerowy akumulator BA750 o pojemności 1500 mAh. Nowe oprogramowanie wpłynęło na zmniejszenie zużycia energii. Mimo podwyższonego taktowania energii wystarczy na 2 dni normalnej pracy. Wyłączenie synchronizacji w tle może wydłużyć czas pracy akumulatora do 3 dni, jak przystało na nowoczesnego smartfona bez problemu uda się go rozładować w ciągu 1 dnia.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
~Gość
2012-03-08 16:42:56
~Rudolf
2012-03-08 16:53:23
RafalC
2012-03-08 17:15:42
~anka
2012-03-08 17:42:36
~Giernat
2012-03-08 18:42:10
belixa
2012-03-09 09:10:00
Faktycznie obudowa jest delikatna. Ale kupiłem "ARMOR" S-Line (to taki ładny sylikon) i nie boję się brać telefonu nawet do pracy.
http://www.omniatrade.pl/zdjecia/se/se_xperia_x12_s-line.jpg
belixa
2012-03-09 09:11:02
http://www.se-first.com/images/stories/3d_sweep_samples/3D_panorama_restaurant.JPG
http://www.se-first.com/images/stories/3d_sweep_samples/reactor_5_building_view_3d.JPG
Marek_K
2012-03-10 14:02:20
Wyświetlacz nie jest chroniony szkłem produkcji Corning Incorporated, tylko szkłem innego producenta. Szkło Gorilla też się rysuje, nawet w trakcie normalnego użytkowania.
Giernat:
Xperia arc S jest odpowiedzią na Galaxy S+ i stanowi dla niego bardzo dobrą alternatywę. Xperia jest szybsza od tego Samsunga i w przeciwieństwie do niego dostanie aktualizacje do ICS. Samsung, co prawda posiada ekran SAMOLED, lecz niestety wykorzystujący efekt PenTile.
Irwander
2012-03-11 21:05:05