» załóż konto» przypomnij hasło

Nieprzeciętny dual-SIM

Test telefonu Motorola EX115

Autor: Kamil Kołodziejski | Data: 2011-09-07 21:25:43

A A A | Wejść na stronę 66283 | Komentarzy 8


Motorole oparte o platformę p2k (m.in. kultowa V3) słynęły z tego, że niektórzy użytkownicy telefonów innych marek mieli poważne problemy z przestawieniem się na ich obsługę. EX115 oparta jest o zupełnie nowy interfejs, który zrywa z niechlubną tradycją – niemal wszystko jest tu na swoim miejscu, a nawet jeśli nie, to w kilka sekund można znaleźć żądaną funkcję. Bluetooth, w przeciwieństwie do telefonów Samsunga, umieszczono w „Łączności”, nie w aplikacjach ;-).

Na wyświetlaczu w stanie oczekiwania znajdziemy dwa wskaźniki zasięgu – osobno dla każdej karty SIM, zestaw ikon informujących o stanie telefonu, niedokładny, jak na Motorolę przystało, wskaźnik naładowania baterii, datę i godzinę. Dwie ostatnie pozycje można łatwo ukryć przy użyciu menu. Co ciekawe, na wyświetlaczu stale wyświetlany jest jeszcze jeden mały zegar, tuż obok wskaźników zasięgu. Nie znika on w czasie używania większości funkcji telefonu, dzięki czemu nie trzeba wycofywać się do ekranu głównego, by sprawdzić godzinę.

W standardowym oprogramowaniu klawisze pod ekranem prowadzą do wiadomości i menu – nie można tego zmienić, a szkoda – przecież naciśnięcie środka klawisza nawigacyjnego prowadzi również do otwarcia głównego menu. Wszystkie 4 kierunki klawisza nawigacyjnego można dowolnie zaprogramować.

W menu głównym, prezentowanym w formie siatki 4x3 ikony, znajdują się następujące pozycje:

Menedżer plików – można tu sprawdzić pojemność pamięci telefonu (o wielkości 50 MB, w całości dostępna dla użytkownika) i karty pamięci (obsługiwane pojemności do 32 GB). Bez problemu można przenosić pliki między pamięciami, zmieniać ich nazwy, tworzyć foldery i przemieszczać między nimi pliki.

Kontakty – telefon pomieści 1 000 kontaktów, z których każdy może zawierać 4 numery telefonów, adres e-mail, nazwę firmy i datę urodzin. Do każdego kontaktu można przypisać zdjęcie (wyświetlane, gdy dany kontakt dzwoni), dzwonek lub – uwaga – wideo dzwonek. Możliwości spisu telefonów są nieco skromne, jednak używane na co dzień funkcje, jak np. kopiowanie wpisów między pamięciami, wysyłanie i przyjmowanie wizytówek, są dostępne. Użytkownik ma wpływ, czy wyświetlany jest spis telefonów z telefonu, kart SIM, czy wszystkich dostępnych pamięci.

Rozrywka i gry – znajdują się tu aplikacje Java i ich ustawienia. I tu niespodzianka – fabrycznie w telefonie nie znajduje się ani jedna aplikacja.

Połączenia – znajduje się tu historia połączeń, liczniki rozmów, wiadomości i transmisji danych – osobno dla każdej karty SIM – oraz ustawienia połączeń.

Wiadomości – edytor wiadomości to bardzo prosta, typowa aplikacja. Można wprowadzić praktycznie nielimitowaną ilość tekstu, która zostanie potem podzielona na wiadomości SMS, czy też łatwo dodać elementy zmieniające tworzoną wiadomość w MMS-a. Dzięki wygodnej klawiaturze – aż chce się pisać. W edytorze wiadomości nie ma żadnego słownika, jednak przy fizycznej klawiaturze QWERTY taki dodatek zazwyczaj bardziej przeszkadza niż pomaga. W folderach wiadomości można pomieścić do 500 SMS-ów na kartę SIM (łącznie 1000 SMS-ów) oraz MMS-y w zależności od zapełnienia pamięci telefonu. Można włączyć raporty dostarczenia oraz zadecydować, czy w wiadomościach będą używane polskie znaki, skracające całkowitą długość wiadomości i, co za tym idzie, zwiększające koszty. Wiadomości odbierane i wysyłane przy użyciu obu kart SIM trafiają do tych samych folderów i jedynie mała cyferka w rogu ikony wiadomości informuje, czy dana wiadomość jest powiązana z SIM1 czy SIM2. Po przygotowaniu wiadomości i wybraniu odbiorców każdorazowo wyświetla się pytanie, której karty SIM użyć do jej wysłania, nawet jeśli odpowiadamy na wiadomość odebraną przez jedną z kart. W menu „Wiadomości” umieszczono też klienta e-mail, jednak aplikacja ma problem z otwieraniem większości wiadomości (pojawiają się chińskie „krzaczki” i ciągi nic niemówiących znaków), więc nie warto poświęcać jej uwagi.

Multimedia – omówione w późniejszych rozdziałach.

Terminarz – menu zawiera 4 pozycje: Kalendarz, Zadania, Alarm i Światowy zegar. Kalendarz jest bardzo podstawowy, dość mało funkcjonalny i wygodny. Można przeglądać go w widoku tygodnia lub miesiąca, dodawać trzy rodzaje zdarzeń (przypomnienie, spotkanie lub kurs), do których można wprowadzić bardzo mało tekstu i ustawić precyzyjnie czas przypomnienia dźwiękowego. W ramach „zadań” można wprowadzać bardzo podobne wpisy (data - błędne tłumaczenie, powinno być "spotkanie" lub "randka", połącz lub rocznica), jednak niepowiązane z datą. Zadania również mogą posiadać przypomnienie dźwiękowe i również nie oferują wiele miejsca na wpisywany tekst. W podmenu „Alarm” można skonfigurować do pięciu budzików, z których każdy może mieć osobną godzinę, dokładnie określone dni tygodnia, w których obowiązuje, dzwonek i czas drzemki. O włączonym alarmie informuje zawsze widoczna ikona w górnej części wyświetlacza. Zegar światowy to niewyróżniająca się aplikacja, w której możemy sprawdzić aktualną godzinę w miastach i krajach całego świata, wyszukiwanych na mapie.

Ustawienia – tu w bardzo przejrzysty sposób pogrupowano ustawienia dotyczące podstawowego działania telefonu. Jest tu miejsce dla ustawień podwójnej karty SIM – można wyłączyć jedną z nich czy tak ustawić telefon, by pytał po każdym włączeniu, która z kart ma być używana. Jedyne zastrzeżenie, jakie mam do menu „Ustawienia” to niepotrzebne podmenu „Ustawienia różne”, w którym można znaleźć tylko czas i jasność podświetlenia. Komfortową pracę zapewnia już najniższa jasność i czas podświetlenia, ponieważ wyświetlacz charakteryzuje się świetną widocznością w słońcu, a po zgaszeniu klawiatury pozostaje jeszcze 10 sekund świecenia wyświetlacza.

Profile – telefon posiada siedem fabrycznie skonfigurowanych, typowych profili. Do wyboru są tylko 24 dzwonki z listy, która zawiera 19 dzwonków fabrycznych i 5 dzwonków własnych, które użytkownik może samemu wybrać, np. spośród plików MP3 na karcie pamięci. Telefon nie umożliwia korzystania z większej ilości własnych dzwonków naraz. Jeśli chodzi o sygnały wiadomości, nie można korzystać z własnych plików, a jedynie z 15 propozycji producenta. Poprawą w stosunku do poprzednich modeli Motoroli bez OS-u jest możliwość wyłączenia dźwięków rozładowania baterii oraz uruchomienia/wyłączenia telefonu.

Dodatki – w tym menu znalazł się kalkulator oraz przelicznik walut.

Usługi – w tym menu znajdują się usługi internetowe i przeglądarka, omówione w dalszych częściach recenzji.

Sieć społecznościowa – niestety nie ma tu aplikacji dedykowanych portalom społecznościowym, a jedynie zakładki prowadzące do trzech serwisów – Myspace, Facebook i YouTube.

Tyle o menu, teraz czas na kilka słów o zasięgu i połączeniach. Telefon charakteryzuje się wybitnym zasięgiem GSM na obu slotach SIM. Również jakość rozmów jest na bardzo wysokim poziomie, choć w bardzo głośnych miejscach EX115 przegrywa z telefonami wyposażonymi w dedykowane systemy odszumiania. Głośność słuchawki zapewnia komfortową rozmowę w większości warunków, jednak w bardzo głośnych miejscach czasem okazuje się niewystarczająca.

Przed każdą rozmową telefon pyta o kartę SIM, której chcemy użyć do wykonania rozmowy, nawet jeśli wybierany jest numer z listy połączeń przypisanej do konkretnej karty. Przy połączeniu przychodzącym czy wiadomości telefon wyraźnie informuje, której karty SIM dotyczy zdarzenie.

Zastosowany w telefonie układ odpowiedzialny za połączenia posiada dużą wadę – ze względów oszczędnościowych może korzystać z niego tylko jedna karta SIM. W praktyce sprowadza się to do tego, że w czasie rozmowy przez jedną z kart, osoby dzwoniące na drugą usłyszą komunikat o niedostępności użytkownika. Połączenia otrzymane w ten sposób nie będą sygnalizowane przez telefon – użytkownik zostanie o nich powiadomiony SMS-em od operatora. Jest to niewielkie ograniczenie, bo i tak w czasie rozmowy przez jedną kartę nie będziemy prowadzić rozmów przez drugą, jednak sposób powiadomienia o połączeniach przyjętych przez odłączoną w czasie rozmowy kartę może drażnić. Transmisja danych i korzystanie z wiadomości nie powodują odłączenia drugiej karty SIM.

W menu telefonu znajduje się kilka błędnych lub nieciekawych stylistycznie tłumaczeń. Czynności, które możemy wykonać z dźwiękiem z listy to: ustaw jako dźwięk dzwonka / odłączony / zastąp, a dodatkowe dźwięki, które możemy ustawić w profilach to: ostrzeżenie, błąd, zacisk włączony (???) i połączony.

Patrząc na dane producenta i skromną pojemność baterii (930 mAh) można spodziewać się kiepskich czasów działania. Motorola podaje, że telefon jest w stanie wytrzymać do 10 dni czuwania i zaledwie 3 h rozmowy. W czasie testu energooszczędność EX115 wypadła jednak zaskakująco dobrze: średnio w teście telefon wytrzymywał 4 dni korzystania z włożonymi i aktywnymi dwiema kartami SIM. Skrajne czasy działania to 3 dni przy bardzo intensywnym użytkowaniu i 6 dni przy mało intensywnym. Z jedną kartą SIM telefon wytrzymał 9 dni. Są to świetne wyniki w porównaniu z innymi telefonami na dwie karty, a nawet i z wieloma tradycyjnymi modelami.

Motorola EX115

Motorola EX115

Motorola EX115

Motorola EX115

Motorola EX115

Motorola EX115

Motorola EX115

Motorola EX115

Motorola EX115

Motorola EX115

Motorola EX115

Motorola EX115

Motorola EX115

Motorola EX115

Motorola EX115

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~Rami

    2011-09-08 07:52:04

    super, po drogich nokiach ktore mialem , ta motka jest niesamowita, swietnie wykonana , 2 karty, swietne menu, dobra jakos polaczen , wszystko super. Odrazu nalezy dokupic usb i ladowarke samochodowa i juz nic cie nie interesuje. POLECAM POLECAM , juz dawno nie spedzilem tyle czasu uzupelniajac ksiazke tel w telefonie ( to ze wzgledu na 'urode' menu-ksiazki)
  • Duath

    2011-09-08 08:59:14

    Wszystko pięknie i ładnie, ale po co pchać się w system, który niedługo i tak pewnie wymrze? Chyba, że mają inne zamiary wobec systemu, w co wątpię.
  • Kamil_K

    2011-09-08 20:35:44

    Duath, telefon na dobrą sprawę nie ma OS-u, a takowe raczej będą produkowane jeszcze dłuuugo ;-).
  • ~Alfons

    2011-09-09 19:46:32

    mam 1 dzień ten tel kontakty skopiowałem z karty sd ale troche było to monotonne i sprawiało mi więcej problemów jak w nokii.Po za tym karty chodzą ok ale za cholerę nie można dodać nowych dzwonków do smsów!! przy połączeniach pozmieniałem z karty sd......
  • ~Fajne

    2011-09-10 00:08:24

    Fajne czytanko
  • ~nie użytkownik

    2011-09-15 08:18:20

    Brak 3G na jednej z kart to dyskwalifikacja w 2011r. Co mi po DS, skoro net leci po EDGE. Gdyby było 3G, można by mieć jednego SIMa z jakimś internetem abonamentowym a drugiego z jakimś tanim prepaidem do dzwonienia. A tak? Kolejny chińczyk, tyle że pod marką M.
  • ~przyszła

    2012-07-12 16:29:34

    A gdy ktoś dzwoni to czy wiem na którą kartę?
  • ~pusia

    2013-07-24 16:53:05

    hej mam pytanie ... mam ten telefon juz ponad rok i klawiatura mi sie zniszczyła czy sie ją jakoś wymienic? z gory dzieki

Komentarz 8


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum