» załóż konto» przypomnij hasło

Premierowa recenzja

Microlab FC50 - test głośników

Autor: Jan Kowalski | Data: 2013-03-28 16:25:34

A A A | Wejść na stronę 21506 | Komentarzy 6

Microlab FC50 - test głośników Dla wielu osób głośniki mają po prostu dobrze grać, coraz częściej jednak elektronika użytkowa staje się również ozdobą pomieszczenia, producenci sprzętu mają więc całkiem spore pole do popisu, nie tylko pod względem walorów użytkowych, ale także estetycznych. Efekty połączenia wysiłków inżynierów i designerów wyjątkowo dobrze odzwierciedla najnowszy model głośników firmy Microlab. Choć zapewne nie wszystkim od razu przypadnie do gustu.

Microlab FC50 to zestaw 2.1 jeszcze pachnący fabryką - produkt dopiero zawitał na rynku i właśnie zaczyna pojawiać się na sklepowych półkach, tym bardziej cieszymy się, że jako pierwsi w kraju mamy okazję zaprezentować Wam test tych zdecydowanie nietypowych głośników. Dlaczego nietypowych? Zobaczcie sami:

Microlab FC50

Czy jednak zdecydowanie niestandardowy wygląd to wszystko, co ma do zaoferowania zestaw? O tym za chwilę - najpierw przyjrzyjmy się opakowaniu i specyfikacji.

Microlab FC50

Microlab FC50

Do czego zdążyliśmy już w przypadku firmy Microlab przywyknąć, zestaw dotarł do nas w estetycznym, białym pudełku z dużym zdjęciem produktu. W środku znajdziemy wszystkie niezbędne do korzystania z głośników komponenty, takie jak:
- zasilacz sieciowy;
- przewód jack - jack;
- bezprzewodowy pilot wraz z bateriami;
- instrukcja obsługi.

Microlab FC50

Nikomu nie powinno więc niczego zabraknąć, a według nas brak “wodotrysków” w stylu katalogu produktów firmy jest bardziej zaletą, aniżeli wadą. Co jednak mają nam do zaoferowania same głośniki? Ich łączna moc wynosi 54 W RMS, z czego 30 W przypada subwooferowi, każda z satelit dysponuje natomiast mocą 12 W. Za generowanie dźwięku odpowiedzialne są głośniki średnio- i wysokotonowe o średnicy odpowiednio 4 i 0,75 cala, za tony niskie odpowiada zaś 5-calowy subwoofer. Producent deklaruje, że komponenty te gwarantują przenoszenie dźwięku o częstotliwości od 40 Hz do 20 kHz, przy czym odstęp sygnału od szumu ma wynosić ponad 80 dB.

Microlab FC50

Microlab FC50

Microlab FC50

To, co rzuca się w oczy zaraz po rozpakowaniu zestawu, to bardzo dobra jakość wykonania wszystkich elementów. Front satelit w kształcie... no właśnie - dość futurystycznym, pokryto bardzo przyjemną w dotyku farbą, membrany są natomiast chronione przez czarną, materiałową siatkę. Podstawki wykonane zostały z przezroczystego tworzywa sztucznego, a na ich zakończeniu znajdziemy gumowe paski zapobiegające przesuwaniu się głośników. Mogłoby się wydawać, że rozwiązanie to będzie dość delikatne i niekoniecznie spełni swoją rolę, w rzeczywistości okazało się być inaczej i jedyne, czego można się obawiać, to przypadkowe przewrócenie głośnika (choć do tego trzeba już użyć nieco siły).

Microlab FC50

Microlab FC50

W kwestii wykonania ciężko przyczepić się również do pilota. Głośność regulujemy tu poprzez obracanie górnej części obudowy, jej przyciśnięcie spowoduje natomiast wyciszenie zestawu. Producent przewidział też możliwość regulacji ilości tonów niskich, którą możemy aktywować poprzez dłuższe wciśnięcie rzeczonego pokrętła. Skok jest dobrze wyczuwalny zarówno przy wciskaniu, jak i obracaniu, a stawiany opór nie jest szczególnie duży. W połowie wysokości pilota zainstalowano przezroczysty pierścień, który jest podświetlany na niebiesko w momencie regulacji głośności oraz na pomarańczowo, gdy zmieniamy ustawienia tonów niskich. Na spodzie kontrolera znajduje się oczywiście miejsce na baterie AA, które są dołączone do zestawu.

Microlab FC50

Microlab FC50

Microlab FC50

Microlab FC50

Ostatnim elementem zestawu (poza niekoniecznie interesującym nas zasilaczem) jest subwoofer. Jego korpus został wykonany z płyty MDF pokrytej elagancką eko-skórą, natomiast panel przedni i tylny to już tworzywo sztuczne, wciąż jednak sprawiające bardzo przyjemne wrażenie. Na froncie znajdziemy oczywiście czarną siatkę chroniącą membranę 5-calowego głośnika przed uszkodzeniami fizycznymi, tutaj także umieszczono wylot tunelu bass reflex. Nieco rozczarowywać może natomiast ilość złącz umieszczonych z tyłu subwoofera. Sygnał może być doprowadzany do zestawu jedynie za pomocą złącza jack i brak dodatkowych gniazd RCA mocno rozczarowuje, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę fakt, że stały się one standardem nawet w tańszych konstrukcjach. Widoczne na zdjęciach gniazda RCA służą jedynie do podłączenia satelit.

Microlab FC50

Microlab FC50

Poza skromnym zestawem złącz, na tylnym panelu umieszczono także włącznik, ciekawym rozwiązaniem jest natomiast ukrycie pod warstwą tworzywa diody sygnalizującej pracę zestawu. Efekt tego zabiegu jest całkiem interesujący i możecie zobaczyć go na poniższej fotografii:

Microlab FC50

Czy zostało nam coś jeszcze do omówienia? W zasadzie nie, przejdźmy więc do wrażeń użytkowych czyli części najciekawszej.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • wikingowiec

    2013-03-28 17:40:42

    A tych modeli nie znałem xd
  • t.luk

    2013-03-29 10:22:59

    Dość...nietypowy design ;)
  • evela

    2013-03-29 19:28:47

    Mi się w ogóle nie podobaja.
  • ~WSRH

    2013-03-30 14:23:13

    A mi się ty evela nie podobasz ;]
  • t.luk

    2013-04-02 11:24:19

    @ UP
    Czemu? Fajna fotka ;)
  • ~akma

    2013-04-02 12:16:33

    kosmiczne. W sam raz na TIESTOwanie ;)

Komentarz 6


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum