» załóż konto» przypomnij hasło

Trzy sensory na pokładzie?

EpicGear Meduza - recenzja myszki

Autor: Łukasz Pilarczyk | Data: 2012-10-07 20:49:56

A A A | Wejść na stronę 30412 | Komentarzy 4


Meduza

Meduza

Na powyższych zdjęciach widzimy dokładnie jakie sensory zostały zastosowane przez EG. Widać tam również procesor ARM.

Sensory to optyczny Avago ADNS 3060, czyli jeden z bardziej precyzyjnych optyków natomiast laser to Avago ADNS 9500 czyli najlepszy obecnie sensor laserowy na rynku. W związku z tym w większości poniższych testów skupię się na trybie HDST czyli podwójnym gdyż możliwości obu sensorów pracujących niezależnie są dobrze znane większości użytkowników i wielokrotnie były testowane w innych recenzjach znajdujących się na naszym portalu,

Na początek testy w programie Enotus.

Meduza

Meduza

Meduza

Meduza

Jak widzimy testy wykazują niezależnie od rozdzielczości podobną precyzję na bardzo wysokim poziomie. Również częstotliwość taktowanie USB jest bliska 1000 Hz co jest bardzo dobrym rezultatem.

Głowna różnica to prędkość maksymalna. W najniższej rozdzielczości 400 dpi zbliża się ona do wartości granicznej gdzie przy bardzo szybkich ruchach może dojść do zgubienie kursora. Osobiści pomimo iż jestem graczem low sens wykonującym zamaszyste ruchy nie udało mi się tego dokonać.

W przypadku najwyższej rozdzielczości 4800dpi mysz osiąga najlepsze wyniki po każdym względem. Za równo taktowania USB jak i co najważniejsze precyzji oraz prędkości maksymalnej.

Interpolaca- test pokazujący które rozdzielczości sensora są natywne a które zostały uzyskane sztucznie przez programowe dodanie pikseli.

Meduza

Wynik dla sensora optycznego jest zaskakujący. Standardowo ADNS 3060 ma nieinterpolowane rozdzielczości 400 i 800dpi. W tym przypadku okazało się że są to 400 i 1600 dpi. Pomimo kilkukrotnego powtórzenia testu wynik zawsze był taki sam. Możliwe iż jest to spowodowane przez zastosowanie innego sterownika wewnętrznego sensora.

Meduza

W trybie HDST wszystkie rozdzielczości są natywne. Spowodowane jest to ze względu na głównie pracę sensora laserowego a tylko wspomaganie go przez optyk.

Predykcja- inaczej nazywana przyciąganiem kątowym. Polega na przyciąganie kursora przy szybkich ruchach myszy do osi x lub y.

Meduza

Tutaj nie było żadnego zaskoczenia. Podczas szybkich ruchów skośnych, sensor optyczny wykazał dość duży poziom predykcji, natomiast laser jej brak. W przypadku trybu HDST podobnie jak podczas testów na interpolacje optyk tylko wspomaga laser i w tym trybie również nie ma zjawiska przyciągania kontowego. Można je ewentualnie włączyć w sterowniku myszy.

Rozdzielczość rzeczywista.

Meduza

W każdej ustawionej rozdzielczości jej wartość rzeczywista była minimalnie niższa. Różnica ta jest jednak niewielka i nie powinna mieć znacznego wpływu na użytkowanie.

LOD- lift off distanse- czyli test pokazujący przy jakim uniesieniu myszy nad podkładkę sensor przestaje wyczuwać ruch.

Meduza

W oprogramowaniu myszy mamy możliwość ustawienia LOD. W dodatku możemy wybrać z pośród 10 poziomów. Ja test przeprowadziłem dla najniższej i najwyższej wartości. W przypadku ustawienia minimalnego LOD niezależnie od podkładki wysokość uniesienia myszy wynosiła około pół grubości standardowej płyty CD. W przypadku użycia maksymalnej wartości LOD wysokość przy jakiej kursor przestawał reagować na ruch była nie wiele wyższa co widać  w powyższej tabeli. Wynika z tego tyle, że zastosowanie aż dziesięciu poziomów to zabieg czysto kosmetyczny i jest to całkowicie zbędne.

Jitter- Zjawisko niechcianych skoków kursora. Można je podzielić na dwa rodzaje. Jeden to duże skoki kursora które powodują że mysz staje się całkowicie niegrywalna bo kursor może przeskoczyć nam pół ekranu. Drugi rodzaj to mikro skoki o 1-2 piksele. Najczęściej wywołany nieodpowiednim doborem podkładki. Meduza w założeniu miała być pozbawiona obu rodzai, dodatkowo ze względu na podwójny sensor- niezależnie od zastosowanej podkładki.

Meduza

Jitter duży podczas wielu godzin granie nie wystąpił ani razu. Natomiast na powyższym rzucie widzimy że mimo wszystko przy najwyższej czułości mysz zachowuje się jak każda inna z sensorem adns 9500, czyli po prosu lubi podkładki twarde. Podczas zastosowania podkładki materiałowej pojawiają się jedno pikselowe mikroskoki. W przypadku używania podkładki plastikowej SS 9HD skoki praktycznie nie występują. Tryb podwójny nie sprawdził się.

Akceleracja:

 Testy robione w trybie HDST.

W obu przypadkach widzimy że ruch szybki jest na tej samej odległości dłuższy od ruchu wolnego. Oznacza to że mysz cechuje się lekką akceleracją pozytywną. Jest to typowa cecha sensora ADNS-9500. Widzimy tutaj że optyk nie poprawia pracy lasera :<

Dodatkowe:

Meduza

Na powyższym zdjęciu widzimy zastosowany mikro styk. Model który gwarantuje niezawodną pracę przez długi czas. Natomiast poniżej widniej grzbiet myszy od środka. Widzimy umieszczony tam ciężarek który można wykręcić dla uzyskania niższej wagi myszy. Wyjęcie ciężarka powoduje odchudzenie myszy o około 1/3 - 1/4 jej wagi ogólnej.

Meduza 

Testy rzeczywiste

Wiele uwag dotyczących użytkowania myszy przytoczyłem przy okazji opisywania jej wszystkich aspektów.

Bardzo wygodna, dająca dobry feeling. Natomiast muszę tu zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną rzecz. Podczas gry w trybie HDST z ustawionymi różnymi rozdzielczościami zauważyłem że mysz nie we wszystkich działa prawidłowo, chociaż testy syntetyczne na to nie wskazywały.

  • 400dpi - Podczas gry kursor nie działa prawidłowo. Pojawiają się pływy. Czasami kursor ucieka w dziwny sposób lub nie odzwierciedla prawidło ruchu.
  • 800dpi - Chyba najgorzej działająca rozdzielczość. Wszystko jak wyżej tylko w jeszcze większym stopniu.
  • 1600dpi - Tutaj nie zauważyłem żadnych problemów.
  • 3200dpi - Podobnie jak przy 1600 sensory działają bardzo dobrze.
  • 4800dpi - Najlepsza rozdzielczość dla gier. Tryb HDST działa tu wyśmienicie. Świetna precyzja i bardzo dobry feeling, aczkolwiek trochę bardziej miękki niż w standardowym ADNS 9500. Używanie tej rozdzielczości dla wielu graczy będzie wiązało się z zmniejszeniem sensitivity.

W trybie gdzie działał sam laser mysz nie wykazywała żadnych problemów. Działa bardzo dobrze w każdej rozdzielczości. Trudno jednoznacznie wskazać dlaczego pojawia się problem w niższych rozdzielczościach w trybie HDST, przypuszczanie może to być wina nie do końca dopracowanego oprogramowania.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Duath

    2012-10-08 21:59:43

    Piąte zdjęcie na drugiej stronie: lol, myszka się uśmiecha :D
  • ~Totek

    2012-10-08 23:07:59

    Design bardzo mi przypomina Razer Imperator
  • Xawery

    2012-10-08 23:45:37

    Myślę że byłaby to całkiem fajna mysz gdyby pozostali tylko przy laserowym sensorze. Pakowanie w ta mysz 2 sensorów jest zbyteczne.
  • ~lgk

    2013-01-19 17:02:20

    Merytorycznie bez uwag, natomiast trzeba było artykuł przed powieszeniem na stronie dać do przejrzenia pani od polskiego. Z matury z polskiego dla autora za ten tekst - ortografię i gramatykę, nie wspomnę o interpunkcji - pała.

Komentarz 4


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...