» załóż konto» przypomnij hasło

Trzy sensory na pokładzie?

EpicGear Meduza - recenzja myszki

Autor: Łukasz Pilarczyk | Data: 2012-10-07 20:49:56

A A A | Wejść na stronę 30406 | Komentarzy 4


Ergonomia 

Meduza

Meduza

Mysz przeznaczona jest do chwytu typu Palm z ułożeniem palcy 1+3+1. Oznacza to że powinno się ją trzymać całą dłonią oraz że kciuk i mały palec dotykają boków myszy natomiast 3 środkowe palce leżą na górnej części wyciągnięte wzdłuż myszy. Mały palec ma możliwość dotknięcia podkładki, natomiast kciuk kładziemy w zaokrąglonym zagłębieniu. W miejscu gdzie trzymamy oba palce znajduje się guma. Jest ona antypoślizgowa, jednak guma zastosowana przez EG i tak jest bardziej ślizga niż np., grzbiet myszy.

Mysz pod względem rozmiarów jak i kształtu przypomina Qpada 5K lub Mionix Naos-a 5000 jednak kształt Meduzy w miejscu ułożenia palca serdecznego został lepiej dopracowany dzięki czemu całość jest niezwykle wygodna. Dodatkowo lekkie wgłębienia na przyciskach dla palców zaczynające się już od środka myszy oraz lekko obły kształt tyłu sprawiają że mysz leży idealnie w dłoni. Co prawda jeśli wcześniej używaliśmy myszy dla chwytu 1+2+2 będziemy musieli się przyzwyczaić do zmiany jednak zapewniam że nastąpi to szybko i każdy powinien być zadowolony. Dużym plusem konstrukcji jest brak odczuwalnego zmęczenia dłoni nawet po wielu godzinach gry.

Meduza

Materiały i jakość wykonania

Do wykonania myszy użyto kilku rodzajów plastiku. Grzbiet myszy wykonany jest z matowego, lekko aksamitnego tworzywa. Dzięki niemu nasze palce na przyciskach głównych nie ślizgają się i mamy dobre czucie myszy w dłoni.

Drugim rodzajem tworzywa jest błyszczący, gładki plastik. Z niego wykonano boki myszy. Jest on śliski, jednak nasza dłoń ma z nim kontakt głównie za pomocą palca serdecznego (wysunięta podpórka) gdyż na części boków gdzie dotykamy myszy kciukiem oraz małym palcem zastosowano gumowe elementy. Guma ta jest dosyć miękka i trzyma się ją dość przyjemnie jednak odnoszę wrażenie że plastik na grzbiecie jest bardziej antypoślizgowy. Pisząc o bokach muszę wspomnieć o diodowym wyświetlaczu z przodu lewego boku, który informuje nas o poziomie rozdzielczości z jaką aktualnie pracuje mysz. Ostatnim dużym elementem myszy jest jej spodnia część. Zrobiona z czerwonego błyszczącego plastiku.

Meduza

Meduza

Wszystkie elementy myszy są spasowane z sobą dobrze. Uwagę mam do wykończenia bocznych nakładek z gumy. W miejscu gdzie stykają się z plastikiem jest minimalna szpara w której niestety będą gromadzić się zabrudzenia. Podobnie jest w miejscu złożenia tylnej części grzbietu z bokami. Tam również występuje minimalna przestrzeń.

Meduza

Ślizgacze myszy o charakterystycznym kształcie wykonane zostały z teflonu. Daję dobry ślizg, pomimo iż mysz jest dość ciężka.

Na pochwałę zasługuje kabel. Znajduje się on w podwójnym czarno-czerwonym oplocie, mimo wszystko jest on giętki i od samego początku nie przeszkadza.

Meduza

Całość razem bardzo ładnie się komponuje. I choć nie jestem fanem przesadnych elementów świecących to patrząc na Meduzę na podkładce mam wrażenie że jest to mysz dla poważnego gracza.

Przyciski

Meduza

Przyciski główne tak jak cały grzbiet którego są przedłużeniem wykonane zostały z antypoślizgowego tworzywa. Dodatkowo mają one delikatne wgłębienie na palce. Lewy przycisk wciska się minimalnie ciężej od prawego. Nie jest to jednak problematyczne. Dodatkowo skok obu klawiszy jest dość niski dzięki czemu gracz klika dosłownie w momencie gdy tego chce. Niestety nie należą one do najcichszych. Ogólna ocena przycisków głównych jest bardzo dobra.

Meduza

Przyciski boczne wykonane z tworzywa o podobnej powierzchni co grzbiet są bardzo przyjemne w użyciu. Ze względu na ich rewelacyjne umieszczenie mamy do nich dostęp prawie jak do przycisków głównych. Ich skok mógłby być minimalnie krótszy. Ze względu na umieszczenie ocena wzorowa -.
Na boku koło przycisków bocznych znajduje się również klawisz zmiany profili. Jest on wysunięty na tyle do przodu że bez gimnastyki nie da się go wcisnąć. Na szczęście tego przycisku raczej nie będziemy używali tak często.

Meduza

Meduza

Rolka myszy została zrobiona z plastiku (środek) oraz gumy (krąg którego dotykamy palcem). Dodatkowo element gumowy ma antypoślizgowe nacięcia. Rolka przekręca się zdecydowanie; punkty skoku są świetnie wyczuwalne. Nie przekręca się ani za lekko ani zbyt ciężko. Niestety by ją wcisnąć musimy użyć trochę za dużo siły. Jest ona cichsza od przycisków głównych. Dodatkowo kolor jej podświetlania zmienia się w zależności od wybranego profilu.

Nad rolką widzimy jeszcze przycisk do zmiany DPI. Ma on dobry skok i wciska się go dość lekko. Niestety zmienia on DPI tylko w górę. Brakuje nam tutaj drugiego przycisku do zmniejszania czułości myszy. I tak by zmienić rozdzielczość z drugiego poziomu na pierwszy musimy kliknąć 3 razy.

Wskaźnik zmiany DPI znajduje się w widocznym miejscu, w dolnej przedniej części myszy.

 Meduza

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Duath

    2012-10-08 21:59:43

    Piąte zdjęcie na drugiej stronie: lol, myszka się uśmiecha :D
  • ~Totek

    2012-10-08 23:07:59

    Design bardzo mi przypomina Razer Imperator
  • Xawery

    2012-10-08 23:45:37

    Myślę że byłaby to całkiem fajna mysz gdyby pozostali tylko przy laserowym sensorze. Pakowanie w ta mysz 2 sensorów jest zbyteczne.
  • ~lgk

    2013-01-19 17:02:20

    Merytorycznie bez uwag, natomiast trzeba było artykuł przed powieszeniem na stronie dać do przejrzenia pani od polskiego. Z matury z polskiego dla autora za ten tekst - ortografię i gramatykę, nie wspomnę o interpunkcji - pała.

Komentarz 4


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...