» załóż konto» przypomnij hasło

Czas uzupełnić lukę na rynku.

ASRock X58 Extreme3

Autor: Robert Żabiński | Data: 2010-04-19 23:10:22

A A A | Wejść na stronę 60379 | Komentarzy 7


SEKCJA ZASILANIA
Omawiana płyta posiada zasilanie składające się z 8 faz (w schemacie 8+2) nazwanych przez producenta Advanced V8 Power Phase Design. Jakość jest wysoka ze względu na użyte polimerowe kondensatory o podwyższonej wytrzymałości. Tak wykonana sekcja zasilania jest w stanie zapewnić zadowalający poziom ilość energii nawet do najnowszego 6-rdzeniowego procesora Intela - Core i7 980X. Ponadto tak wysoka jakość sekcji minimalizuje problemy związane z niestabilnością komputera podczas prób podkręcania.

asrock x58 extreme3
ASRock przyjął technikę wykorzystywania tranzystorów MOSFET o większej efektywności pracy RDS. Tego typu MOSFETY są droższe niż tradycyjne, ale dają nam lepsze możliwości oferując niższą oporność na przepływ prądu, co w efekcie zmniejsza jego straty.

ASRock X58 Extreme3 posiada dodatkowe 8-pinowe złącze zasilające, które teoretycznie może powodować iż stabilność napięć będzie wyższa niż w płytach z wtyczką 4-pin. W praktyce trudno zauważyć jakieś znaczne wahania. Wtyczka ATX 4-pin jest umieszczona tuz obok tylnego panelu, nad gniazdem socket LGA1356, a jej zatrzask znajduje się od strony zasilacza. Taki stan rzeczy powodować może to, iż w standardowych obudowach wraz z zamontowanym rozbudowanym system chłodzenia CPU i zasilaczem umieszczonym na górze aby wyciągnąć kabel z tej wtyczki w skrajnych przypadkach może być konieczne odkręcenie zasilacza, lub nawet deinstalacja płyty.

SYSTEM CHŁODZENIA
Zastosowano dość rozbudowany system czarnych, wysokich ale płaskich rozmiarem radiatorów (wraz z rurką cieplną) chłodzących chipset główny oraz sekcję zasilania. Ponadto na radiatorze sekcji zasilania producent umieścił wysokoobrotowy wentylator tak aby jeszcze skuteczniej chłodzić ten element płyty. Rozwiązanie to u ASRocka nazwano Cool Heatpipe Design.

asrock x58 extreme3
  Na radiatorze chłodzącym chipset umieszczono tabliczkę z wygrawerowaną nazwą modelu płyty głównej. Może to i estetyczne rozwiązanie ale nie do końca praktycznie, ponieważ taki płaski kawałek metalu może nieco zakłucać obieg powietrza wydobywającego się z nagrzanego chipsetu. Dodatkowo umieszczono jeszcze jeden małych rozmiarów radiator tuż przy dolnej części laminatu. Jest to prosta konstrukcja, jednak podczas pracy znacznie się nagrzewająca, więc dodatkowy przewiew będzie tu wskazany. Wolnego miejsca wokół socketu CPU jest wystarczająco dużo. Wysokie aluminiowe radiatory znajdują się w dosyć bliskiej odległości od podstawki procesora, jednak na tyle daleko, aby nie być przeszkodą w montażu większych radiatorów. 
asrock x58 extreme3
Ciekawostką jest to iż na płycie są cztery otwory montażowe. Dwa z nich odpowiadają za LGA1356, natomiast dwa pozostałe odpowiadają rozmiarem tym z LGA775. Więc jeśli mamy pod ręką wydajne chłodzenie LGA775, to bez problemu możemy je zamontować na tej płycie głównej. Rozwiązanie to ASRock nazwał Combo Cooler Option (C.C.O.). Testowany, najnowszej generacji intelowki BOX typu Tower dołączony do procesora Intel Gulftown i7 980X został zainstalowany bez większych przeszkód.

asrock x58 extreme3
SLOTY ZEWNĘTRZNE
Podstawowe złącza to dwa pierwsze PCI Express x16 działające w konfiguracji x16/x16 lub w przypadku trzech naraz - x16/x16/x4. Otatnie złącze to elektryczne PCI Express x4. Płyta posiada także 2 sloty PCI i 1 slot PCI-ex1. W przypadku tego drugiego korzystanie z niego będzie utrudnione ponieważ znajduje się on tuż pod głównym slotem PCI-E x16. Umieszczenie starszych gniazd typu PCI to dobra wiadomość dla wielu użytkowników. W chwili obecnej większość producentów stawia jednak zdecydowanie na nowszy standard PCI-E x1. Pierwszy slot PCI x16 nie koliduje ze slotami RAM, zatem montaż długich kart graficznych nie przeszkodzi nam w obsłudze pamięci przy włożonej karcie graficznej. 
asrock x58 extreme3

Sloty RAM oznaczone zostały kolorem białym i niebieskim, dla oddzielenia i ułatwienia osadzenia pamięci RAM w trybie 3-kanałowym Tree-Channel. Maksymalnie możemy zainstalować 24 GB pamięci DDR3 2133 MHz (po OC). Jeśli posiadamy kartę grafiki z rozbudowanym dwuslotowym systemem chłodzenia to wtedy nasz jedyny slot PCI-E x1 zostanie przez nią zajęty. Konstruktorzy ASRocka się tu nie popisali.

asrock x58 extreme3

Sześć niebieskich złącz SATA zostało bardzo dobrze ułożone w ogólnym układzie PCB. Wyprowadzono je równolegle do płaszczyzny laminatu co znacznie ułatwia montaż kabli SATA. Natomiast dwa (białe) złącza z najnowszej serii SATA 6 Gb/s (obsługiwane przez układ Marvell SE9128) umieszczono dość niefortunnie - bo tuż obok radiatora chipsetu X58. Konstruktorzy ASrocka chyba nie mieli tutaj lepszego pomysłu co zrobić aby były one lepiej umiejscowione. Na płycie jest jedno złącze IDE i jest to niewątpliwie zdobra wiadomość dla użytkowników korzystających z urządzeń opartych o ten starszy standard. Mamy także złącze Powered eSATA III / USB 2.0.




asrock x58 extreme3
Pojedyncze gniazdo IDE zostało umieszczone tuż obok złącz SATA - także równolegle do płaszczyzny laminatu. To chyba najbardziej optymalne miejsce dla gniazd tego typu. Także nawet i długa karta grafiki nie będzie przysłaniała ani złącz SATA, ani IDE, więc ich wykorzystanie nie będzie utrudnione. Na laminacie płyty znalazły się przyciski Power i Reset. Umiejscowiono je na samym dole powierzchni laminatu, więc do dostęp do nich jest najlepszy z możliwych. Tuż obok mamy przydatny wyświetlacz Post Code.
asrock x58 extreme3
asrock x58 extreme3

PANEL TYLNY
Pozostaje kwestia omówienia wyposażenia panelu tylnego. A więc zaczynajmy. Znajdziemy tu
  • 8 złącz USB (w tym dwa niebieskie z serii USB 3.0)
  • dwa porty PS/2, układ dźwiękowy w standardzie 7+1 (układ VIA VT2020)
  • dwa wyprowadzone złącza cyfrowe - optyczne i elektryczne 
  • port FireWire
  • jeden kontroler LAN RJ45 (obsługiwany przez układ Realtek 8111DL)
  • przycisk Clear Cmos do resetowania zawartości BIOS-u

asrock x58 extreme3
KODEK DŹWIĘKU
W tym przypadku producent zaserwował nam 8 kanałowy układ VIA VT2020 (zastosowany także m.in. na Asusie Maximus III Formula). Omawiany VIA VT2020 to jeden z lepszych scalaków, który można w chwili obecnej znaleźć na płytach głównych w wyższej półki. Generuje dobrej jakości dźwięk - a w połączeniu ze średniej klasy komputerowymi głośnikami można bez obawy nagłośnić sporej wielkości pomieszczenie. Przekonywające efekty można uzyskać zarówno w filmach, jak i w grach - tutaj nie ma żadnych zastrzeżeń. Średnio natomiast przenosi trzaski i szmery, ale dla przeciętnego użytkownika i tak opisywana jakość kodeka będzie wystarczająca. Poza tym bardziej uczuleni na niską jakość zintegrowanego dźwięku melomani zakupią sobie osobną kartę dźwiękową z wyższej półki.

WENTYLATORY
Płyta posiada 4 złącza na wentylatory, co jest raczej średnią ilością. Dwa z nich to złącza 4-pin, a pozostałe dwa to 3-pin. Dwa są regulowane z poziomu Biosu (mowa tu o tych 4-pin).
asrock x58 extreme3
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Mateusz

    2010-04-20 00:53:41

    Bardzo dobra recenzja. Krótko, zwięźle i na temat. Sama płyta również wydaje się być ciekawą propozycją. Czy to prawda że jest spory problem z OC ramów?
  • Adonim

    2010-04-20 00:56:33

    Większy jest i to znacznie na ASRocku 890X Extreme3 AM3. Tutaj też nie jest olsniewająco ale z reguły moduły 2000 MHz kręcą się dość topornie.
  • maciek

    2010-04-20 11:00:25

    wysokoobrotowy wentylator obok sekcji

    Nie sądzę, że to jest błąd, wystarczy go odłączyć i będzie cisza.
    To nie jest asus a8n deluxe/premium gdzie na mostku południowym był tylko taki wentylatorek bez radiatora, po odłączeniu go system siadał z powodu temp.
  • Adonim

    2010-04-20 12:31:19

    Mimo wszytko jest to rozwiązanie dość głośne a dla tych co lubią ciszę i nie chcą nic grzebać w kompie - czyli np. nie odłączali by takiego wenylka to jest to jakiś tam minus ;) Jest to wada sporna - każdy inaczej ją odbierze ;)
  • maciek

    2010-04-22 16:56:07

     

    Adonim napisał:

    Jest to wada sporna - każdy inaczej ją odbierze ;)


    Masz rację.
    A wracając do recki płyty to wszystko pięknie ładnie. Nie wiem czy wiecie, że już w przyszłym roku wchodzą na rynek 2 nowe podstawki intela (jedna zastępująca i5 a druga i7). Intel to już potwierdził.
    Czyli jakby nie patrzeć recenzja dotyczy już "przestarzałego" sprzętu xD
  • kamke4

    2010-04-22 21:44:46

    Płyta jest większa niż ATX więc czy zmieści się do standardowej obudowy midi tower?
  • Adonim

    2010-04-23 19:24:50

    Zmieści ale jak ułożysz dysk, napęd czy kable i wogóle to już inna sprawa ;)

Komentarz 7


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...