» załóż konto» przypomnij hasło

Tegoroczne Oscary za efekty specjalne zdominowane przez NVIDIA Quadro

Autor: Mateusz Galon | Źródło: inf. pras. | Data: 2011-02-17 10:18:31

A A A | Wejść na stronę 1654 | Komentarzy 0

Tegoroczne Oscary za efekty specjalne zdominowane przez NVIDIA Quadro

Liczba filmów nominowanych do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscara) w kategorii efektów specjalnych została w tym roku zwiększona do pięciu i po raz kolejny efekty, do produkcji których wykorzystano procesory graficzne NVIDIA® Quadro® okazały się bezkonkurencyjne.

Twórcą efektów dla trzech spośród nominowanych w tym roku produkcji („Incepcja”, „Iron Man 2” oraz „Harry Potter i Insygnia Śmierci: cz. 1” było studio Double Negative (DNeg). Jednym z kluczowych elementów wykorzystywanych podczas prac nad efektami w DNeg jest autorski system symulacji płynów o nazwie „Squirt”, oparty na procesorach graficznych NVIDIA Quadro i zaprojektowany z myślą o optymalnym wykorzystaniu architektury przetwarzania równoległego NVIDIA CUDA™.

“Wykorzystanie procesorów graficznych do obliczeń związanych z symulacjami cieczy pozwoliło naszym grafikom na znaczne skrócenie czasu oczekiwania na efekty”, powiedział Dan Bailey z DNeg. „Gigantyczny skok wydajności, jaki uzyskaliśmy dzięki wykorzystaniu specjalizowanej farmy procesorów graficznych umożliwia przeprowadzenie większej ilości prób w tym samym czasie, co w efekcie przekłada się na uzyskanie znacznie bardziej realistycznych efektów.”

Część efektów specjalnych dla filmu “Iron Man 2” przygotowana została przez studio Industrial Light & Magic (ILM). „Dzięki NVIDIA Quadro mogliśmy pracować dużo wydajniej, co pozwoliło nam na uzyskanie dużo wyższej jakości naszych efektów w tym samym czasie”, powiedział Ben Snow z ILM. Studio ściśle współpracuje z firmą NVIDIA przy opracowywaniu nowych rozwiązań przyspieszających zarówno tworzenie efektów jak i proces renderowania.

Studio Scanline VFX wykorzystało swoje autorskie oprogramowanie o nazwie „Flowline” do realistycznego odwzorowania zjawisk naturalnych, jak np. spektakularnego odtworzenia tsunami w filmie „Medium” („Hereafter”). Scanline pracuje obecnie nad kolejną wersją „Flowline”, która będzie w pełni oparta na architekturze CUDA i będzie wykorzystywać akcelerację GPU.

Scanline VFX to firma poświęcająca wiele uwagi opracowywaniu własnych rozwiązań pozwalających na jak najpełniejsze wykorzystanie dostępnych technologii”, powiedział Stephan Trojansky, prezes Scanline VFX LA. „Dokonaliśmy szeregu inwestycji w rozwiązania oparte na GPU i bardzo szybko odnotowaliśmy ogromny wzrost wydajności”.

Sony Pictures Imageworks (SPI) przygotowało większość efektów specjalnych dla filmu “Alicja w krainie czarów”. Procesory NVIDIA Quadro wykorzystano m.in. do wygenerowania efektów mgły i błyskawic emitowanych przez smoka Jabberwocky’ego, efektów znikania i pojawiania się Kota z Cheshire, czy pyłu i zniszczeń dokonywanych przez Bandersnatcha.

“Nasza praca polega na opowiadaniu historii, potrzebowaliśmy więc narzędzi, które w jak największym stopniu odciążyłyby naszych grafików i pozwoliły im na skupienie się na aspektach artystycznych, a nie technicznych”, powiedział Magnus Wrenninge, starszy dyr. techniczny w SPI. „Systemy oparte na procesorach NVIDIA Quadro pozwalają na uzyskanie wydajności nawet do 100 razy wyższej niż w przypadku innych rozwiązań, dzięki czemu mogliśmy skupić się w głównej mierze na realizowaniu wizji reżysera”

Zdobywców statuetki Oscara poznamy podczas 83 ceremonii wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej w niedzielę, 27 lutego 2011.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...