» załóż konto» przypomnij hasło

System Cray XT5 „Jaguar”

Autor: Szymon Grzegorczyk | Źródło: Inf. pras. | Data: 2009-11-17 15:06:29

A A A | Wejść na stronę 2395 | Komentarzy 0

System Cray XT5 „Jaguar”System „Jaguar” oparty na sześciordzeniowym procesorze AMD Opteron™ został okrzyknięty najmocniejszym superkomputerem przez organizację TOP500, która opublikowała dzisiaj listę najbardziej wydajnych układów na świecie. System mission-critical Cray XT5™ został niedawno zupgradowany z 4- do 6-rdzeniowego procesora AMD Opteron. Zapewnia teoretyczną wydajność szczytową na poziomie 2.3 petaflopów oraz wydajność 1.75 petaflopów na sekundę w benchmarku Linpack.

• AMD umacnia pozycję lidera w produkcji procesorów dla superkomputerów. Cztery z pięciu najmocniejszych układów opartych jest na technologii dostarczanej przez AMD, wliczając ostatnio zupgradowany system Cray XT5 „Kraken”.

• AMD wyznacza nowe standardy dzięki super wydajnym niejednorodnym systemom, m.in.
o „Tianhe-1” (numer 5 zestawienia) wyprodukowany Chinach jest najszybszym oraz jednym z pierwszych systemów, w których zastosowano architekturę opartą na technologii ATI Stream. Osiąga wydajność 563.1 teraflopów na sekundę w procesorach graficznych opartych na architekturze RV770
o i poprzedni numer 1 zestawienia Top 500, system “Roadrunner” oparty na podwójnej architekturze CPU, w tym procesorze AMD Operon.

• Sześciordzeniowy AMD Opteron należy obecnie do wiodących procesorów dedykowanych superkomputerom. Już w pierwszym kwartale 2010 roku AMD planuje wprowadzić na rynek pierwsze na świecie 8- i 12-rdzeniowe 86-bitowe procesory AMD Opteron™ z serii 6100 (nazwa kodowa „Magny-Cours”). Nowe rozwiązania, w porównaniu z 6-rdzeniowym poprzednikiem, pozwalają na 100% zwiększenie gęstości zapisu oraz możliwości obsługi wielu wątków. Wykorzystują przy tym 4 kanały pamięci DDR-3, nowy system zarządzania poborem mocy oraz możliwości wirtualizacji.

• Ponadto AMD w 2011 roku planuje wprowadzenie rozwiązania działającego na zupełnie nowej architekturze “Bulldozer” opartej na rdzeniu modułowym. Zastosowanie tego rozwiązania ma w znacznym stopniu wpłynąć na poprawę wskaźnika współbieżności, wykonywania wielu poleceń jednocześnie i wielowątkową wydajność, przy wykorzystaniu do 16 rdzeni.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum