Nie korzystajcie z ręcznego wpisywania tekstu w Windowsie
Jeśli korzystacie z funkcji ręcznego wpisywania tekstu w Windowsie 8 lub 10 – radzimy przestać, przynajmniej tymczasowo, z niej korzystać. Jak odkrył Barnaby Skeggs, ekspert w sprawie bezpieczeństwa w sieci, w momencie aktywowania tej funkcjonalności, system zaczyna przechowywać wszystko co wpisujemy do komputera w jednym pliku, w dodatku niezaszyfrowanym (!). Dane przechwytywane są przez usługę Windows Search Indexer i zapisywane w pliku WaitList.dat.
Funkcja odręcznego wpisywania tekstu może być bardzo przydatna dla osób, które korzystają z tabletów z systemem Windows, np. Surface. Dzięki temu korzystanie z urządzenia jest dużo wygodniejsze i bardziej intuicyjne. System, ucząc się działań użytkownika, chce przechowywać informacje w pliku, tak aby w przyszłości móc szybciej zareagować i podpowiedzieć, co dana osoba chce wyszukać lub wpisać. Podobna zasada obowiązuje w klawiaturach telefonów komórkowych – uczą się, na podstawie tego, co wpisujemy, jakich następnych słów możemy potrzebować i je podpowiada. Działa to o tyle fajnie, że często z samych sugestii można stworzyć zdanie, o które nam akurat chodziło.
W Windowsie taki plik oznaczony został jako WaitList.dat i jest… ogólnie dostępny. Jeśli korzystacie, lub korzystaliście z tej funkcji, możecie sobie go odnaleźć tutaj:
C:\Users\nazwa_użytkownika\AppData\Local\Microsoft\InputPersonalization\TextHarvester
Plik można otworzyć w zwykłym notatniku, ale na szczęście, zamiast czystego tekstu, otrzymamy szereg „krzaczków”, tj. symboli nierozpoznawalnych przez edytor. Jak zapewne się domyślacie, został już stworzony programik przez badaczy, który potrafi odszyfrować dane zawarte w tym pliku. Na szczęście, nie dotarły do nas doniesienia o tym, żeby zostało to w jakikolwiek sposób wykorzystane przez przestępców. Jedyne co możemy na tę chwilę poradzić, to po prostu zrezygnowanie z tej funkcji i całkowicie wykasować plik. Microsoft póki co milczy w tej sprawie, oczekujemy jakichś rzeczywistych działań, jak np. głębsze ukrycie pliku w systemie i odpowiednie zaszyfrowanie go.
-
Poprzedni
Pamięci TRANSCEND DDR4 2666 JetRam w przystępnej cenie
-
Następny
AVerMedia Live Gamer HD 2 - wideo grabber dla graczy
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze