» załóż konto» przypomnij hasło

Intel prezentuje nowej generacji platformę Atom

Autor: Szymon Grzegorczyk | Źródło: Inf. pras. | Data: 2009-12-21 15:17:34

A A A | Wejść na stronę 1972 | Komentarzy 0

Intel prezentuje nowej generacji platformę AtomPierwsze układy Intel® Atom™ integrujące grafikę i kontroler pamięci w ramach CPU; Umożliwia to zmniejszenie zużycia energii, rozmiarów komputerów i poprawę wydajności

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
  • Wyższy poziom integracji oraz proces produkcyjny 45 nm pozwalają znacznie ograniczyć zużycie energii, poprawić wydajność i zmniejszyć rozmiary komputerów.
  • Średnie zużycie energii niższe o 20 procent w stosunku do poprzedniej generacji, co przekłada się na dłuższy czas pracy netbooków na bateriach
  • Ponad 80 modeli netbooków potwierdzonych przez głównych producentów, takich jak ASUS, Acer, Dell, Toshiba, Fujitsu, Lenovo, Samsung i MSI będzie wykorzystywało nową platformę.
  • Systemy Intel® Atom™ nowej generacji będą dostępne od 4 stycznia.

Firma Intel zaprezentowała dzisiaj nowe procesory Intel Atom, w których grafika została wbudowana bezpośrednio w CPU. Dzięki temu nowa generacja netbooków oraz stacjonarnych komputerów PC klasy podstawowej wyróżniać się będzie lepszą wydajnością przy mniejszych rozmiarach i niższym zużyciu energii. Główni producenci OEM zobowiązali się, że w ciągu kilku najbliższych tygodni wprowadzą do oferty modele zbudowane przy użyciu nowych procesorów Intel® Atom™ oraz nowego, towarzyszącego temu układowi chipsetu.

Najnowsza platforma Intel Atom do netbooków składa się z procesora Intel® Atom™ (N450) oraz nowego, energooszczędnego chipsetu Intel® NM10 Express. W przypadku podstawowych wersji komputerów stacjonarnych, w skład platformy wchodzi układ Intel® Atom™ D410 lub dwurdzeniowy D510 oraz wspomniany już chipset Intel® NM10 Express. Procesor Atom został zaprojektowany od podstaw z myślą o niewielkich urządzeniach i małym poborze prądu. Pozostaje najmniejszym układem Intela, zbudowanym na bazie procesu produkcyjnego 45 nm i technologii metalowych bramek typu high-k (o wysokiej stałej dielektrycznej). Rozmiary całego zestawu, łącznie z chipsetem, uległy zmniejszeniu dzięki postępującej integracji i produkcji w procesie 45 nm. Przekłada się to na mniejsze, bardziej kompaktowe projekty komputerów, niższe koszty dla producentów OEM oraz wyższą wydajność.

Działania w branży na szeroką skalę
Intel otrzymuje ze strony branży szerokie poparcie dla platformy Atom. Jest to zwłaszcza wynikiem znakomitej sprzedaży netbooków w trakcie roku upływającego pod znakiem recesji. Związane jest to z ich przystępną ceną, funkcjonalnością oraz małymi rozmiarami (ekrany o przekątnej 7-10,2”). Intel spodziewa się także, że platforma Atom będzie szeroko stosowana do produkcji wielu niedużych komputerów stacjonarnych o podstawowych parametrach i niskiej cenie, w tym konstrukcji o szczególnie małych rozmiarach (obudowa o pojemności poniżej 1 litra), komputerów bez wentylatorów oraz tanich modeli typu wszystko-w-jednym („all in one”).

Rynek dynamicznie się rozwinął od czasu, gdy Intel po raz pierwszy zaprezentował układy Atom dla netbooków i podstawowych komputerów stacjonarnych w czerwcu 2008 r. Intel dostarczył od premiery ponad 40 milionów procesorów Atom do wszystkich głównych producentów OEM na całym świecie. W tym okresie sprzedano więcej netbooków niż telefonów Apple iPhone czy konsol Nintendo Wii.* Zdaniem firmy badawczej ABI Research, całkowite dostawy układów Atom do wszystkich segmentów będą stale rosły aż do poziomu setek milionów sztuk w 2011 r.* Intel nie odpuszcza, wprowadzając platformę nowej generacji, na bazie której producenci OEM mogą tworzyć innowacyjne rozwiązania.

„Procesory Intel Atom spowodowały w ciągu ostatnich 18 miesięcy narodziny zupełnie nowej kategorii komputerów. Sądzimy, że w przyszłości utrzyma się wzrost na rynku urządzeń takich jak netbooki i podstawowe komputery stacjonarne, przeznaczonych do podstawowych zadań i korzystania z Internetu” – powiedział Mooly Eden, wiceprezes Intela i dyrektor generalny PC Client Group. „Jesteśmy podekscytowani, wprowadzając drugą generację platformy Atom i współpracując z całą branżą w obliczu kolejnej fazy wzrostu. Umożliwiamy tworzenie innowacyjnych systemów komputerowych, o lepszej wydajności, mniejszych rozmiarach i dłuższym czasie pracy na bateriach.”

Intel do tej pory potwierdził ponad 80 modeli z nową platformą Atom, które zaoferuje szereg wiodących producentów OEM, m.in. ASUS, Acer, Lenovo, Dell, MSI, Toshiba, Samsung i Fujitsu. Większość spośród nich będzie oferowana z systemem operacyjny Windows 7* Starter lub Home Basic, ale klienci będą mieli pod tym względem wybór. Niektórzy producenci zaproponują także system Moblin™ Linux v2, będący alternatywą dla klientów pragnących otrzymać inny i dający się modyfikować interfejs użytkownika.

Rośnie też skala sprzedaży netbooków przez ogólnoświatowych operatorów telekomunikacyjnych, takich jak T-Mobile, Vodafone, Orange i inni. Tendencja ta powinna napędzać kolejną rundę rozwoju rynku. Intel blisko współpracuje z operatorami mobilnymi i producentami modemów, aby przyspieszyć rozwój technologii 3G w netbookach, zarówno na rozwiniętych, jak i wschodzących rynkach. Obecnie około tuzina usługodawców telekomunikacyjnych ma netbooki w swojej ofercie, zaś liczba ta powinna wzrosnąć po pojawieniu się najnowszej platformy.

Poprawiona wydajność procesora i grafiki
Jedną z najważniejszych właściwości nowej platformy jest integracja kontrolera pamięci i grafiki bezpośrednio w CPU. Jest to pierwsze tego typ rozwiązanie w historii układów z linii x-86. Oznacza to, że wykorzystywane są tylko dwa układy (CPU+chipset) zamiast wcześniejszych trzech (CPU, chipset i kontroler wejścia/wyjścia), zmniejszyła się emisja ciepła (wskaźnik TDP), a także znacząco zredukowano koszty, ogólne rozmiary i pobór energii. W porównaniu do poprzedniej platformy Atom, nowa platforma do produkcji netbooków oferuje 20-procentową poprawę w średnim zużyciu energii i mniejszej rozmiary. Pozwoli to produkować bardziej kompaktowe systemy, które będą dłużej pracować na bateriach. Dzięki integracji całkowita przestrzeń zajmowana przez platformę dla netbooków zmniejszyła się o około 60 procent. W przypadku komputerów stacjonarnych klasy podstawowej, zajmowana przestrzeń jest mniejsza o niemal 70 procent, zaś emisja ciepła o około 50 procent, w porównaniu do poprzedniej generacji.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...