Bliskie spotkanie – Nikon Coolpix S810c
To już druga próba połączenia aparatu Nikona z system operacyjnym Android. Czy S810c, które wszystkiego ma trochę więcej od S800c oferuje przy tym lepsze zdjęcia i lepszą funkcjonalność?
DESIGN
Biała (lub czarna), plastikowa i błyszcząca obudowa Nikona S810c prezentuje się co najmniej elegancko. Aparat jest mały, ale dość ciężki i znajdziesz na nim bardzo mało fizycznych kontrolek. Można by pomyśleć, że to typowa mydelniczka. Jednak tylny panel S810c kryje w sobie coś więcej. Chociaż „kryje” to może złe słowo, bo prawie cały tył aparatu zajmuje dotykowy ekran, na którym obsługiwać będziesz Androida. Obok wspomnianego ekranu znajdziesz też trzy typowe dla sprzętów z zielonym robotem przyciski: menu, home i back. Oprócz nich na aparacie znajdziesz także włącznik, kontrolkę zoomu, spust migawki i port microUSB i mini HDMI, gniazdo kart microSD i wyjście słuchawkowe.
FUNKCJE
Nikon Coolpix S810c wyposażono w 12-krotny zoom optyczny. Poprzednim model oferował jedynie 10-krotny zoom. Wykorzystanie kart microSD w porównaniu do zwykłych SD w poprzednim modelu wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Do robienia zdjęć możesz wtedy użyć karty, którą trzymasz w swoim smartfonie – to wygodne np. na wakacjach, gdy na podstawowej karcie kończy się miejsce (sam Coolpix S810c oferuje 4 GB miejsca). Aparat wyposażono także w Wi-Fi do połączenia z internetem. Nie znajdziesz za to modułu 3G, który pozwoliłby aparatowi łączyć się z internetem wszędzie – zawsze możesz do tego wykorzystać połączenie Coolpiksa S810c z twoim smartfonem.
OS
Aparat działa na systemie Android 4.2.2. Obsługa na 3,7-calowym ekranie jest bardzo prosta i wygodna, ale po włączeniu S810c musisz poczekać około 10-15 sekund zanim będziesz mógł cokolwiek zrobić (zdjęcia robić możesz od razu, ale nie skorzystasz z menu). Android zapewnia nie tylko wygodną obsługę na dotykowym ekranie, ale także dostęp do sklepu Google Play, z którego ściągniesz dowolną aplikację. Oznacza to, że możesz przebierać w możliwościach edycji świeżo zrobionych zdjęć: dodawać filtry, kadrować, łączyć kilka fotek w jedną, zmieniać barwy, itd. Jednak na aparat możesz ściągnąć również dowolną grę, która umili ci czas w podróży, albo apkę mediów społecznościowych – w ten sposób szybko wrzucisz zdjęcie z plaży na twój profil.
UŻYCIE
Bateria wystarczy na zrobienie około 270 zdjęć. To przeciętny wynik dla aparatów tego typu i należy o tym pamiętać, gdy będziesz długo starał się przejść jeszcze-jedną-planszę w Angry Birds. Migawka reaguje bardzo szybko na nasze polecenie zrobienia zdjęcia. Równie szybkie jest łapanie ostrości, a także tryb zdjęć seryjnych.
Szumy na zdjęciach pojawiają się dopiero w okolicach ISO 1600, co jest świetnym wynikiem. Tryb macro pozwala teraz robić zdjęcia z odległości 2 centymetrów, ale musisz wziąć pod uwagę to, że jedynie środkowy fragment kadru będzie ostry. Byliśmy pod wrażeniem jakości zdjęć i balansu kolorystycznego, który oferuje 16-megapikselowa matryca CMOS o średnicy 1/2,3 cala. Ten mały aparat jest także w stanie kręcić filmy w rozdzielczości Full HD w 30 klatkach na sekundę.
PODSUMOWANIE
Nikon Coolpix S810c idealnie sprawdza się jako aparat dla osób obeznanych w świecie fotografii i technologii, którzy poszukują małego kompaktu do robienia codziennych zdjęć lub fotek na wakacjach. Kieszonkowy sprzęt łatwo schować w kieszeni, a dzięki Androidowi użytkownik zyskuje dostęp do ogromnej swobody: od edycji zdjęć i przesyłania ich na portale społecznościowe po katalogowanie ich w chmurze.
Dane techniczne:
Matryca 16 Mpx, 1/2,3 cala, typu CMOS; całkowita liczba pikseli: około 16,79 mln
Obiektyw NIKKOR z 12-krotnym zoomem optycznym
Zakres ogniskowych 4,5–54,0 mm (kąt widzenia odpowiada zakresowi 25–300 mm w formacie małoobrazkowym)
Otwór względny f/3,3–6,3
Ekran Panoramiczny wyświetlacz LCD z matrycą TFT (ekran dotykowy) o przekątnej 9,4 cm (3,7 cala) z powłoką przeciwodblaskową. Rozdzielczość ok. 1 229 000 punktów, z 9-stopniową regulacją jasności
Formaty Zdjęcia: JPEG. Komentarze: TXT. Filmy: MOV (wideo: H.264/MPEG-4 AVC, audio: LPCM stereo)
Czułość ISO 125–1600. ISO 3200 (dostępna w trybie automatycznym)
OS Android 4.2.2
Wymiary 113 x 63,5 x 27,5 mm (bez części wystających)
Waga 216 g
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze