Apple A8: co oferuje nowy SoC?
W związku z premierą najnowszych iPhone’ów Apple’a – 6 oraz 6 Plus, światło dzienne ujrzał także nowy SoC firmy z Cupertino. Układ A8 oferuje między innymi dwa miliardy tranzystorów, które upakowane zostały na 20-nanometrowym waflu krzemowym. Jest to pierwszy mobilny procesor na świecie mający taką ilość tranzystorów przy takim procesie technologicznym. Dla przypomnienia – Apple korzysta z wafli od TSMC. Według zapowiedzi, A8 ma być o ok. 25% szybszy od poprzednika w zadaniach typowo dla procesora oraz o ok. 50% szybszy w zadaniach graficznych. Ogólnie rzecz biorąc, A8 jest o 50% wydajniejszy od A7, natomiast powierzchnia die size jest o 13% mniejsza.
2 miliardy tranzystorów – dużo czy mało?
Wcześniej, gdy Apple częstowało nas jedynie szczątkowymi informacjami na temat SoC A8, przemknęła wartość dwóch miliardów tranzystorów. Wtedy, raczej uważano to za zwykłą plotkę, lub błąd. Okazuje się jednak, że upakowanie takiej ilości tranzystorów w procesorze mobilnym jest jak najbardziej możliwe. Dla przypomnienia – A7, czyli poprzednik, oferuje nieco ponad miliard tranzystorów, a został wyprodukowany w 28-nanometrowym procesie technologicznym. Aby Wam jeszcze bardziej uzmysłowić wyczyn Apple’a powiem tylko tyle, że biurkowe procesory Intel Haswell mają nieco ponad 1,4 miliarda tranzystorów. Trzeba jednak pamiętać, że obliczając całkowitą ilość tych elementów, należy także dodać układ graficzny. Procesor Haswell z GPU typu GT3/Iris Pro również ma około 2 miliardów tranzystorów.
Obniżenie procesu technologicznego z 28 nm na 20 nm nie oznacza tylko większej ilości tranzystorów upakowanych na mniejszej powierzchni. Jak podaje TSMC – ilość zużywanej energii powinna spaść o ok. 15-20 procent. Podobno wdrożono także kilka usprawnień na specjalne polecenie Apple’a, jednak nie wspomniano o jakie funkcje chodzi.
CPU i GPU
Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że Apple podaje tylko szczątkowe informacje na temat swoich procesorów, czy układów graficznych. Na powyższym wykresie możecie zobaczyć, jak mniej więcej wygląda wydajność nowego SoC . Jak już wcześniej wspomniałem – procesor jest o 25% wydajniejszy, natomiast grafika – 50% od A7.
25-procentowo szybszy procesor, to dwurdzeniowy model Cyclone ARMv8 64-bit, którego taktowanie bazowe wynosi ok. 1,4 GHz (podczas gdy A7 taktowany jest na 1,3 GHz). Co ciekawe, ten procesor ma więcej cech wspólnych z desktopowymi modelami, aniżeli jakikolwiek inny mobilny CPU, jak np. Qualcomm Snapdragon. Czyli mówiąc na nasze – jest to procesor z możliwościami zbliżonymi do standardowych Inteli czy AMD-ków.
Układ graficzny to prawdopodobnie sześcio-rdzeniowy PowerVR Series 6XT GX6650. Zeszłoroczny Apple A7 miał GPU tego samego producenta, ale oferuje „tylko” cztery rdzenie (Series6 G6430). Dodanie dwóch dodatkowych rdzeni do GPU w zasadzie wyjaśniałoby taki skok w wydajności układu graficznego. Udostępniony został również schemat blokowy, prezentujący jak „na papierze” wygląda 6XT GX6650 (który określany może być także jako Series6 G6630).
Schemat blokowy układu graficznego znajdującego się w iPhone 6
RAM
Do internetu wyciekło zdjęcie prawdopodobnego wyglądu płyty głównej iPhone’a 6. Zobaczyć je możecie poniżej. Zaznaczono numer seryjny, z którego wynika, że ilość pamięci operacyjnej wynosić będzie 1 GB. Być może 1 gigabajt będzie dla standardowej wersji nowego smartfona, a np. 2 GB przewidziano dla iPhone 6 Plus. Póki co, nikt nie chce zgadywać, musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać do 19 września. Wtedy też rozpocznie się dystrybucja telefonu, a więc testy, recenzje i grzebanie w środku.
1 GB wydawałoby się małą ilością pamięci, jednak należy pamiętać, że system operacyjny to iOS 8, którego zapotrzebowanie na RAM jest znacznie mniejsze niż np. Androida.
Informacje na temat A8 od samego Apple’a nie są zbyt szczegółowe, jednak wzrost wydajności układu graficznego aż o 50% napawa optymizmem. Jestem pewien, że w procesorze A8 zaimplementowano znacznie więcej usprawnień. Już za mniej więcej pół miesiąca dowiemy się wszystkich szczegółów i iPhone 6 nie będzie mieć przed nami żadnych tajemnic.
Prawdopodobny wygląd płyty głównej iPhone 6 z zaznaczonym numerem seryjnym
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze