» załóż konto» przypomnij hasło

AMD Holodeck - innowacyjny projekt będzie pokazany na E3

Autor: Kamil Zawiślak | Źródło: BSN | Data: 2011-06-06 16:00:37

A A A | Wejść na stronę 2777 | Komentarzy 0

AMD Holodeck - innowacyjny projekt będzie pokazany na E3

AMD planuje zaprezentować owoce projektu Holodeck na targach E3 2011. Zapaleni gracz, przygotujcie się na nie lada gratkę ;-)

Zalążek Holodecka pojawił się już w 2004 roku, kiedy to AMD zaprezentowało swój pomysł opinii publicznej. Ma on w założeniu stworzyć ekran, który będzie w stanie tak zapełnić pole widzenia o widza, by ten mógł być kompletnie pochłonięty grą(?).

W tłumaczeniu na język polski Holodeck to „fikcyjna technologia, pojawiającą się w późniejszych produkcjach spod znaku Star Trek. Pomieszczenie nazywane holodekiem umożliwiało kreowanie symulowanej rzeczywistości na podstawie wprowadzonych wcześniej danych. Symulacja taka, zbudowana z holomaterii powstałej w oparciu o fotony uwięzione w polach siłowych, jest praktycznie nieodróżnialna od rzeczywistości i w najdrobniejszych szczegółach odwzorowuje prawdziwą materię (włącznie z ludźmi i całą ich osobowością, która także jest generowana komputerowo). Pozwala też osobie korzystającej z holodeku na pełną interakcję z otoczeniem (rozmowa czy walka z postaciami, które zawiera dany program). Żaden element symulacji nie jest jednak w stanie opuścić zamkniętego pomieszczenia holodeku, gdyż tylko tam znajdują się hologeneratory, bez których holomateria ulega dezintegracji.” – tak to wygląda w definicji Wikipedi.

Technologia Eyefinity była początkiem, dzięki niej jedna karta graficzna może obsługiwać kilka monitorów, wyświetlając na nich jeden obraz. AMD Holodeck według Simona Solotko będzie zaprezentowany na tegorocznych targach E3, jeśli tak się rzeczywiście stanie, to będzie to zapewne prototyp. Mimo to idea, jaka przyświeca inżynierom z AMD jest godna pochwały. Wystarczy sobie tylko wyobrazić monitor, który z każdej strony przysłania realny świat. Taki zestaw musiałby wyświetlić około 100 milionów pikseli, trzeba by było połączyć sporo monitorów, aby otrzymać swoistą „półkulę” w środku której wyświetlany byłby obraz.

Simon Solotko, twitter

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...