» załóż konto» przypomnij hasło

Test

Xperia vs. Touch Pro

Autor: Karol Wirkowski | Data: archiwalny

A A A | Wejść na stronę 73118 | Komentarzy 0


Rysik to niezbędne narzędzie do obsługi PDA, a urządzenia w których zaniedbano zamieszczenia silosu na rysik nie cieszą się pochlebnymi opiniami wymagających użytkowników. Przykładem jest tu Samsung Omnia, w którym producent zdecydował się nie umieszczać tego rozwiązania, a przez co obsługa urządzenia jeśli zagłębimy się w system WM jest po prostu nieznośna. Niestety nie pomogą tu różnego rodzaju nakładki na system, ponieważ WM 6.1 nie został stworzony do obsługi wyłącznie za pomocą dotyku. Dopiero zrewolucjonizować rynek PDA pod tym kątem ma kolejna odsłona mobilnych okienek, czyli WM 6.5. Niestety przecieki tego systemu nie nastrajają optymistycznie i pewnie by móc porzucić stylusy każdy użytkownik PDA będzie musiał poczekać na budowany od podstaw zapowiadany Windows Mobile 7. Jednak producenci nie czekają z założonymi rękoma na ten dzień i starają się ułatwić obsługę urządzeń bez użycia rysika. Wobec próbą ułatwienia tego przez SE są Panele, a HTC interfejs TouchFlo 3D. Jednak zanim przejdę do omówienia wspomnianych interfejsów warto porównać rysiki, ponieważ mimo tego, że rozwiązania są prawie identyczne to mimo wszystko inne.

Rysik w który została wyposażona Xperia wysuwa się z silosu umieszczonego w lewym górnym rogu tylnego panelu. Rozwiązanie inne niż stosowane przez większość producentów. Moja ręka przy chęci skorzystania ze stylusa odruchowo szła w kierunku prawego dolnego rogu w którym zazwyczaj od jakiegoś czasu są umieszczane rysiki. Rozwiązanie SE jest niewygodne dla osób praworęcznych, ponieważ trzeba wygiąć znacznie rękę by móc sięgnąć po rysik. Dodatkowo głowica nie wystaje ponad obudowę, a zagłębienia w niej są bardzo cienkie co utrudnia szybkie wyciągnięcie rysika. W przeciwieństwie do Xperii produkt HTC zawiera silos w lewym dolnym rogu, a co jest nowością jest magnetyczny, czyli utrzymuje rysik poprzez magnes. Warto też wspomnieć, że posiada również czujnik, który pozwala zorientować się dla urządzenie o fakcie usadowienia rysika w silosie bądź braku. Wobec tego wyciągając rysik automatycznie wybudza się PDA. Jeśli w Xperii jest problem z wyciągnięciem rysika, ale jest stabilnie usadowiony w silosie to w Touch Pro odnoszę wrażenie przy wkładaniu, że zaraz wypadnie co jest wynikiem luzów w silosie. Jednak jak już zostanie umieszczona w silosie metalowa część rysika jest on zasysany przez wspomniany wcześniej magnes. Znalezienie po omacku rysika nie sprawia problemów tak jak w przypadku produktu SE.
Xperia vs. Touch Pro

Xperia vs. Touch Pro
Rysik zastosowany w Touch Pro jest minimalnie mniejszy niż ten, w który została wyposażona Xperia. Jednak w zamian jest prawie dwa razy grubszy. Wszystko to pozwala stwierdzić fakt, że ten zastosowany w Xperii będzie bardziej precyzyjny. Niestety nic bardziej mylnego, ponieważ końcówki obu rysików są identyczne. Jednak trzeba wybrać, który rysik jest wygodniejszy w użytkowaniu i tutaj zdecydowanym faworytem jest stylus HTC, który właśnie przez to, że jest grubszy i mniejszy dużo wygodnie leży w dłoni. Stylus z Xperii sprawia wrażenie delikatnego i przez to, że jest cieniutki, a co za tym idzie mniej stabilny w dłoni.


Xperia vs. Touch Pro

Xperia vs. Touch Pro
Oba PDA zostały wyposażone w odmienne wyświetlacze. SE posiada panoramiczny wyświetlacz 3” o rozdzielczości WVGA (800x480). Natomiast HTC posiada nieco mniejszy wyświetlacz 2,8” o rozdzielczości VGA (640x480). Jedyne co łączy oba wyświetlacze to ilość wyświetlanych kolorów, czyli 65 tysięcy. Tak jak już wcześniej zostało wspomniane wyświetlacz Xperii znajduje się w delikatnym zagłębieniu, a Touch Pro jest pokryty szybką zabezpieczającą. W związku z tym, że wyświetlacz w produkcje SE jest delikatniejszy i mniej trzeba użyć siły nacisku by zatwierdzić dany wybór. Dodatkowo szybka w TP ma właściwości poślizgowe, które utrudniają posługiwanie się rysikiem pod większym kątem. Jednak dużo łatwiej w produkcje z logiem HTC wybierać elementy znajdujące się tuż przy krawędzi, czyli sławny „x”, Menu Start i inne. Mimo sporej różnicy rozdzielczości oba wyświetlacze sprawiają pozytywne wrażenie. Osoby, które na co dzień pracują z PDA o rozdzielczości QVGA (320x240) są po prostu oczarowane brakiem pikseli na wyświetlaczu. Jednak chciałbym powiedzieć, że jakość tych wyświetlaczy nie sprowadza się wyłącznie do zastosowania tak wysokiej rozdzielczość, ale sam fakt jakości wyprodukowania tak dobrego kawałka sprzętu. Dodatkowo największa bolączka wszystkich dotykowych wyświetlaczy, czyli widoczność w pełnym słońcu nie jest problemem dla obu wyświetlaczy, aczkolwiek dopiero od ustawienia jasności na ok. 80% w HTC. Nie podałem wartości dla SE, ponieważ posiada automatyczny czujnik światła, który jest odpowiedzialny za sterowanie natężenia oświetlenia wyświetlacza, a ocenić to na oko w pełnym słońcu jest niewykonalne.



Xperia vs. Touch Pro


Xperia vs. Touch Pro
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum