» załóż konto» przypomnij hasło

"Najpierw ha-ha, potem aha"

Test telefonu Sony Ericsson M1i Aspen z serii GreenHeart

Autor: Kamil Kołodziejski | Data: 2011-04-10 22:13:41

A A A | Wejść na stronę 55359 | Komentarzy 13

Test telefonu Sony Ericsson M1i Aspen z serii GreenHeart Jakiś czas temu miałem przyjemność testować prostego i funkcjonalnego przedstawiciela serii GreenHeart, Sony Ericssona Elm. Producentowi udało się wyprodukować świetny telefon, nienarażający użytkownika na kompromisy, mimo przyświecającej tej serii idei ochrony środowiska naturalnego. Byłem dość zaskoczony, gdy okazało się, że seria została rozbudowana o telefon z systemem Windows Mobile 6.5, kierowany do biznesu, z klawiaturą QWERTY, jakim jest Aspen. Moje zaskoczenie powodowane było przede wszystkim mało imponującą specyfikacją telefonu: 2,4-calowy wyświetlacz o rozdzielczości zaledwie 320x240 pikseli, oporowy panel dotykowy, czy zaledwie 600 MHz procesor nie budziły we mnie szczególnego zainteresowania, zwłaszcza że w pamięci została mi niezwykle nieudana Xperia X2, oparta o z grubsza tę samą platformę z tymi samymi nakładkami. W miarę użytkowania Aspena moja opinia miała się jednak diametralnie zmienić i choć pewne parametry faktycznie mogłyby być lepsze, telefon ten okazał się niezwykle interesującą propozycją. Zapraszam do zapoznania się z testem.

Aspen pakowany jest w dość atrakcyjne, duże i kolorowe, jak na telefon z ekologicznej serii, opakowanie. W zestawie sprzedażowym znajdują się:

  • litowo-polimerowy akumulator o pojemności 1 500 mAh,
  • futerał na telefon (ekologiczny, co w tym przypadku znaczy: o niskiej jakości i słabych walorach estetycznych),
  • przeciętnej jakości słuchawki douszne HPM-60J,
  • kabel microUSB,
  • zasilacz do szybkiego ładowania (z gniazdem USB),
  • elegancki rysik.

Telefon prezentuje się bardzo estetycznie i profesjonalnie. Choć od razu zwraca uwagę nieproporcjonalnie mała przekątna wyświetlacza, to jednak każdy pozostały element telefonu jest wizualnie atrakcyjny. Niestety, jakość materiałów użytych do wykonania obudowy budzi pewne zastrzeżenia. Chodzi przede wszystkim o pokrywę akumulatora, która po kilku wyjęciach i włożeniach zaczęła niemiłosiernie skrzypieć. Tył telefonu, pokryty srebrną farbą, porysował się w ekstremalnym tempie – i to właściwie bez powodu (telefon był noszony w kieszeni, do której nie wkładałem nic innego). Od telefonu adresowanego do ludzi biznesu można wymagać znacznie więcej w kwestii jakości wykonania obudowy.

Niewielki wyświetlacz jest pokryty zbyt odblaskowym tworzywem, co znacznie zmniejsza widoczność w słońcu. Gdy jasność wyświetlacza zbliża się do maksimum, nie ma z tym problemu, jednak jest on wtedy zbyt jasny w pomieszczeniach i, oczywiście, szybciej wyczerpuje baterię. Liczba wyświetlanych barw to zaledwie 65 000 (uwarunkowanie systemowe), w związku z czym na dobrej jakości fotografiach można zaobserwować brak płynności w przejściach kolorów, jednak kontrast wyświetlacza i jakość wyświetlanych kolorów stoją na dość dobrym poziomie. Zastosowanie oporowego panelu dotykowego było w tym przypadku nieodzowne, w związku z tym, że obsługa tak małego wyświetlacza dotykowego palcem jest niemal niemożliwa, zwłaszcza na początku użytkowania telefonu. Choć po pewnym czasie rysik przydaje się coraz rzadziej, nie da się jednak zupełnie zrezygnować z jego używania.

Na minimalistycznie zaprojektowanym przednim panelu, nad wyświetlaczem, znajduje się głośnik do prowadzenia rozmów. Pod wyświetlaczem umieszczono pełną klawiaturę, która jest niezwykle wygodna (przyciski są wypukłe, przez co są świetnie odseparowane), jednak osoby o dużych palcach mogą mieć pewne problemy z płynnym wprowadzaniem tekstu. Pod klawiaturą, po prawej stronie, znalazł swoje miejsce mikrofon telefonu.

Na lewym boku telefonu znaleźć można zaślepione gniazdo do przyłączenia anteny zewnętrznej oraz port microUSB. Po przeciwnej stronie umieszczono klawisze do regulacji głośności. U góry znajduje się włącznik telefonu oraz uniwersalne gniazdo słuchawkowe mini jack.

Na tylnym panelu pomalowanym na srebrno (cecha charakterystyczna serii GreenHeart), umieszczono duży głośnik do dzwonków i multimediów, obiektyw aparatu fotograficznego, miejsce na dostarczony rysik i pokrywę baterii. Slot karty SIM znajduje się pod akumulatorem, zaś kartę microSD można włożyć bez wyjmowania akumulatora – wystarczy zdjąć tylną obudowę. Telefon obsługuje „hot-swap” karty.

Według producenta, telefon posiada 100 MB wolnego miejsca na dane użytkownika; testowy egzemplarz oferował jednak prawie 300 MB wolnej przestrzeni na pliki. Pamięć można oczywiście rozszerzyć dowolną kartą microSD.

Wielkość Aspena można opisać w trzech słowach: duży, szeroki i płaski – wymiary obudowy to 117 x 60 x 12,45 mm. Pomimo plastikowej konstrukcji Aspen nie należy również do lekkich (130 g).

Sony Ericsson Aspen

Sony Ericsson Aspen

Sony Ericsson Aspen

Sony Ericsson Aspen

Sony Ericsson Aspen

Sony Ericsson Aspen

Sony Ericsson Aspen

Sony Ericsson Aspen

Sony Ericsson Aspen

Sony Ericsson Aspen

Sony Ericsson Aspen

Porównanie wizualne z Motorolą EX115 (wkrótce w naszym teście)

Sony Ericsson Aspen

Klawiatury QWERTY - Motorola EX115 vs. SE Aspen

Sony Ericsson Aspen

Porównanie wielkości: SE Xperia X10i (wkrótce w naszym teście) vs. SE Aspen

Sony Ericsson Aspen

SE Xperia X10i vs. SE Aspen

Sony Ericsson Aspen

Sony Ericsson Aspen

Sony Ericsson Aspen

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • kejus007

    2011-04-11 11:26:12

    Bardzo przyzwoicie wygląda. Szkoda, że aparat taki syf, bo ogólnie to całkiem, całkiem.
  • Storm

    2011-04-11 11:26:50

    Cena zdecydowanie za wysoka, za tyle kupie Wave na allegro.
  • ~xyz

    2011-04-11 18:27:30

    Z tego co widać ten telefon nie posiada klawiatury QWERTY .
  • Kamil_K

    2011-04-11 19:15:17

    @xyz, telefon posiada klawiaturę qwertz, a to wyłącznie dlatego, że testowany egzemplarz przeznaczony był na rynek niemiecki, gdzie klawiatury mają właśnie taki układ klawiszy :).
  • KarambolX

    2011-04-11 19:38:33

    Jakoś mi się nie podoba, lepiej do gustu mi przychodzą Samsungi.
  • Sroka

    2011-04-11 19:39:23

    Telefon ciekawy ale to był błąd ze strony se dać taki mały ekran zamiast fizycznej klawiatury powinni dać ekran przynajmniej ze 3,8 cala i był by hicior...
  • Mikellle

    2011-04-11 23:07:28

    Czyżby następca słynnej serii P? Szkoda, że nie zastosują większego ekranu, choćby 480x480, to by już starczyło do wygodniejszego przeglądania stron www.
  • nimrag

    2011-04-12 09:12:22

    Telefon bardzo mi się spodobał, przyznam że wcześniej o nim nie słyszałem. SE miał jakąś słabą promocję tego modelu, bo dziwne, żeby mi umknął...
  • Vroya

    2011-04-12 13:09:24

    Jak ma te wszystkie ''guziczki'' to po co mu dotykowy ekran? A poza tym telefon supcio...
  • seo

    2011-04-12 16:29:57

    Mam Elm'a i naprawde jestem zadowolony ... no chyba ze chodzi o przegladanie PDF... nie da rady
    a co do tego modelu to powiem iz moze mile zaskoczyć.
    w prawdzie mały ekranik ale prezentuje sie znakomicie :)
    qwerty to dobre rozwiazanie. Powiem jeszcze ze telefon jest nietypowy.
    przypomina serie SE z symbianem

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 13


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum