» załóż konto» przypomnij hasło

Idealny do salonu?

Shuttle SZ68R5 – test barebone

Autor: Emil Gozdek | Data: 2012-05-17 22:11:17

A A A | Wejść na stronę 106813 | Komentarzy 3


Aby dostać się do środka wystarczy odkręcić trzy szybkośrubki znajdujące się na tylnym panelu i zdjąć w całości aluminiową obudowę. W środku mamy gotową platformę, którą aby uaktywnić do działania musimy dołożyć, co najmniej procesor, moduły pamięci oraz dysk twardy.

Shuttle SZ68R5

Shuttle SZ68R5

Z przodu przykręcono aluminiową klatkę, którą możemy zdemontować w celu instalacji napędów 5,25”, 3,5” oraz 2,5”. W sumie możemy umieścić jeden napęd optyczny i dwa dyski twarde o dowolnym rozmiarze. Dodajmy, że jest ona przymocowana za pomocą dwóch małych śrubek.

Shuttle SZ68R5

Zastosowana tutaj płyta główna jest autorstwa samego Shuttle i została oparta o chipset Intel Z68 Express. Warto dodać, że model ten nie jest standardowym Mini-ITXem. Jej wymiary są niestandardowe, za co producent często jest krytykowany. Jednak jeżeli zdecydujemy się na wymianę płyty głównej na inny model to w obudowie znajdziemy już gotowe otwory do przykręcenia mniejszego modelu Mini-ITX.

Shuttle SZ68R5

Shuttle SZ68R5

Shuttle SZ68R5

Jak już wspomnieliśmy na płycie znajdują się cztery banki pamięci RAM, które mogą obsłużyć do 32 GB (8 GB na slot). Dodajmy, że kości nie powinny być wyższe niż 60 mm, aby nie kolidować z klatką na HDD.

Shuttle SZ68R5

Blisko bocznej krawędzi płyty głównej umieszczono dwa sloty PCI-E. Jeden z nich to pełnowymiarowy PCIe-x16 2.0, natomiast drugi to krótszy PCIe-x4 2.0. Pierwszy z nich pozwala na zamontowanie karty graficznej, która będzie zajmowała dwa sloty kart rozszerzeń. My w naszym przypadku zamontowaliśmy model Gigabyte GeForce GTX 470. Nie będzie problemów z jej zasileniem, ponieważ z zasilacza wychodzi wiązka z wtyczkami 6-pin oraz 8-pin. Ogólnie rzecz biorąc mamy w środku około 280 mm wolnej przestrzeni do zainstalowania GPU, dlatego większość wydajnych modeli powinna bez problemu się zmieścić.

W celu podłączenia dysków twardych mamy do dyspozycji cztery sloty SATA. Parę pomarańczowych oraz parę niebieskich. Ta pierwsza jest typu SATA II, natomiast druga SATA III. Oprócz tego mamy slot mSATA oraz e-SATA z tyłu, co pozwala nam na podłączenie w sumie do sześciu dysków twardych.

Nie ma problemu ze stworzeniem połączenia typu Raid 0, Raid 1 i Raid 5 z uwagi na pełne wsparcie chipsetu Intela.

Shuttle SZ68R5

Shuttle SZ68R5

Wnętrze Shuttle również został „odświeżony”, a to głównie ze względu na zmianę położenia PSU. Producent przeniósł go do góry, dzięki czemu uzyskujemy więcej miejsca powyżej płyty głównej, co umożliwia nam lepsze zarządzania okablowaniem, ale także wygodniejszy montaż podzespołów.

Shuttle SZ68R5

Sam zasilacz pracuje bardzo cicho – jego wentylator nawet pod obciążeniem specjalnie nie przyspiesza, dzięki czemu jest prawie niesłyszalny. Za sprawą wysokiej sprawności możemy liczyć na niższe rachunki za energię elektryczną ;) W sumie jednostka ta oferuje nam następujące złącza: 2x PCI-E (1x 6-pin oraz 1x 6+2-pin), 1x 8-pin CPU (2x 4-pin), standardowe złącze ATX 24-pin, 4x SATA, 2x Molex oraz 1x FDD.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Francus

    2012-05-18 19:35:00

    Do salonu to za silna maszynka ;) To typowo dla graczy, a nie do oglądania filmów :)
  • czytelnik18

    2012-05-21 14:23:16

    W sumie wszystko zalezy od nas, jaki włożymy procek, ram i gpu... Podstawa do tego jest spoko, ale cena wysokaa..
  • Warwyko76

    2012-05-23 11:12:52

    Szkoda, że stosują materiał który zbiera tak wyraźnie odciski palców :/

Komentarz 3


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum