» załóż konto» przypomnij hasło

"Deski do krojenia" na USB

Recenzja tabletów Sweexa Ta-006 Ta-008

Autor: Jakub Adamczuk | Data: 2011-02-16 12:13:37

A A A | Wejść na stronę 35778 | Komentarzy 13


Dla kogoś kto nigdy nie miał zetknięcia z tabletem przygotowanie do pracy z owym urządzeniem może wymagać przyzwyczajenia.

Podczas normalnego użytkowania nie miałem problemów z odczytem z piórka, z gubieniem śladu pisaka. Dane są odczytywane, nawet pod większym kątem (oczywiście wtedy małe problemy sprawia mocniejsze przyciśnięcie piórka).

Co ciekawe Ta-008 reaguje na nacisk nawet pół centymetra poza powierzchnią roboczą.

Oba modele wyposażone w modne ostatnio w sprzęcie komputerowym niebieskie diody, które się zapalają z chwilą dotknięcia piórkiem powierzchni tabletu lub kiedy znajdzie się ono nad nią. Maksymalna wysokość odczytywania wynosi 1,6cm.

Ta-006 Pola funkcyjne

Ta-006 Widoczne pola funkcyjne

Mniejszy nie znaczy gorszy

Najważniejszą z różnic między oboma modelami jest wielkość powierzchni roboczej.

Ale czy mniejsza na pewno gorsza? Przede wszystkim trzeba zauważyć że rogi tabletu przekładają się na rogi naszego ekranu, tak więc powierzchnia tabletu to model w skali naszego ekranu.

Z tego też względu żeby "ogarnąć" całą jego przestrzeń w wypadku dużego tabletu trzeba się trochę namachać. Dlatego nie zdziwiłbym się gdyby ktoś, zwłaszcza w pewnych zastosowaniach, mniejszą powierzchnię zaliczył na plus.

Ta 006 został wyposażony w przydatną folię, dzięki której papierowy szkic lub schemat nad którym pracujemy nie ucieknie nam z powierzchni tabletu. Powierzchnia folii wydaje się nieco bardziej śliska niż ta "standardowa" ale to może być moje subiektywne uczucie. Większy model został pozbawiony tego udogodnienia.


Dzięki tabletowi łatwo  można przerysować obrazek, lub przenieść szkic do komputera

Podczas testów oprócz aplikacji dołączonych do zestawu posłużyłem się głównie aplikacjami graficznymi a więc paintem ;), gimpem, google sketchup (prosty program do modelowania), oraz kilkoma innymi aplikacjami w tym systemową usługą rozpoznawania pisma. Na tej ostatniej chciałbym się na chwilę zatrzymać.

Jak wszystkim, a przynajmniej części z nas wiadomo, w systemach Vista i Seven zaimplementowano usługę rozpoznawania pisma odręcznego. Niestety wśród wspieranych języków brakuje języka polskiego. Właściwie to brakuje jakiegokolwiek innego języka jak angielski. Ale biorąc pod uwagę powszechność tego języka postanowiliśmy przetestować tą funkcję. Po uruchomieniu usługi i kliknięciu na pasek wprowadzania (wirtualna klawiatura) zamiast klawiszy pokazują się linijki w których możemy pisać, a pod spodem odczytane słowa. Program nie miał nawet problemów z odczytaniem bazgroł.

System rozpoznawania pisam Widnows Vista

System rozpoznawania pisma odręcznego w systemie Widnows Vista

A tak właśnie wyglądają dzieła wykonane za pomocą niezbyt zdolnej ręki i tabletów

 

Dla kogo?

Wracając do tabletów i ich użytkowania, najbardziej przydatne okazały się podczas retuszu i obróbki zdjęć. Nie sposób wykonać za pomocą myszy podobnie dokładne ruchy. Tablet pokazuje swoją przewagę nad gryzoniem głównie podczas odręcznego zaznaczania no i rzecz jasna korzystania z pędzla. Piórko lepiej oddaje nasze ruchy ręką i daje więcej możliwości, głównie dzięki regulowaniu siły nacisku.

Tablet warto również wykorzystać podczas modelowania (np. W programach typu Blender czy 3ds MAX) no i wszelkich prac rysunkowo-malarskich. Tańsze modele przydadzą się tym którzy składają czasem podpisy w formie elektronicznej. Grupą ludzi która powinna się zainteresować kupnem tego typu sprzętu są na pewno osoby wykorzystujące w swojej pracy prezentacje pokazywanie na ekranie. Dzięki możliwości łatwego odręcznego podkreślenia tekstu "na żywo" a tym samym ożywieniu prezentacji, łatwiej przykuć uwagę odbiorcy.

Podczas testów korzystałem z monitora o tradycyjnych proporcjach a więc i "kwadratowej" rozdzielczości. Z powodu innych proporcji panoramicznego tabletu, kreślone rysunki na ekranie były trochę węższe niż na powierzchni tabletu (widać to dobrze na poniższych obrazkach z przerysowywanym logiem PCF), ale wystarczy odpowiednio skonfigurować ustawienia tabletu albo po prostu się do tego przyzwyczaić.

Przydatne okazały się wspomniane pola funkcyjne. Dzięki temu najważniejszymi funkcjami możemy sterować bez zbędnych ruchów i nie odrywając rąk od tabletu. Przydatność dodatkowych przycisków bocznych można poddać dyskusji, ale dobrze że są.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Onyks

    2011-02-16 13:23:39

    Ale miałeś wenne przy tych pierwszych zdaniach:)
  • Irwander

    2011-02-16 13:29:27

    Ciekawy test, bardzo praktyczne podejście do tematu.
  • Kuba

    2011-02-16 17:11:44

     

    adi760 napisał:

    Ale miałeś wenne przy tych pierwszych zdaniach:)


    Przysyłają ci do domu jakieś deski to pierwsze skojarzenie?? No dobra może trochę poniosło mnie ale oświadczam że recenzja była pisana w pełni władz umysłowych nie będąc pod wpływem żadnych środków odurzających ;)
  • Mikellle

    2011-02-17 10:40:49

    Czy ręka nie męczyła się zbyt szybko z uwagi na dużą wagę pena?
  • Kuba

    2011-02-17 11:51:40

    Nie, nie bylo to zbytnio meczace. Jednak dluzsza praca z piórkiem bez baterii z pewnoscia bylaby bardziej konfortowa
  • Warwyko76

    2011-02-17 13:34:12

    Dlaczego rozdzielczość jest w lpi, a nie dpi?
  • Kuba

    2011-02-17 14:45:13

     

    Warwyko76 napisał:

    Dlaczego rozdzielczość jest w lpi, a nie dpi?


    Bo to tablet a nie kartka papieru. Jest różnica między dpi a lpi
    dpi - dots per inch (liczba plamek na cal), a lpi - lines per inch (liczba linii na cal). Rozdzielczość tabletów porównuje sie za pomocą właśnie tego 2 parametru
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Lpi
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Dpi
  • danello

    2011-02-18 00:09:40

    Za tą cenę nie ma co doszukiwać się ideału w tabletach ;-) Jedno zero z tyłu - wtedy już można myśleć nad profesjonalnym narzędziem. Takie za 'set złotych to zabawki ;-)
  • nimrag

    2011-02-18 20:58:02

    Dokładnie, fajne gadżety do użytku domowego. Recenzja ciekawa, miło się czytało.
  • Kuba

    2011-02-18 22:22:00

    Ale czy ktoś mówił że to sprzęt profesjonalny?

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 13


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum