Niezastąpiony format PDF
Recenzja Adobe Acrobat X Pro
Funkcją, z której będziemy na pewno często korzystać jest konwertowanie plików PDF do formatu MS Word, który jest niezwykle popularny i wygodny w edycji.
Dalej mamy dostęp do kreatora tworzenia portfolio. Pozwala nam na stworzenie jednego pliku w którym będą znajdowały się najróżniejsze załączniki (zdjęcia, tekst, filmy itd.) i wszystko to w formie dokumentu pdf.
Jak widzicie producent przygotował kilka gotowych szablonów (Click-Through, Freeform, Grid, Linear oraz Wave), które powodują, że całość wygląda niezwykle profesjonalnie i przejrzyście.
Zwróćcie uwagę na zakładkę Action. Mamy tutaj dostęp do zautomatyzowanych zadań, dzięki którym możemy np. przygotować nasz dokument do opublikowania w sieci (usunięcie ukrytych metatagów). Dzięki bardzo intuicyjnemu kreatorowi, który prowadzi nas za rączkę szybko wykonamy to co sobie założyliśmy.
Każdy utworzony przez nas plik możemy za pomocą kilku kliknięć umieścić w Internecie lub wysłać pocztą e-mail.
Warto wspomnieć jeszcze o systemie komentarzy, dla którego została przeznaczona cała oddzielna zakładka. Nie mamy wątpliwości, że funkcja ta jest niezbędna i zdecydowanie ułatwia pracę nad dokumentami w grupie oraz ułatwia ich zrozumienie osobom trzecim. Najlepiej zdają sobie z tego sprawę programiści, którzy w kodzie swoich programów za pomocą specjalnych znaczników wprowadzają objaśnienia.
Adobe Acrobat X Pro daje nam możliwość pobierania dokumentów ze skanera. Oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków (OCR, optical character recognition) umożliwia przeszukiwanie, poprawianie i kopiowanie tekstu w zeskanowanym dokumencie PDF. Nie ma problemu z zapisaniem całości do formatu obsługiwanego przez Microsoft Office.
Z dodatkowych funkcji, którym warto poświęcić uwagę jest dodawanie znaku wodnego. Z możliwości tej korzystają bardzo często wydawnictwa oraz firmy do publikacji online.
Adobe Acrobat X Pro umożliwia tworzenie statycznych lub interaktywnych formularzy. Interaktywne formularze pozwalają uprościć wprowadzanie i zbieranie danych.
Za pomocą programu Acrobat można utworzyć formularz w jeden z następujących sposobów:
- Przekonwertować istniejący dokument elektroniczny (na przykład plik Adobe PDF albo dokument programu Microsoft Word lub Microsoft Excel) na formularz PDF.
- Zeskanować formularz papier i przekonwertować go na formularz PDF.
Po przekonwertowaniu istniejącego dokumentu na formularz PDF można dodać do niego pola w celu przekształcenia go w formularz interaktywny.
Podpisy elektroniczne tak samo jak odręczne, służą do zatwierdzania dokumentów. Podpis elektroniczny określa tożsamość i może zawierać zdjęcie, odręczny obraz twojego podpisu lub inne szczegóły. Autorzy dokumentów mogą poświadczać zawartość swoich plików przez dodawanie do nich podpisów.
Podpis elektroniczny, podobnie jak tradycyjny podpis odręczny, identyfikuje osobę podpisującą lub informuje o podpisaniu dokumentu. W odróżnieniu od podpisu odręcznego, podpis elektroniczny jest trudny do podrobienia, ponieważ zawiera niepowtarzalne zakodowane informacje i może być łatwo sprawdzony. Podpisanie dokumentu jest możliwe po otrzymaniu identyfikatora elektronicznego lub utworzeniu identyfikatora podpisanego automatycznie w programie Adobe Acrobat X Pro. Identyfikator elektroniczny zawiera klucz prywatny i certyfikat (klucz publiczny). Klucz prywatny umożliwia dodawanie podpisu elektronicznego, natomiast certyfikat udostępniany innym osobom służy do sprawdzania poprawności tego podpisu.
Korzystając z haseł, można ograniczyć użytkownikom możliwość otwierania, drukowania i edytowania dokumentów Adobe PDF. Dokumenty PDF mogą być szyfrowane za pomocą certyfikatów, co zapobiega otwieraniu tych dokumentów przez osoby nie znajdujące się na zatwierdzonej liście osób. Chcąc zapisać aktualne ustawienia zabezpieczeń w celu ich późniejszego użycia, można utworzyć zasadę zabezpieczeń obejmującą te ustawienia.
Adobe Acrobat X Pro oferuje także wygenerowanie strony www w pliku .pdf. Wystarczy wybrać opcję PDF from Web Page i wpisać adres witryny. Poniżej widzicie jak to działa w praktyce:
Jądrem strony internetowej jest plik napisany w języku HTML (Hypertext Markup Language). Plik HTML na ogół zawiera powiązania z innymi plikami, które mogą pojawiać się na stronie internetowej albo określają sposób jej funkcjonowania i wygląd.
Podczas konwersji strony internetowej na format PDF przekształceniu podlega zarówno plik HTML, jak powiązane pliki — na przykład obrazy JPEG, pliki Adobe Flash, arkusze stylów, pliki tekstowe, mapy obrazów i formularze.
Powstaje w ten sposób plik PDF, który zachowuje się w sposób zbliżony do oryginalnej strony internetowej. Na przykład w pliku PDF normalnie są uwzględniane i funkcjonują obrazy, hiperłącza, mapy obrazów i większość plików multimedialnych. (Animowane pliki GIF pojawiają się jako obrazy nieruchome — jest wyświetlana ostatnia klatka animacji).
Taki plik PDF funkcjonuje poza tym tak, jak wszystkie inne pliki PDF. Można np. poruszać się po pliku, przewijając lub korzystając z zakładek. Użytkownicy mogą dodawać do niego komentarze, zabezpieczenia, pola formularzy i inne funkcje.
Czas generowania pliku jest uzależniony głównie od naszego łącza internetowego. Narzędzie to okazuje się przydatne, kiedy chcemy szybko zapisać daną witrynę i pokazać znajomemu, który nie ma dostępu do Internetu.
Kolejnym przydatnym modułem programu firmy Adobe jest Combine Files, którego działanie również jest bardzo przydatne, spójrzcie:
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
Irwander
2011-01-03 01:19:22
1