Najprostszy Windows Phone na rynku
Nokia Lumia 610 - test smartfonu
Spis treści
Obsługa Lumii 610 opiera się o charakterystyczny interfejs Metro UI, oparty o kolorowe kafelki reprezentujące poszczególne aplikacje. Jest to interfejs niezwykle wygodny i intuicyjny. System jest pozbawiony tradycyjnego pulpitu – ekranem głównym jest uproszczone menu składające się z niebieskich kafelków (kolor można zmienić w menu). Użytkownik może w prosty sposób wybrać, które aplikacje będą dostępne na ekranie głównym. Kafelki są dynamiczne – na przykład na kafelku reprezentującym kontakty pojawiają się zdjęcia przypisane do kontaktów lub zdjęcia profilowe znajomych z powiązanych portali społecznościowych, a na kafelku aplikacji „Zdjęcia” przesuwają się przechowywane w telefonie zdjęcia.
Po przesunięciu ekranu głównego w bok pojawia się menu bardzo zbliżone do tradycyjnego menu spotykanego w każdym telefonie – zawiera ono listę wszystkich aplikacji dostępnych w telefonie i narzędzie do wyszukiwania. Niektórzy użytkownicy narzekają na formę menu (lista) – po zainstalowaniu w telefonie bardzo dużej liczby aplikacji przesuwanie listy staje się niewygodne.
Najważniejszą zaletą Metro UI jest pełna integracja elementów pochodzących z różnych aplikacji. W aplikacji „Kontakty” domyślnie znajdują się zarówno kontakty z telefonu, jak i z aplikacji (e-mail, Facebook, itd.). Przesunięcie menu „Kontakty” w bok daje dostęp do dodatkowych opcji - „Co nowego”, czyli zbiór informacji ze wszystkich aplikacji do kontaktowania się ze znajomymi, przypominający „Aktualności” z portalu Facebook, oraz „Ostatnie” - szybki dostęp do ostatnio używanych kontaktów. Podobnie menu „Wiadomości” integruje SMS-y i MMS-y z czatem portali społecznościowych.
Poza wygodą obsługi Metro UI, uwagę zwraca płynność działania – menu, pomimo ciągłego wczytywania dodatkowych informacji z różnych aplikacji, działa płynnie i szybko jak w żadnym innym mobilnym systemie operacyjnym. Wygląd wszelkich aplikacji dostępnych w sklepie Marketplace odpowiada wyglądowi menu telefonu, w związku z czym po przyzwyczajeniu się do obsługi menu telefonu nie trzeba uczyć się obsługi poszczególnych aplikacji. Wiele z zainstalowanych aplikacji posiada u dołu okrągłe ikonki ułatwiające dostęp do najczęściej używanych funkcji.
Wprowadzanie tekstu jest mocną stroną Lumii 610 – dostępna klawiatura jest prawdopodobnie najwygodniejszą klawiaturą ekranową wśród telefonów dotykowych. Pisanie usprawnia bardzo bogaty słownik z funkcją podpowiadania – w żadnym innym systemie nie spotkałem dotąd tak przydatnego i obszernego słownika w języku polskim. Słownik i funkcje podpowiadania można oczywiście wyłączyć. Do wad komunikacji tekstowej w Windows Phone można zaliczyć ograniczenie załączników dodawanych do wiadomości e-mail. Niestety, nie da się dołączyć do e-maila dokumentu Worda czy innego pliku – w zasadzie jedynym dostępnym typem załącznika jest zdjęcie.
Innym ważnym ograniczeniem jest obsługa plików znajdujących się w telefonie. Telefon trzeba podłączyć do komputera z zainstalowanym oprogramowaniem Zune – jest to jedyna droga wgrywania plików do telefonu i pobierania plików (np. zrobionych zdjęć) na komputer. Program Zune jest intuicyjny i funkcjonalny, jednak dość „ciężki” dla starszych komputerów.
Lumia 610, co charakterystyczne dla telefonów Nokia, wykazuje się wspaniałym zasięgiem i bardzo dobrą jakością rozmów w miejscach, gdzie inne telefony szukają zasięgu lub trudno przez nie prowadzić rozmowę. Problemy pojawiają się w głośnych miejscach – maksymalna głośność rozmowy mogłaby być wyższa, a dedykowany system odszumiania rozmów nie spisuje się najlepiej – rozmówca słyszy tramwaj lub pociąg tak samo, jak przy rozmowie z telefonu bez odszumiania.
Pozytywnym zaskoczeniem podczas dwutygodniowego testu okazała się być bateria Lumii 610. Niewielkie ogniwo wystarczy nawet na 4 dni standardowego użytkowania telefonu. Przy intensywnym korzystaniu z telefonu, poczty e-mail w trybie „push” i czatu w portalu Facebook, bateria wystarczy na cały dzień pracy, co jest nieosiągalne dla większości telefonów pracujących pod kontrolą Androida.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
~beryl
2012-07-16 17:37:43
~neferete
2012-07-16 17:50:30
~dudek
2012-07-16 19:24:13
kejus007
2012-07-16 19:57:42
Kamil_K
2012-07-16 21:24:43
@beryl, @nefretete - panowie, Windows Phone pracuje przy tych parametrach dużo lepiej niż Android przy parametrach sporo wyższych. System absolutnie nie jest prostacki, brzydki (zwłaszcza w porównaniu do Androida), ani niefunkcjonalny. Zamiast powtarzać nie mające nic wspólnego z prawdą slogany, lepiej porównać samemu.
@dudek - wskaż mi proszę lepszy smartfon Samsunga, Sony lub HTC w tej samej cenie u operatorów. Wyprzedzę Twoje starania - nie szukaj, bo nie znajdziesz.
@kejus 007 - jest możliwość ustawienia mp3 jako dzwonek, jednak jest to możliwe tylko z poziomu aplikacji Zune.
maximus
2012-07-17 15:11:22
Kamil_K
2012-07-17 17:52:59
"Mimo to jesteśmy zachwyceni płynnością działania Windows Phone 7.5 na Nokii Lumia 610. Wśród wielu tanich konstrukcji z Androidem nie znajdziemy ani jednej, która działa równie płynnie." - Spider's Web
"ZALETY I WADY TELEFONU LUMIA 610
NA PLUS:
- płynność, szybkość i stabilność systemu" - wp7.com.pl
"Internet Explorer radzi sobie dobrze. Godnym odnotowania jest fakt, że smartfon szybko wyszukuje sieci WiFi i bezproblemowo się z nimi łączy, co w low-endach wcale nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Korzystanie z funkcji sieciowych nie wiąże się z niemal żadnymi utrudnieniami. Czasem, jeśli mamy uruchomionych kilka procesów, podczas wczytywania pokaźnych pod względem objętości stron zdarzają się chwilowe spowolnienia, jednak nie utrudniają one zbytnio życia. Jak na low-end, i tak jest bardzo dobrze."
"ZALETY
[...]główne funkcje działają idealnie. Zero zacięć!;" - gsmmaniak.pl
Masz jeszcze jakieś bezpodstawne zarzuty?
maximus
2012-07-18 12:39:36
Kamil_K
2012-07-20 11:12:00
Informacje o szybkości działania 610 również podane zostały w kontekście ceny telefonu i jego wyposażenia. Podtrzymuję tezę, że żaden porównywalnie wyposażony telefon z Androidem czy Bada OS nie działa tak szybko. Owszem, 610 nie ma szans do Samsunga Galaxy S III, Motoroli Droid RAZR czy Samsunga Wave 3, ale czy porównywanie ich szybkości ma jakikolwiek sens? Za cenę Galaxy S III kupisz 3 Lumie 610, więc zostanę przy opisywaniu jej szybkości w porównaniu do podobnie wyposażonej konkurencji :).
~pawelj5
2012-07-21 10:05:08
Myślę że osoby które nie miały kontaktu z Windows Phone nie powinny go oceniać, a tym bardziej krytykować autora artykułu. System jest świetnie przemyślany i zoptymalizowany. Wszystko jest poukładane, nie ma chaosu,który denerwuje mnie w Androidzie. Oczywiście o gustach się nie powinno dyskutować. Jednemu przypadnie do gustu Android, a drugiemu WP, czy iOS i tyle w tym temacie. Drażni Cię WP, weź Android. Co do specyfikacji, to Lumia 610 jest najsłabszą konstrukcją pod WP i nie można oczekiwać, że wszystkie aplikacje będą płynnie działały. Chcesz telefonu do grania, to kup mocniejszy model. Zresztą to samo dotyczy tanich telefonów pod Androida. Za to interfejs Lumii 610 działa miodnie. Testy testami, a korzystanie z tego telefonu na co dzień jest czystą przyjemnością.
Co do recenzji, to jak na razie jest to najbardziej rzeczowy i zgodny z prawdą artykuł jaki do tej pory miałem okazję przeczytać o tym telefonie. Na razie jako jedyny nie kopiuje w ciemno informacji o ekranie i jasno określa, że ekran to nie Corning Gorilla. Ale znalazłem mimo to błędy, które myślę że warto sprostować. A więc nie będzie możliwości aktualizacji do WP8. Druga nieścisłość - można wysyłać dokumenty word mailem.
zobacz wszystkie komentarze | 30