Nowy smartfon z Sensem
HTC Desire Z - test telefonu
Spis treści
HTC Desire Z działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android w wersji 2.2. W związku z tym, że jest to produkt tajwańskiej firmy HTC posiada wykonaną przez tego producent nakładkę na system HTC Sense. Dzięki tej nakładce, która jest bardzo mocno zintegrowana z systemem Android nabiera całkiem innego wyglądu oraz zyskuje kilka ciekawych funkcjonalności tj. smart dialling, nowe widety itp. Sercem urządzenia jest procesor 800 Mhz, a pamięć operacyjna RAM wynosi 512 MB. To wszystko nie radzi sobie do końca w codziennym korzystaniu z telefonu. System nie zawiesza się, brak restartów urządzenia. Problemem jest strasznie wolne przeładowywanie widżetów podczas zmian pulpitów. Sprawa nie dotyczy wyłącznie widżetów aktywnych i korzystających z połączenia z Internetem – występuje też w widetach statycznych, np. przedstawiających wiadomości SMS. W pierwszej kolejności winiłbym tu pamięć RAM, ale ten telefon ma jej pod dostatkiem. Prawdopodobnie jest to wina oprogramowania, które nie radzi z poprawnym wykorzystaniem pamięci iteracyjnej. Pozostaje mieć nadzieję, że w następnych wersjach aktualizacji problem zostanie rozwiązany. Warto też zaznaczyć, że wraz z premierą HTC Desire Z i HTC Desire HD została zaprezentowana nowa wersja HTC Sense, która wniosła kilka nowości na czele z synchronizacją HTCSense.com. Jest to serwis stworzony przez HTC, który pozwala na tworzenie kopii zapasowych danych z telefonu online i zarazem portal społecznościowy. Najciekawszą opcją tego serwisu jest lokalizowanie telefonu. Bardzo przydatna rzecz gdy telefon zostanie zagubiony lub skradziony. Dodatkowo można zarządzać kontaktami czy wiadomościami.
W dolnej części pulpitu znajdują się klawisze funkcyjne – dostęp do menu, telefonu i personalizacji. Po kliknięciu klawisza Home ukazuje się znany jako helikopter view widok wszystkich pulpitów, których kolejność można dowolnie zmieniać. Po dłuższym przytrzymaniu klawisza Home wyświetlają się ostatnio otwierane aplikacji. Identyczna funkcja dostępna jest po rozwinięciu górnego paska powiadomień. Na samym pasku dostępne są informacje takie jak zasięg, stan naładowania baterii i godzina, a po otrzymaniu wiadomości pokazuje się tam o tym informacja. Kompozycja pulpitu ograniczona jest wyłącznie wyobraźnią użytkownika – widety można umieszczać dowolnie na maksymalnie siedmiu pulpitach. Po przejściu do Menu wyświetlają się wszystkie zainstalowane aplikacje w telefonie, które posegregowane są alfabetycznie. Można to zmienić i posegregować aplikacje od najnowszych lub o najstarszych. Z poziomu Menu można też udostępniać zainstalowane aplikacje przez komunikację bezprzewodową, wysyłając jako wiadomość lub udostępniać w serwisach społecznościowych. Bardzo przydatną funkcjonalnością jest możliwość usuwania aplikacji z poziomu Menu. Aplikacje standardowo przedstawione są w formie siatki ikon, ale można to zmienić w formę listy wszystkich aplikacji. Przy posiadaniu większej ilości aplikacji bardziej czytelna i wygodna jest siatka ikon.
Nowością wprowadzoną w HTC Sense wraz z HTC Desire Z możliwość personalizacji wyświetlacza. Użytkownik może ustawić własne Sceny i zmienić skórki. Zmiana Sceny wiąże się ze zmianą tapety i znajdujących się widżetów. Wobec tego bardzo szybko można przełączyć się między pulpitami dostosowanymi do pracy, a tymi ustawionymi pod serwisy społecznościowe. Oczywiście kombinacji jest bardzo wiele i zmienia się to wraz z wybranymi scenami, które można też pobierać bezpośrednio z telefonu za pomocą HTC Hub – serwis HTC z tapetami, widetami, dzwonkami itd. Zmiana skórki odpowiada za zmianę wyglądu paska powiadomień, wyglądu widżetów, głównego zegara HTC, ekranu blokady oraz dock-a.
Potęgą HTC Sense jest książka telefoniczna – pozwala na bardzo łatwe powiązanie kontaktów z usługami społecznościowymi, np. dodanie zdjęcia, podglądu aktualnych statusów i galerii znajomych z poziomu kontaktu. Do tego szybko można podejrzeć korespondencję mailową, SMS czy przejrzeć historię kontaktów z danym znajomym. Natomiast funkcja inteligentnego wyszukiwania kontaktów (smart dialling) pozwala na szybkie odnajdywanie kontaktów po wprowadzeniu pierwszych znaków na klawiaturze alfanumerycznej – funkcja niedostępna standardowo w Androidzie.
Edytor wiadomości SMS/MMS to jedność. Po wprowadzeniu większej ilości tekstu lub dodaniu załącznika wiadomość SMS zmienia się w wiadomość MMS. Wprowadzanie tekstu umożliwia sprzętowa oraz programowa klawiatura QWERTY. Mimo, że klawiatura ekranowa jest bardzo wygodna, to nadaje się na wprowadzanie krótkiego tekstu. Aczkolwiek zapewniam, że po skorzystaniu ze sprzętowej klawiatury, będzie ona wybierana do wprowadzania nawet najkrótszego tekstu. Pomocną podczas edytowania wiadomości jest lupa pozwalająca precyzyjne wyznaczenie miejsca gdzie ma zostać umieszczony kursor. Przy dłuższych wiadomościach na pewno będzie przydatna edycja tekstu, która pozwala na kopiowanie, wycinanie i wklejanie tekstu.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
~Yood
2011-05-12 20:30:09
~Piotruś
2011-05-12 20:36:16
~Wezyr
2011-05-12 20:41:03
~Boromir
2011-05-12 20:45:01
~AnkaR
2011-05-12 21:07:02
~Albert
2011-05-12 21:36:32
Irwander
2011-05-12 22:30:10
vinc
2011-05-12 22:49:45
Irwander napisał:
Świetna lektura, sam chętnie posiadłbym takie cudo, jednak jak poczytałem o Galaxy S2 to zmieniłem swój kierunek poszukiwań i zbieram kasę dalej :D
SGS2 rzeczywiście prezentuje się świetnie, ale ma dużego minusa za układ graficzny Mali-400, który nie jest aktualnie obsługiwany przez większość topowych gier na Androida. Z biegiem czasu powinno się to zmienią, ale nikt Ci tego nie zapewni... Jeśli planujesz coś na dwóch rdzeniach, to raczej warto się wstrzymać. Tym bardziej, że oszczędzasz. Mimo wszystko aktualnie najlepszy sprzęt na Androidzie ;)
~Francuz
2011-05-13 11:43:41
~Endju
2011-05-13 11:47:33
zobacz wszystkie komentarze | 49