Sprzęt z górnej półki dla wybrańców?
Dune HD Max – recenzja odtwarzacza
Spis treści
Pierwsze uruchomienie, jak i pierwsza konfiguracja to czynności dziecinnie proste. Wszystkie informacje są w języku polskim. Natomiast opcje można wybierać zarówno z pilota przemieszczając się strzałkami, jak i z klawiatury podpiętej na USB. Opcje można zmieniać również za pomocą myszki, ale nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie, ponieważ nie widać kursora na ekranie. Jednym z pierwszych pytań jest sposób podłączenia do TV. Ze względu, na jakość obrazu i dźwięku zwłaszcza dla nowych telewizorów zaleca się podłączenie urządzenia poprzez złącze HDMI. Natomiast w przypadku kina domowego należy dźwięk należy przekazywać za pomocą światłowodu. Złącze optyczne znajduje się z tyłu urządzenia. Po przejściu kilku prostych kroków wyświetli się menu główne na ekranie. Od tego momentu urządzenie jest gotowe do pracy.
Interfejs wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Wszystko jest bardzo czytelne. Przyciski są duże, obrazki wyraźne, a przejścia płynne. Test odbył się na telewizorze o przekątnej 37”. Przy moim wzroku i odległości 5m wszystko było bardzo dobrze czytelne. Tutaj ogromny plus dla oprogramowania.
Użytkownik do wyboru ma kilka motywów graficznych. Mi do gustu jednak przypadł ten podstawowy.
Interfejs działa płynnie, nie ma większych problemów z poruszaniem się między opcjami. Jednak podczas użytkowania kilka razy zdarzyło mi się, że reakcja na pilota była minimalnie opóźniona albo urządzenie nie wykonało polecanie wydanego pilotem. Chociaż tutaj możliwości mogą być różne. Może to po prostu słabe baterie w pilocie?
Interfejs został podzielony na 5 grup:
Źródła
Jest to główne okno wyświetlające się zaraz po załadowaniu się urządzenia. Można odtwarzać, przeglądać pliki, ale nie tylko. Możne je również usuwać, przenosić, zmieniać nazwy, tworzyć listy itp. Możemy tam znaleźć możliwe źródła multimediów:
- Napęd optyczny - Ta ikona znajduje się w tym miejscu zawsze i pozwala na przeglądanie zawartości płyt umieszczonych w odtwarzaczu
- Przeglądarka sieci - I tutaj mamy dwie opcje serwer plików SAMBA (dla zaawansowanych użytkowników) oraz zwyczajne UPnP czyli Universal Plug-and-Play. Ta technologia umożliwia oglądanie plików z innego komputera, pod warunkiem, że na komputerze, do którego chcemy się dostać są udostępnione pliki w odpowiedni sposób.
- Dysk twardy SATA -Po wejściu mamy możliwość przeglądanie dysku pod warunkiem, że dysk został wcześniej umieszczony w zatoce w urządzeniu.
- Pamięć Flash USB - Ta opcja pozwala przeglądać i odtwarzać multimedia z pendriva, mp4, mp3 itd.
Następną grupą jest TV
Tutaj akurat niestety mamy najmniejsze pole do popisu.
- IPTV - W tym miejscu możemy oglądać telewizję przez Internet korzystając z kanałów dostępnych na Katrina.TV jednak jest to płatna opcja i wymaga wykupienia abonamentu. Możemy również skorzystać z IPTV jednak ta opcja dostępna jest tylko wtedy, gdy ISP oferuje taką możliwość.
- DVB-T - Ta opcjonalność daje nam możliwość oglądania naziemnej telewizji cyfrowej pod warunkiem podłączenia tunera np. przez port USB. Producent zaleca Dune HD DVB-T TV Stick na USB. Jednak w naszym zestawie testowym niestety zabrakło tego elementu.
Następna grupą jest „ulubione”
W tym miejscu możemy trzymać wszystkie nasze ulubione kawałki muzykę, filmy oraz zdjęcia. Po dodania dodaniu tworzy nam się prosta „lista plików”, czyli po prostu ulubione. Aby zamieścić tutaj jakieś elementy należy odznaczać wybrane pliki, jako ulubione(przycisk „D” na pilocie lub w menu kontekstowym „Add to Favorites”).
Przed ostatnia i najciekawsze grupa to Aplikacje
Najciekawszą aplikacja jest przeglądarka internetowa wspierająca technologię FlashLite. Jednak przyjemność korzystania z przeglądarki bez zewnętrznej klawiatury i myszki jest bliska 0. Gdy podepniemy zewnętrzne urządzenia na USB przyjemność zdecydowanie wzrasta. DTUNE HD MAX bez problemu poradził sobie z naszymi myszkami takimi jak Genius Micro Traveler 900S oraz Logitech Marathon Mouse M705 a także z klawiaturą Genius Slimstar S325. Strony ładują się dość szybko, może nie tak szybko jak na stacjonarnym komputerze, ale da się swobodnie przeglądać.
Oprócz przeglądarki można tutaj znaleźć radio internetowe - SHOUTcast oraz RadioTime.
Możemy również skorzystać z klienta torrent. Moim zdaniem jest to świetne rozwiązanie. DUNE HD MAX może ściągać pliki, podczas kiedy my np. śpimy a przerzucenie pobranych plików z urządzenia na komputer przez FTP jest dziecinnie łatwe.
Ostatnia grupa - Ustawienia
Ostatnią grupą są ustawienia gdzie można skonfigurować urządzenie. Grupa ustawień jest bardzo obszerna. Ustawień w urządzeniu jest mnóstwo. Można ustawić wszystko począwszy od bardzo ważnych elementów jak i po drobnostki.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
Szyjamon
2012-03-04 23:04:13
RafalC
2012-03-04 23:09:23
Michal
2012-03-04 23:09:58
Cena została zaktualizowana ;)
~wiqq
2012-03-05 20:57:46
Francus
2012-03-05 23:06:22
mw_1975
2012-03-06 16:41:14
~wiqq
2012-03-06 21:21:21
Nie dowiedzialem sie jakie formaty odtwarza np. AVCHD, WMV9, MP4, 5.1 FLAC, OGG itd. i czy jest HDMI passthru dzwieku HD, ale pewnie sie nie dowiem autor chce podlaczac kino domowe przez wyjscie optyczne.
A zdanie "We wnętrzu urządzenia znajduje się procesor Sigma Designs Secure Media Processor Blu-ray 8642. Nie jest to jakiś high-endowy procesor,"
Jest delikatnie mowiac nie na miejscu SMP8642 to jeden z lepszych chipsetow dostepnych na rynku.
Francus
2012-03-07 07:32:32
Kamirp
2012-03-07 20:12:58
9