» załóż konto» przypomnij hasło

Nie klikaj – dotykaj!

Autor: Michał Androsz | Źródło: informacja pras. | Data: 2012-02-29 20:26:43

A A A | Wejść na stronę 6718 | Komentarzy 0

Nie klikaj – dotykaj!

Rozwój technologiczny urządzeń elektronicznych polega nie tylko na zwiększaniu zasobu ich funkcji, ale również na dostosowywaniu ich do naturalnych potrzeb i możliwości użytkowników. Jednym z takich udoskonaleń jest wykorzystywanie technologii dotykowej. Powierzchnie dotykowe, które na szeroką skalę zaczęły pojawiać się na rynku w połowie pierwszego dziesięciolecia XXI wieku, najpowszechniej przyjęły się w smartfonach i tabletach. Coraz częściej jednak wykorzystuje się je również w innych typach urządzeń – w akcesoriach gospodarstwa domowego, w produktach RTV, czy wreszcie, w akcesoriach komputerowych. Dział Microsoft Hardware jako pierwszy wprowadził technologię dotykową do akcesoriów pracujących pod komputerami PC i wciąż pracuje nad jej rozwojem.

Dotykowa obsługa różnego rodzaju urządzeń jest bardziej intuicyjna i naturalna dla ich posiadaczy, nawet jeśli z początku jest im trudno przyzwyczaić się do tej nowości. Wymaga to przełamania dotychczasowych nawyków – mówi Marcin Gutkiewicz z firmy Microsoft. – Wiedzieliśmy, że zaimplementowanie technologii dotykowej do urządzeń wskazujących, będzie sporym wyzwaniem, jednak firma Microsoft od początków swojego istnienia znana jest z dokonywania przełomów technologicznych. Jednym z największych naszych osiągnięć ostatnich lat było wykorzystanie przełomowej technologii BlueTrack. Kolejnym krokiem w przyszłość są myszy wykorzystujące do sterowania powierzchnie dotykowe.

Już w 2010 roku Microsoft Hardware zaprezentował mysz z elementami technologii dotykowej Arc Touch Mouse. Poza widocznym na pierwszy rzut oka nietypowym designem, dzięki któremu urządzenie trafiło do grona finalistów konkursu Dobry Wzór 2011, mysz posiada również pasek dotykowy, zastępujący tradycyjną rolkę przewijania. Aby stopniowo przyzwyczaić użytkowników do sterowania dotykiem, w myszy zastosowano również technologię Vibration, która odpowiada za delikatne wibracje i odgłos przewijania podczas korzystania z paska dotykowego.

Bardziej zaawansowaną wersję dotykowego paska przewijania zaprezentowano w Microsoft Explorer Touch Mouse. W najnowszej myszy dotykowej producenta, przewijanie dotykowe odbywa się już w czterech kierunkach. Można więc nie tylko przewijać strony czy dokumenty w górę i w dół, ale również na boki.

Największym jednak do tej pory osiągnięciem Microsoft Hardware jest mysz Touch Mouse stworzona z myślą o współpracy z systemem Windows 7. Przednia część Touch Mouse w całości pokryta została panelem dotykowym. Dzięki temu możliwości sterowania urządzeniem gestami są znacznie większe, niż w pozostałych myszach. Badania nad stworzeniem dotykowej myszy przeprowadzane przez Microsoft Research Redmond, Microsoft Research Cambridge i Microsoft Applied Sciences Group, pozwoliły na wytypowanie ostatecznego modelu urządzenia spośród pięciu prototypów, z których każdy przedstawiał inną strategię wykrywania dotyku. Gdy do projektu przyłączył się dział Microsoft Hardware, wyniki badań zostały wykorzystane do stworzenia ostatecznej wersji urządzenia, którą jest znana już dobrze Touch Mouse. Prace projektowe wymagały wyrzeźbienia i przetestowania setek modeli. Zespół zbadał też interakcje użytkowników i opracował cały zestaw gestów skupionych na efektywniejszym zarządzaniu oknami w systemie Windows. Jednocześnie trzeba było zbudować kluczowe technologie, w tym oprogramowanie i sprzęt do wykrywania pojemnościowego, i zoptymalizować je pod kątem specyficznej formy i funkcjonalności urządzenia. Okazało się, że sam kształt myszy był powodem dodatkowych komplikacji: zachęca on użytkownika do oparcia dłoni i podwiniętych palców na całej powierzchni wrażliwej na dotyk, co oznacza stały kontakt.

Jeśli masz telefon wrażliwy na dotyk, obsługujesz go dotknięciami, a kiedy skończysz, odrywasz palce od ekranu — wyjaśnia John Miller, architekt oprogramowania w zespole Cambridge Innovation Development w Microsoft Research Cambridge. — W przypadku myszy sprawa wygląda zupełnie inaczej. Mamy urządzenie, które nie tylko musi obsługiwać gesty, ale również radzić sobie w momentach, kiedy użytkownik po prostu je trzyma.

Kluczowym wyzwaniem technicznym stało się opracowanie zbioru gestów, który umożliwiałby jasne odróżnianie różnych typów kontaktu z powierzchnią dotykową. Ostatecznie wybrano grupę kilku gestów na tyle intuicyjnych, by ich wykonywanie nie męczyło dłoni użytkowników Touch Mouse, a przy tym na tyle jednoznacznych, by nie dało się ich wykonać przypadkiem. Przesunięcie po dotykowej powierzchni Touch Mouse jednym palcem, powoduje ruch przewijania. Przesunięcie dwoma palcami powoduje minimalizację oraz maksymalizację widocznych okien. Przesunięcie trzech palców skutkuje oczyszczeniem pulpitu ze wszystkich otwartych okien. Dodatkowo przesunięcie kciukiem po boku myszy pozwala na przewijanie wstecz lub do przodu otwartych stron, dokumentów, obrazów.

Jak wielkie możliwości otwiera przed kolejnymi projektami technologia dotykowa zastosowana w Touch Mouse, miał okazję zaprezentować studencki konkurs UIST Student Innovation Contest, odbywający się w zeszłym roku. Studenci otrzymali egzemplarze Touch Mouse oraz dostęp do oprogramowania urządzeń, a ich zadaniem było stworzenie w pełni nowatorskich zastosowań myszy wykorzystujących ich powierzchnię dotykową. Wirtualna gitara, interaktywna gra dla dzieci, zestaw do masażu czy zabezpieczenie przed odblokowaniem komputera przez osoby niepowołane – to tylko kilka pomysłów zaprezentowanych przez uczestników wydarzenia. Co dalej zaprezentują projektanci z działu Microsoft Hardware i czy technologia dotykowa zaistnieje jako stały element akcesoriów komputerowych – czas pokaże.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...