Jak wybrać laptopa i nie żałować?
Jeszcze w 2000 r., 75 proc. sprzedawanych na świecie komputerów stanowiły maszyny stacjonarne. Dziś, już ponad połowa z nich (56 proc.) to urządzenia przenośne – laptopy i netbooki, których popularność nieprzerwanie rośnie. Na rynku dostępne są setki modeli oferowanych przez dziesiątki producentów. Jak w spośród tych wszystkich propozycji wybrać coś dla siebie?
Kilka lat temu zakup komputera był zadaniem wymagającym specjalistycznej wiedzy, a dialog między producentem, a konsumentem, przypominał raczej rozmowę dwóch fachowców. Dzisiejsi klienci nie są już jednak tak bardzo zainteresowani szczegółami technicznymi. Oczekują kompletnych rozwiązań odpowiadających ich konkretnym potrzebom. Żeby jednak wybrać właściwy sprzęt, trzeba najpierw te potrzeby właściwie określić, w czym z pewnością pomoże ten poradnik.
1. Wygląd
Nie każdy się do tego przyzna, ale dla większości z nas ma on istotne znaczenie. Obudowy oferowanych obecnie komputerów przenośnych mają najróżniejsze kolory, faktury i wzory, a ostateczny wybór to oczywiście rzecz gustu. Zdarza się, że decyzję co do zakupu podejmujemy impulsywnie na podstawie wyglądu – pamiętajmy jednak, by nie było to jedyne kryterium wyboru.
Przykład:
Dell Inspiron M501R
Waga: 2,6 kg
Procesor: Czterordzeniowy, AMD Phenom™ II, 1,60 GHz, 2MB pamięci podręcznej
Pamięć RAM: 4GB DDR3
Dysk twardy: 500 GB, 5400 obr./min.
Matryca: 15.6’’
Karta graficzna: ATI Mobility Radeon™ HD5500 (1GB)
2. Funkcjonalność
Przed wyprawą do sklepu po nowy sprzęt warto zastanowić się dobrze do czego tak naprawdę będziemy wykorzystywali nasz nowy nabytek. Zdarza się bowiem tak, że świeżo kupione laptopy zwracamy do sklepów, ponieważ nie spełniły naszych oczekiwań. Przemyślmy więc zawczasu, czy nasz notebook będzie służył do typowych zastosowań, jak sprawdzanie poczty e-mail i korzystanie z serwisów internetowych, czy może staną przed nim zadania bardziej wymagające – jak edycja filmów czy najnowsze gry komputerowe. Może nas to uchronić przed zbędnym wydatkiem na zaawansowany sprzęt lub rozczarowaniem, jeśli popularny model laptopa nie spełni naszych wygórowanych oczekiwań.
Niektórzy producenci oferują urządzenia w wersjach dostosowanych do najpopularniejszych potrzeb użytkowników. Dzięki temu nie musimy zastanawiać się nad znaczeniem fachowych skrótów określających parametry sprzętu. Wystarczy jedynie wybrać urządzenie skonfigurowane do typowych zastosowań. Tego typu ułatwienie znajdziemy np. w przypadku laptopów wykorzystujących podzespoły marki AMD. I tak, decydując się na zakup laptopa z technologią Vision Premium od AMD, możemy być pewni, że poradzi on sobie znakomicie z odtwarzaniem czy edycją filmów w jakości HD. Linia Vision Black firmy AMD to z kolei bezkompromisowe urządzenia dla graczy, wyposażone w potężne karty graficzne i procesory, zdolne do płynnego odtworzenia nawet najbardziej wymagających gier. Łącznie dostępne są cztery linie: Vision, Vision Premium, Vision Ultimate oraz Vision Black. Każda z nich zapewnia zestaw podzespołów odpowiednich do potrzeb danej grupy użytkowników. Dzięki temu, wybierając laptopa nie musimy znać się na fachowych skrótach i określeniach, ani zabierać ze sobą znajomego informatyka. Wystarczy, że wiemy, do czego ma nam służyć nowe urządzenie i możemy wybrać optymalne rozwiązanie z odpowiedniej linii.
3. Bateria
Duże znaczenie ma fakt, czy i w jakim stopniu zamierzamy wykorzystywać nasz sprzęt poza domem. Jeśli często używamy komputera w podróży, czas pracy na baterii będzie z pewnością jednym z najistotniejszych elementów, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Warto pamiętać, że na długość pracy wpływa nie tylko pojemność baterii zamontowanej w danym laptopie, ale również energooszczędność zastosowanych w nim podzespołów. Najwydajniejsze z oferowanych dziś na rynku laptopów są w stanie pracować bez ładowania nawet kilkanaście godzin.
4. Waga
Jeśli nasz laptop często będzie towarzyszył nam w podróży, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego wagę. O ile w zastosowaniach domowych, nie ma ona większego znaczenia, to już podczas dłuższej wycieczki, dodatkowe obciążenie może okazać się sporym kłopotem. W takim przypadku można rozważyć zakup netbooka, chociaż nawet zaawansowane, w pełni funkcjonalne laptopy mogą pochwalić się niewielką wagą.
Przykład:
Lenovo IdeaPad U165
Waga: 1,5 kg
Procesor: Dwurdzeniowy, AMD Athlon™ II Neo, 1,30 GHz,1MB pamięci podręcznej
Pamięć RAM: 4GB DDR3
Dysk twardy: 500 GB, 5400 obr./min.
Matryca: 11.6’’ HD LED
Karta graficzna: ATI Mobility Radeon™ HD4200 (512MB)
5. Szybkość działania
Szybkość działania nowego laptopa ściśle zależy od wydajności zastosowanych w nim podzespołów, m.in. procesora, karty graficznej czy pamięci operacyjnej. Jeśli, poza podstawowymi zastosowaniami, mamy w planach np. tworzenie, edycję i odtwarzanie filmów, powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie na mocny procesor i kartę graficzną. Oferowane obecnie notebooki często nie odbiegają wydajnością od stacjonarnych odpowiedników, dając naprawdę szerokie możliwości.
Przykład:
HP Pavilion dv7-4025ew
Waga: 3,72 kg
Procesor: Czterordzeniowy, AMD Phenom™ II P920, 1,6 GHz, 2MB pamięci podręcznej
Pamięć RAM: 4GB DDR3
Dysk twardy: 2x320 GB, 7200 obr./min.
Matryca: 17.3’’ HD LED
Karta graficzna: ATI Mobility Radeon™ HD5650 (1GB)
6. Jakość grafiki
Ci, którzy komputera używają jedynie do sprawdzania i wysyłania e-maili oraz aktualizacji profili na Facebooku, mogą pominąć ten punkt. Jeśli jednak mamy w planach granie w nowe gry komputerowe lub tworzenie zaawansowanych multimediów, zdecydowanie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zastosowane w laptopie układy graficzne. Jeśli chcemy mieć pewność, że najnowsze gry będą działać płynnie na najwyższych ustawieniach, spójrzmy raczej w stronę urządzeń wyposażonych w zaawansowane karty graficzne, np. te oznaczone logotypem Vision Black od AMD.
Przykład:
Acer Aspire 7552G
Waga: 3,3 kg
Procesor: Czterordzeniowy, AMD Phenom™ II X920 Black Edition, 2,3 GHz, 2MB pamięci podręcznej
Pamięć RAM: 4GB DDR3
Dysk twardy: 640 GB, 7200 obr./min.
Matryca: 17.3’’ LED
Karta graficzna: ATI Mobility Radeon™ HD 5850 (1GB)
7. Cena
Jeśli odpowiedzieliśmy sobie już na istotne pytania związane z kupnem nowego laptopa, pozostaje jeszcze najważniejsze: ile możemy na niego wydać? Obecnie na rynku dostępne są najróżniejsze modele notebooków, w bardzo zróżnicowanych cenach. O ile odpowiemy sobie uczciwie na pytanie, do czego konkretnie będziemy wykorzystywać nasz nowy nabytek, z pewnością uda nam się wybrać urządzenie, które jednocześnie spełni nasze wymagania i nie zrujnuje domowego budżetu.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze