» załóż konto» przypomnij hasło

Nie tylko pojemność jest w cenie.

OCZ Synapse Cache 64 GB – test nośnika SSD

Autor: Michał Jankowski | Data: 2012-01-24 13:19:51

A A A | Wejść na stronę 91286 | Komentarzy 4

OCZ Synapse Cache 64 GB – test nośnika SSD Firma OCZ pod koniec zeszłego roku wprowadziła na rynek nową serię dysków SSD o nazwie Synapse Cache. Nie są to urządzenia przeznaczone do pracy, jako typowy SSD, ale jako pamięć podręczna dla dysku HDD. W związku z tym możemy je porównać do technologii Intel Smart Resonse, którą wprowadzono wraz z płytami głównymi opartymi o chipset Z68. Tutaj jednak mamy mieć dostęp do zdecydowanie większej pojemności i szybkości pracy, co pozwoli mam na rzadsze odwoływanie się do HDD. Sama koncepcja działania wydaje się być bardzo przemyślana i powinna zapewnić zdecydowanie wydajniejszą pracę na naszym komputerze. Czy tak jest w rzeczywistości? Przekonajmy się.

W ofercie firmy OCZ znajdziemy obecnie dwa urządzenia z serii Synapse Cache o pojemności 64 i 128 GB. Jednak już teraz podkreślmy, że dostępne jest jedynie 50% oferowanej przestrzeni na pamięć podręczną. W naszym przypadku było to 32 GB.

Pomysł firmy Intel na zastosowanie technologii Intel Smart Resonse okazał się na tyle udany, że również OCZ postanowiła spróbować tego rozwiązania i przygotowała urządzenie o nazwie Synapse Cache. Istotnym faktem jest, że rozwiązanie OCZ bez problemu współpracuje zarówno z platformą Intel, jak i AMD, a jedynym wymaganiem jest posiadanie systemu operacyjnego Microsoft Windows 7 w wersji 32 lub 64 bit.

Idea działania polega na przeniesieniu najczęściej używanych danych na szybszy nośnik SSD, a pozostałe pliki pozostają na HDD. Produkt OCZ wykorzystuje do tego specjalne oprogramowanie Dataplex.

OCZ Synapse Cache

Dysk Synapse Cache został oparty o kontroler SandForce SF-2281, który ma zapewnić transfer na poziomie 550 MB/s przy odczycie oraz 490 MB/s przy zapisie. Według specyfikacji urządzenie oferuje 75 000 operacji wejścia/wyjścia (IOPS 4), natomiast z komputerem komunikuje się przy pomocy interfejsu SATA 6.0.

OCZ Synapse Cache

Samo urządzenie zostało zapakowane w niewielkie pudełko (takich samych rozmiarów jak Vertex 3) w niebiesko-czarnym kolorze. Na jego froncie znajduje się zdjęcie nośnika, logo producenta i wymienione najważniejsze cechy produktu. Na odwrocie mamy tylko kilka zdań o Synapse Cache oraz spis właściwości urządzenia w kilku językach.

OCZ Synapse Cache

W środku producent zmieścił oprócz samego nośnika zamkniętego w opakowanie antystatyczne, również adapter do montażu w zatoce 3,5”, osiem śrub montażowych, naklejkę oraz krótką instrukcję. Wszystko to w dodatkowym czarnym pudełku, które dobrze chroni nośnik w czasie transportu.

Sam dysk SSD nie różni się niczym specjalnym (wizualnie) od innych urządzeń tego typu firmy OCZ. Obudowa została wykonana z aluminium w celu lepszego rozpraszania ciepła. Jego wierzchnia część jest w pełni matowa, w czarnym kolorze, a na niej umieszczono dużą naklejkę informującą o nazwie urządzenia.

OCZ Synapse Cache

Synapse Cache ma wymiary 99 x 69,9 x 9,1 mm i waży zaledwie 79 gram. Same gabaryty są standardowe, jeżeli chodzi o urządzenie typu 2,5 cala. Nie powinniśmy mieć żadnych problemów z montażem w komputerze przenośnym, jak również pececie, ponieważ w przypadku braku posiadania obudowy z odpowiednim miejscem na nośnik 2,5”, producent załączył do zestawu adapter, który pozwala na instalację SSD w zatoce 3,5 cala.

Urządzenie posiada obsługę funkcji TRIM, natomiast dane są szyfrowane za pomocą klucza 128 i 256 bit AES.
Na płytce drukowanej widzimy zastosowane kości pamięci MLC NAND Flash i kontroler SandForce SF-2281. Pobór mocy według producenta wynosi 1,5 W w spoczynku oraz 2,7 W podczas obciążenia.

OCZ Synapse Cache

OCZ Synapse Cache

Do rozpoczęcia pracy musimy pobrać oprogramowanie ze strony producent o pełnej nazwie Dataplex Caching Software. Jest to możliwe dzięki specjalnej licencji, która została umieszczono na samym nośniku oraz w instrukcji obsługi. W czasie instalacji wybieramy, który z naszych podłączonych dysków będzie pracował, jako pamięć podręczna, a który ma być przez nią wspierany. Wszystko zajmuje dosłownie kilka sekund.

OCZ Synapse Cache

OCZ Synapse Cache

OCZ Synapse Cache

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • czytelnik18

    2012-01-24 14:35:14

    Ciekawa sprawa, wcześniej o tym nie słyszałem.
  • JegoMosc

    2012-01-24 17:46:26

    chyba niezbyt rozumiem idee tego rozwiązania... kupuje dysk SSD, który będzie działać jako cache (z poziomu oprogramowania). Czemu po prostu nie użyć tego dysku... jak zwykłego dysku na instalację systemu + oprogramowania którego najczęściej używam. 20GB na system + najczęściej używane programy to trochę mało jednak już przy dysku 32gb spokojnie wystarczy miejsca na system + oprogramowanie. Użycie dysku SSD jako cache o takim rozmiarze chyba nie jest tak rozsądne jak zwykłe zainstalowanie na tym dysku tego co jest najważniejsze uzyskując do potrzebnych aplikacji najszybszy dostęp.
  • Warwyko76

    2012-01-25 17:41:55

    Idea chyba jest taka, żeby stosować takie rozwiązania (dysk + soft) w notebookach podłączając przez mSATA - wtedy dysk nie zajmuje zatoki, która pozostaje wolna na magazyn HDD. Ten opisany dysk to wykorzystanie tej technologii do upgrade starszych blaszaków.
  • wildthink

    2012-01-26 00:38:16

    Idea jest taka, że przy zachowaniu dużej pojemności standardowego HDD uzyskujemy prędkości zbliżone do przeciętnego SSD. Więc nie trzeba kombinować co mogę przerzucić na SSD, a co się nie zmieści. Jest to jakieś rozwiązanie. Jedynie ta cena, za 100 PLN więcej mamy 128GB SSD, więc miejsca na aplikacje i gry trochę zostaje po zainstalowaniu systemu.

Komentarz 4


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...