» załóż konto» przypomnij hasło

Dwa Geforce'y na jednego Radeona...

Test porównawczy GTS 450 vs HD 5770

Autor: Michał Mroziński | Data: 2010-12-21 23:47:37

A A A | Wejść na stronę 90356 | Komentarzy 7


Dzisiejsi zawodnicy to karty z bardzo zróżnicowanymi systemami chłodzenia. Jak wspomniałem różnice w specyfikacji GeForce'ów są niewielkie, zatem skupię się głównie na konstrukcji obu kart oraz opisie "jak to jest zrobione" w przypadku MSI i Radeona tej firmy.

Na początek zdjęcie grupowe:

GTS450 vs HD 5770

Kolorystyka PCB, wentylatorów, ich wielkość i ilość łopatek jest na prawdę różnorodna. Przyznam szczerze, że moją sympatię w kategorii "ładnej karty" zdobył produkt Sparkle. Może wyda się Wam to dziwne, drodzy Czytelnicy, ale te fioletowe wentylatory przy bliższym poznaniu zyskują sporo (rozwinę tę myśl za chwilę...).

A skoro o nich mowa, to przyjrzyjcie się im bliżej:

GTS450 vs HD 5770

Czyż nie są intrygujące? Tak – wiem, że to trochę zmienione chłodzenie firmy Arctic Cooling, ale... wzrok przykuwa.

GTS450 vs HD 5770

Konstrukcja przewiduje miejsce na cztery ciepłowody, jednak producent zdecydował się na zastosowanie tylko/aż (niepotrzebne skreślić) trzech. Jaki to przyniosło skutek? Na razie nie zdradzę. Warto zaznaczyć, że karta Sparkle musi mieć trzy wolne sloty (tak, tak – trzy a nie dwa jak pozostałe karty), co nie każdego może ucieszyć znając wielkość standardowo sprzedawanych obudów do komputerów. No cóż - dla takich ciekawostek (i nie tylko) trzeba się czasami poświęcić i kupić większą "budę" dla naszego peceta.

A jak wygląda Leadtek? Na pozór całkiem zwyczajnie. Jednak ta ciemna powłoka kryje kilka miłych niespodzianek dla potencjalnych właścicieli.

GTS450 vs HD 5770

Zauważyliście? Nie? To może małe zbłiżenie:

GTS450 vs HD 5770

Prawda, że miła niespodzianka? Producent zapewnił radiator na sekcję zasilania (przynajmniej na jej część). Niestety oba GeForce'y są pozbawione chłodzenia zamontowanych pamięci GDDR. Nie wpływa to dobrze na możliwości O/C, jednak nie jest to regułą. Jeden wentylator całkiem zgrabnie radzi sobie z owiewaniem radiatora i rozpraszaniem ciepła. Co ważne jest przy tym relatywnie cichy, ale o tym również przeczytacie coś więcej za kilka stron.

Na koniec zdjęcia najlepiej prezentujące testowane karty:

Leadtek WinFast GeForce GTS 450 Extreme 1024MB GDDR5

GTS450 vs HD 5770

GTS450 vs HD 5770

GTS450 vs HD 5770

Sparkle Calibre X450G

GTS450 vs HD 5770

GTS450 vs HD 5770

GTS450 vs HD 5770

GTS450 vs HD 5770

GTS450 vs HD 5770

MSI Radeon HD 5770 Hawk

GTS450 vs HD 5770

GTS450 vs HD 5770

GTS450 vs HD 5770

GTS450 vs HD 5770

GTS450 vs HD 5770

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • typhex

    2010-12-22 12:03:57

    Ubogo gier w testach, a szkoda. Myślałem, że w teście będą zawarte jakieś najnowsze tytuły i będzie więcej gier. Poza tym ok.
  • Mikellle

    2010-12-22 12:39:53

    Dokładnie, trochę mało testów. Wynik również nie zaskakuje. Mi się podoba ten Leadtek ;)
  • Kamirp

    2010-12-22 17:11:50

    Troszkę kiepsko, można było zrobić więcej testów :(
  • narzedzia_pozycjonera

    2010-12-22 17:21:19

    Jako były tester kart graficznych pozwolę sobie na kilka uwag dotyczących tego artykułu. Po pierwsze testu kart graficznych nie wykonuje się przy procesorze, który może ograniczać kartę. W Twoim przypadku mała ilość cache ogranicza GF. Wyniki testów nam nic nie dają. Ponadto swoją niewiedzę pokazałeś w podsumowaniu gdzie napisałeś, że Hawk nie jest fabrycznie podkręcony... a właśnie, że jest i radzę Ci to sprawdzić. Brak testów OC, mała liczba ogólnych testów, słabe fotografie. Kiepsko, ale pisz dalej każdy na początku popełnia sporo błędów.
  • Irwander

    2010-12-22 17:25:08

    @up, popieram. Praktyka czyni mistrza :) BTW, fajne karty ;)
  • waldi91

    2010-12-22 20:10:29

    Macie racje w tych uwagach. Platforma testowa jest za słaba o czym wspomniałem (z Mateuszem myślimy nad tym fantem)... Co do ilości testów, to wierzcie mi, że po awarii zasilacza testy stały się męczarnią ze względu na wysypywanie się OS'a i generalnie kompa (prawdopodobnie dostała płyta lub RAM rykoszetem). Do artu trafiły te wyniki, które mogłem powtórzyć i zweryfikować. Z kartą MSI - fakt gafa z mojej strony (zajrzałem teraz na screen'a z GPU-Z: zamiast 850MHz ma 875MHz na rdzeniu). Generalnie był to ostatni (mini i ogólnie) artykuł na tej platformie. Następne będą na innym, bardziej życiowym sprzęcie. W kwestii gier z chęcią wysłuchamy Waszych propozycji testów. Będzie to doskonała okazja żeby stworzyć metodologię najbardziej dopasowaną do Waszych oczekiwań. Za chwilę założę temat na forum i czekam na Wasze propozycje co do testów.
  • samsam

    2010-12-23 21:44:55

    Szkoda, że zasilacz odszedł do krainy wiecznych napięć... Małe propozycje testów, sądzę, ze się przydadzą: Lost Planet 2 http://downloads.guru3d.com/Lost-Planet-2-Benchmark-download-2607.html DX 9,11
    STALKER: Zew Prypeci http://downloads.guru3d.com/S.T.A.L.K.E.R-Call-of-Pripyat-benchmark-download-2433.html DX9,10,11
    Alien vs Predator http://downloads.guru3d.com/Aliens-vs.-Predator-DirectX-11-Benchmark-Tool-download-2553.html tylko DX 11
    Demko Crysisa też nie byłoby głupim pomysłem ;)

Komentarz 7


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...