» załóż konto» przypomnij hasło

Pochylona...

Xigmatek Talon – recenzja obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2013-03-24 14:58:13

A A A | Wejść na stronę 48735 | Komentarzy 4

Xigmatek Talon – recenzja obudowy Firma Xigmatek, która występuje na rynku komputerowym od 2005 roku i zajmuje się przede wszystkim produkcją systemów chłodzenia, wprowadziła niedawno do sprzedaży nowy model obudowy, która charakteryzuje się niespotykanym dotąd designem. Wynika to z tego, że urządzenie jest pochylone o 2,5 stopnia do przodu. Taki efekt osiągnięto dzięki zastosowaniu z tyłu wyższych nóżek niż z przodu. Czy ma to rzeczywiście pomóc w odprowadzeniu ciepła? Producent twierdzi, że tak. Sprawdziliśmy czy jest to prawa. Zapraszamy do recenzji.

Najnowszy produkt Xigmateka został zapakowany nie w jakiś ekologiczny, szary karton, ale w eleganckie pudełko z kolorowymi grafikami i sporą ilością informacji, które będą przydatne dla osoby kupującej ten produkt. W środku obudowę umieszczono w worku foliowym i dwóch styropianowych płytach, co ma zapewnić pełne bezpieczeństwo w czasie transportu.

Oprócz tego załączono czarny kartonik, przywiązany do tacy płyty głównej, w którym znajdziemy liczne dodatki. W skład akcesoriów wchodzi m.in. instrukcja montażu, zestaw śrub, opaski zaciskowe, przejściówka z zatoki 5,25” na 2,5” oraz podstawki do montażu dysków twardych i SSD.

Xigmatek Talon

Sam Talon ma wymiary 561 x 553 x 220 mm i wazy 8,6 kilograma. Obudowa została przystosowana do współpracy z płytami głównymi ATX, micro ATX i mini-ATX. Została ona wykonana z stali SECC.

Konstrukcja przyciąga wzrok swoim nietypowym wyglądem, który uzyskano dzięki nachyleniu o kąt 2,5 stopnia. Jest to szczególnie dobrze widoczne, kiedy spoglądamy na sprzęt z boku. Ta cecha odróżnia model Talon od konkurentów.

Xigmatek Talon

Obudowa posiada z przodu trzy zatoki w formacie 5,25 cala, które możemy wykorzystać do montażu napędów optycznych, a jedną z nich zamienić na rozmiar 2,5 cala i zainstalować np. czytnik kart pamięci. Poniżej umieszczono wygrawerowane logo Xigmateka i wentylowany panel, za którym znajduje się śmigło o średnicy 200 mm z białymi diodami LED i prędkością obrotową 700 RPM.

Xigmatek Talon

Xigmatek Talon

Xigmatek Talon

Na górze znajduje się uchylana klapka, pod którą zamieszczono panel I/O. Obejmuje on dwa porty USB 3.0, dwa porty USB 2.0, dwa gniazda typu audio oraz przycisk reset. Brakuje guzika zasilania? Jednak nie. Power został idealnie obsadzony w miejscu dużego „X”, bardziej z tyłu. Jeszcze za nim mamy zdejmowaną szybkę wykonaną z pleksi, która odsłania miejsce do zamontowania chłodnicy lub dodatkowych wentylatorów.

Xigmatek Talon

Xigmatek Talon

Tył obudowy również został zaprojektowany „z głową”. Na samej górze mamy dwa duże otwory do prowadzenia rurek chłodzenia wodnego, a pod nimi kolejne dwa przeloty z gumowymi zaślepkami. Taki dwustopniowy układ pozwoli na wygodne prowadzenie rurek z cieczą. Poniżej zamontowano wentylator wyciągowy o średnicy 140 mm z prędkością obrotową 1200 RPM. Pod nim mamy aż osiem slotów na karty rozszerzeń, które są zabezpieczone śledziami z meshową siatką. Pod nimi mamy miejsce na zasilacz.

Xigmatek Talon

Xigmatek Talon

Na spodzie obudowy producent zastosował cztery gumowe nóżki, które mają za zadanie zabezpieczyć obudowę przed przesuwaniem się po blacie biurka i tłumić ewentualne drgania. Oprócz tego widzimy tutaj miejsce na dodatkowy wentylator oraz filtr przeciwkurzowy, który umieszczono pod zasilaczem. Możemy go łatwo wyjąć i wyczyścić.

Xigmatek Talon

Xigmatek Talon

Na lewym panelu mamy przycienione okno z pleksi, natomiast po równoległej stronie jest ścianka wykonana z litej blachy.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~Mar

    2013-03-24 22:01:31

    Jesteście naprawdę rewelacyjnym portalem! Czytam was już od bardzo dawna (choć się nie udzielam). Świetne recenzje, a do tego jest ich dużo i tyczą się rzeczy, których próżno szukać na innych pseudo-PC portalach. Super jakby pojawiły się testy monitorów :)
    Pozdrawiam
    Marek
  • Kamirp

    2013-03-24 22:17:43

    Teraz każdy producent będzię pochylał w inną stronę o inny kąt :) Nie zmienia to faktu że przepływ powietrza powinien być skierowany w górę, a nie w tył.
  • t.luk

    2013-03-25 11:56:48

    Tak przyznam szczerze, że w obudowie za ponad 450 zł nie spodziewałem się aż tylu wad...Poza tym ta plexi na górze to też lekki fail...Nie mogli po prostu zrobić meshowego topu z filtrem przecikwurzowym? Zakładając ten top z plexi ich marketnig z rzekomo lepszą wentylacją jest g... warty ;)
  • ~Worek

    2013-04-03 23:19:54

    Przechylanie nic nie da, jeśli obudowa nie będzie gwarantowała odpowiedniego chłodzenia i cichej pracy. Swoją drogą uważam, że jest sporo za droga jak na wykończenie i możliwości.
    Sam mam w domu obudowę od iBOX (nową NET 718) i to za mniej niż połowę tej ceny, a jakością pewnie niewiele odstaje od konkurencji.

Komentarz 4


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...