» załóż konto» przypomnij hasło

Zielony tygrys bez sierści

Testy kart NVIDIA GeForce GTX 480 i GTX 470 (Fermi)

Autor: Mateusz Galon | Data: 2010-04-30 08:00:00

A A A | Wejść na stronę 100561 | Komentarzy 5

Testy kart NVIDIA GeForce GTX 480 i GTX 470 (Fermi) Premiera Fermi miała miejsce ponad miesiąc temu, jednak dla polskiego rynku Nvidia przeznaczyła mniej tych kart, niż Rzymian przeżyło po wojnie z Galami – konkretnie dwie. Na pewno pamiętacie dziesiątki, jak nie setki newsów w których pokazywaliśmy Wam domniemany wygląd, osiągi i inne plotki związane z kartami GTX 470 i GTX 480. Wszystko to sprawiło, że produkty te są najbardziej oczekiwanymi kartami graficznymi chyba w historii. W dzisiejszej recenzji sprawdzimy jak nowe modele wypadają w stosunku do konkurencyjnych Radeonów HD 5850 i HD 5870 oraz na jakim poziomie jest ich pobór mocy, kultura pracy, a także stosunek cena/jakość. Mam nadzieję, że po tej lekturze każdy gracz będzie miał jasny obraz na obecny rynek akceleratorów grafiki. Zapraszam do artykułu!

fermi
Różnic w stosunku do poprzednich konstrukcji nie ma wcale tak dużo jak oczekiwaliśmy. Wszystko zostało podporządkowane zgodności z DirectX 11. Nowy układ zbudowany został z 3 miliardów tranzystorów.
fermi
Główną częścią rdzenia są bloki procesorów SM, w liczbie 16 sztuk, podzielone na cztery oddzielne klastry. Liczba równoległych rdzeni wynosi 512, natomiast dla przykładu w konkurencyjnej serii HD 5000 jest ich 320. Kolejnym usprawnieniem jest nowy silnik GigaThead, który ma za zadanie rozdzielanie wątków, wprowadzenie szybkiej pamięci L2 cache oraz rezygnacja z jednostek Texture Processing Clusters. Warto też wspomnieć o nowych, przebudowanych blokach ROP, których sześć sztuk posiada po osiem jednostek renderujących.
fermi
W serii GF100 rdzenie CUDA podzielone są na cztery procesory po 128 sztuk. Poniżej macie schemat rasteryzatorów, które pozwalają na wydajniejsze przekształcenia geometryczne, a co za tym idzie lepszy podział wielokątów (teselacje). Bloki SM posiadają podporządkowaną jednostkę polimorficzną, która ma za zadanie dokonywać przemian geometrycznych. Przekłada się to aż na 8x szybsze zabiegi nowych układów na elementach geometrycznych. Takie obliczenia pozwalają nam wiązać z Fermi duże nadzieje.
Poniższy wykres prezentuje wydajność teksturowania w stosunku do układów GF200. Nowszy układ nie posiada już niezależnych klastrów TPC. Mniejsza liczba jednostek adresujących tekstury, które pracują jednak z większą efektywnością gwarantuje nam szybszą komunikację.
fermi
fermi
fermi

Kolejną znaczącą zmianą jest budowa jednostek obliczeniowych w bloku SM, które zbudowane zostały z dwóch części: zmienno- i stałoprzecinkowej. Mają dzięki temu możliwość jednoczesnego wykonywania działania sumy i iloczynu, a zarazem braku utraty dokładności. Każdy pojedynczy blok SM posiada 16 jednostek ładowania i przechowywania, które pozwalają na adresację nawet 16 wątków podczas jednego cyklu zegarowego. Kolejnym elementem SM są 4 jednostki SFU, które zajmują się podczas obliczeń funkcjami sinus, cosinus czy działaniem pierwiastkowania.
fermi
fermi
Pisząc o architekturze nowego układu nie sposób pominąć podwojony harmonogram (Schedule), który zbudowany został z dwóch jednostek dispatch instruction i warp. Pozwala on efektywniej rozdzielać wątki, które są pogrupowane po 32. Najlepiej prezentuje to poniższy schemat:
fermi
Komunikacja odbywa się niesamowicie sprawnie dzięki wspomnianej już wcześniej pamięci dedykowanej oraz L2 cache. Cały układ pamięciowy został nazwany Parallel DataCache. Pozwalają one jeszcze skuteczniej wykonywać działania z aplikacjami CUDA oraz PhysX. Fermi pozwala nie tylko na odczyt, ale także na zapis do pamięci drugiego poziomu.
fermi

Wprowadzenie operacji atomowych zapewnia nam ciągły przepływ wątków, bez możliwości wzajemnego blokowania. Kontroler pamięci GDDR5 posiada system korekcji EDC oraz obsługę Error Correction Code.
Instrukcje w architekturze Parallel Thread eXEcution, która jest tutaj innowacją pozwala na pracę całego układu, jako procesora wątkowego. Są one tłumaczone przez specjalny sterownik, tak żeby mogły być realizowane przez warstwę sprzętową. Pozwala to osiągnąć bardzo wysoką wydajność karty w najróżniejszych obliczeniach. Nie sposób zapomnieć o chyba najważniejszej różnicy jaką wprowadza 40-bitowa przestrzeń adresowa, czyli obsłudze interpretatora C++. Możemy wykonywać krótkie części kodu, bez zbędnych rozgałęzień.

fermi
fermi
Nowe układy dzięki ulepszonym jednostką ROP mają też większe możliwości w wygładzaniu krawędzi. Wzrost szybkości nawet o 2,5 razy w stosunku do poprzedniej serii GeForców. Wprowadzony został nowy tryb 32x CSAA, który powoduje nieznacznie większe obciążenie od MSAA x8, dając zdecydowanie lepsze rezultaty.
Najlepszym przykładem działania tej technologii jest wygładzenie krawędzi na poniższym obrazku, gdzie mamy scenę z liśćmi i porównanie do MSAA. W środowisku DirectX9 będziemy mogli wykorzystać przeźroczystość, na co pozwalają 24 dodatkowe próbki ATC.
fermi
fermi
fermi
fermi
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • samsam

  2010-04-30 20:13:53

  Kultura pracy - chyba raczej wandalizm :P Jeśli chodzi o wydajność to w DX11 nie mają sobie równych, ale w pod 9/10 nie mają zdecydowanej przewagi nad Radeonami. Mam nadzieję, że udziały w na rynku dzięki tej generacji się odwrócą (z korzyścią dla Czerwonych) :)
 • lenio123

  2010-05-01 09:45:29

  Artykuł wyglądał imponująco dopóki nie dotarłem do "konfiguracji testowej", a tam takich kwiatków, jak:
  Catalyst 8.11 - ASUS HD 4870 X2
  Catalyst 9.10 - Radeon HD 5850 i 5870
  Catalyst 9.12 - Radeon HD 5970.

  I robi taki test osoba, która pracuje w tym temacie długi czas, a nie wie, że przy tak głośnych premierach kart, ważnych kart, porównaniach, nie dokonuje testów przy jednakowych warunkach. Nie mówię, aby powtarzać wszystkie testy od nowa, ale można było chociaż konkurencyjne układy dla NV, jak HD 5870 i HD 5970 przetestować jeszcze raz na Catalystach 10.3. Swoją drogą, ciekawe czemu autor testował na tak starych driverach karty w Metro 2033 czy w Dircie2? Pewnie chciał, aby Fermi miało lepsze wyniki. Kpina.

  Na koniec, przyznajecie nagrody kartom, zaś w tekście piszecie, że Fermi was zawiodło. Narzekacie, ze ceny są za wysokie. Czy w ogóle ktoś czytał ten tekst przed jego publikacją, chyba nie?

  Dlaczego wasze testy mają tak wiele błędów, przez co są nierzetelne?

  @morticore
  Chyba czytaliśmy zupełnie inny artykuł, bo ja tu nie widzę, aby Fermi w DX11 nie miało sobie równych. Wręcz przeciwnie, wypadają tak samo, jak konkurencyjne Radeony.


  Pozdrawiam,
 • Mateusz

  2010-05-01 10:53:27

  @morticore, Fermi w moich testach wyprzedziło Radeony dopiero po OC, wcześniej były to wyniki porównywalne (DX11).
  @KamilM, dzięki za konstruktywną krytykę. Trudno się z Tobą nie zgodzić, rzeczywiście bardziej trafne byłoby ograniczenie porównania do kilku Radeonów z serii 5000, bo w końcu z nimi mają rywalizować nowości od NV. W tej kwestii obiecuję poprawę. Również pozdrawiam.
 • samsam

  2010-05-01 20:03:48

  Trochę nie precyzyjnie się wyraziłem, chodziło mi o wynik walki z HD 5870, z dwurdzeniówką (5970)najmniejszych szans nie miała :)
 • lenio123

  2010-05-04 14:10:23

  Co i tak nie zmienia faktu, że HD 5870 w ogólnym rozrachunku wychodzi na tą chwilę znacznie lepiej (patrz: cena/wydajność) ;-)

Komentarz 5


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...