» załóż konto» przypomnij hasło

Maksymalna wydajność w kolorze

Raijintek Triton 240 i 360 mm – test coolerów AiO

Autor: Marcin Gębala | Data: 2016-03-01 11:31:23

A A A | Wejść na stronę 35784 | Komentarzy 4

Raijintek Triton 240 i 360 mm – test coolerów AiO

Firma Raijintek posiada w swojej ofercie chłodzenia AiO z serii Triton, które przeznaczone są dla osób, które szukają najwyższej wydajności, a przy tym zachowania rozsądnej ceny. Modele te mają zapewnić możliwość rozbudowany, ale również nowoczesny design. My przyjrzeliśmy się wersji z chłodnicą o rozmiarze 240 i 360 mm. Sprawdźmy jak te urządzenia sprawują się w praktyce i czy warto wydać na nie kilkaset złotych. Zapraszamy do lektury.


Chłodzenia Raijintek Triton zostały zapakowane w kartonowe pudełka, na których znajdziemy zdjęcia coolerów, dane techniczne oraz informacje o innych produktach Raijintek w sprzedaży. Opakowanie dobrze chroni sprzęt przez wszelkimi uszkodzeniami. W środku znajdujemy chłodzenie (radiator+pompkę), wentylatory, zestaw montażowy, instrukcję obsługi, pastę termoprzewodzącą oraz trzy barwniki.

Raijintek Triton

Raijintek Triton

Raijintek Triton

Raijintek Triton

Do elementów montażowych zaliczamy metalowy backplate z gąbką zabezpieczającą elektroniczną część płyty głównej, podkładki, dystanse i śrubki. Barwniki dostępne są w trzech kolorach: niebieskim, czerwonym i zielonym. Ten ostatni reaguje na promienie UV.

Raijintek Triton

Raijintek Triton

Raijintek Triton

W wersji 240 mm otrzymujemy dwa, a w 360 mm aż trzy wentylatory 120 mm o grubości 25 mm. W pierwszym przypadku są one ze sobą połączone, więc wystarczy, że podepniemy je pod jedno złącze typu 3-pin na płycie głównej. Do nich dołączony został niewielki potencjometr do sterowania prędkością obrotową. To niestety wymaga od nas otwierania obudowy, żeby zmieć szybkość ich pracy. Śmigła pracują z prędkością obrotową 1000-2600 RPM, która zapewnia przepływ o wartości do 100 CFM i szum o wartości od 21,6 do 36,6 dBA. W przypadku wersji z trzema wentylatorami mamy prędkości obrotowe od 1000 do 2000 RPM, co zapewnia przepływ od 39 do 78 CFM i szum od 20,6 do 36 dBA. Wentylatory w wersji 360 mm są wszystkie osobno i podłączamy je pod złącza 4-pin PWM.

Raijintek Triton

Raijintek Triton

Raijintek Triton

Zastosowany tutaj blok wodny został zintegrowany z pompką, a całość zamknięto w przeźroczystej obudowie. Ta jest dodatkowo podświetlana za pomocą dwóch diod LED w kolorze białym. Jednak najlepszy efekt jest jak dodamy barwnika, a w pokoju będzie ciemno. Pompkę podłączamy do płyty głównej poprzez złącze 3-pin po czym możemy regulować jej obroty. Na jej górze widzimy wyjścia do wężyków oraz korek, który pozwala na zabarwienie płynu czy jego spuszczenie. Zastosowano tutaj złączki 10/13. Jeżeli zdecydujemy się na rozbudowę o dodatkowe chłodnice to musimy pamiętać, że tych w Tritonie nie da się wykręcić i zamienić na inne. Dlatego jesteśmy ograniczeni do standardowych złączek i wężyków w rozmiarze 10/13. Możemy pokusić się o chłodzenie dla sekcji zasilania lub pamięci RAM, a nawet karty graficznej.

Raijintek Triton

Podstawka bloku została wykonana z miedzi i pokryta warstwą niklu. Jest ona wypolerowana na przysłowiowe lustro. Wygląda rzeczywiście świetnie. Sama pompka ma żywotność 50 tysięcy godzin i pracuje z prędkością do 3000 RPM.

Raijintek Triton

Raijintek Triton

Raijintek Triton

Chłodnicę wykonano z aluminium i ma ona długość 240 lub 360 mm (wersje, które testujemy). To oznacza, że po jednej stronie możemy zamontować dwa lub trzy wentylatory 120 mm. Jej grubość wynosi 32 mm. Finy zostały upakowane bardzo gęsto, co ma wpłynąć na wysoką wydajność. Radiator połączony jest z blokiem wodnym przy pomocy dwóch przeźroczystych węży o długości 420 mm. Dokładne wymiary chłodnicy 360, to 396×120×32 mm. Wersja mniejsza ma gabaryty 275×120×32 mm. Ich waga wynosi odpowiednio 1,7 i 1,5 kilograma.

Raijintek Triton

Raijintek Triton

Raijintek Triton

Raijintek Triton

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • elnvotku

    2016-03-04 16:54:25

    Zwyczajny Trtion z większa chłodnicą - po cyrkach jakie były z przeciekającymi pierwszymi wersjami, pękającymi bloko-pompkami w drugiej rewizji raczej bym tego unikał. W trzeciej rewizji ponoć wszystkie problemy zostały naprawione, ponoć.
  • Vroya

    2016-03-04 17:06:32

    muszę przyznać,że ciekawy zestawik,cena w porównaniu do Corsair,rewelacyjna...
  • ~jankes

    2016-03-04 17:23:34

    chciałbym zmienić wentylatory w chłodzeniu raijintek triton (fabryczne głośne nawet przy 1300rpm i bez PWM). Czy Akasa Viper będzie dobrym wyborem? Mają PWM, obroty max 1900prm i dość wysokie ciśnienie statyczne 2,98. Czy macie może jakieś lepsze pomysły?
  • Sławekpl

    2016-03-06 16:10:14

    jankes wentyle do chłodnic a przynajmniej tych z gęsto umieszczonymi pinami muszą mieć jak największe ciśnienie aby przepchnąć powietrze, najprościej je poznać po tym że łopatki praktycznie nachodzą na siebie, fizyki nie oszukasz więc jeśli producent podaje coś innego w paramatrach niż wynika z budowy to mija się z prawdą
    w podsumowaniu masz info że możesz kupić wersję tego WC bez wyjców i nie przepłacać za coś czego nie użyjesz
    bardzo dobre do chłodzenia WC to Noiseblocker serii NB-Multiframe oraz serii NB-eLoop (białe łopatki) ta ostatnia jest też sprzedawana w innych kolorach pod innymi markami - Alphacool (niebieskie) oraz Phobya (czarne oraz czerwone)
    te wyjce występują z różnymi prędkościami maksymalnymi i to jest czołówka jeśli chodzi o wydajność i ciszę oraz żywotność (160 tyś. h), wszystkie inne będą znacznie głośniejsze lecz tańsze

Komentarz 4


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...