» załóż konto» przypomnij hasło

Inno3D, czyli Maxwell na wypasie

GTX960, GTX970, GTX980 i GTX980 Ti - test kart graficznych

Autor: Michał Mroziński | Data: 2016-01-18 21:53:21

A A A | Wejść na stronę 49698 | Komentarzy 2


iChill GTX 970 4GB DHS to karta najwyżej taktowana w portfolio Inno3D opartym o GTX 970. Ustępuje jedynie Zotac GTX 970 AMP! Extreme Core Edition, ale tylko w trybie Boost (1329MHz Inno3D vs 1380MHz Zotac). Należy tu jednak zaznaczyć, iż rzeczywisty odnotowany zegar Boost w iCHill GTX 970 4GB DHS był zdecydowanie wyższy (ponad 1400MHz), a to za sprawą bardzo wydajnego systemu chłodzenia. Ale wróćmy do podstaw. GPU to dobrze znany wszystkim przedstawiciel rodziny Maxwell o nazwie kodowej GM204. Posiada on 1664 procesory strumieniowe, 104 jednostki TMU i 56 ROP. Magistrala pamięci to 256 bit, choć zapewne wszyscy z Was już wiedzą w jak specyficzny sposób ją uzyskano… 4GB pamięci RAM jest taktowane z zegarem 1823MHz (vs 1753MHz w wersji referencyjnej). Za zasilanie karty odpowiada potężna sekcja, która czerpie prąd z dwóch gniazd: PCI-E 6-pin i PCI-E 8-pin.

Inno3d

Karta posiada czarny laminat i charakterystyczną dla kart serii iChill kolorystykę coolera: czarno – stalową z czerwonymi akcentami. Wbrew moim obawom karta ładnie komponuje się z czarno czerwonym wnętrzem komputera. Pewne wątpliwości budziły we mnie ów stalowe wstawki, ale po założeniu do obudowy efekt był bardzo ciekawy.

Inno3d

Inno3d

Wracając jednak to samego coolera, który niewątpliwie wyróżnia się na tle konkurencji. Poza wzornictwem – dosyć charakterystycznym – należy na wstępie zaznaczyć, iż układ chłodzenia to konstrukcja o wysokości dwóch i pół slotu (!!). Warto mieć to na uwadze decydując się na zakup niniejszej karty. Za rozprowadzanie ciepła po radiatorze odpowiadają heat-pipe'y: trzy o średnicy 6mm i dwa 8mm. Główną część coolera owiewają trzy wentylatory, które cechują się bardzo dobrą kulturą pracy. Czwarty, mały wentylatorek umieszczony na bocznej krawędzi karty odpowiada za wsparcie chłodzenia sekcji zasilania. Zapytacie w jaki sposób, skoro ta znajduje się na laminacie pod głównymi wiatrakami. Inno3D poprowadziło z sekcji zasilania pod wspomniany dodatkowy wentylator jedną ze wspomnianych trzech 6mm heat-pipe'ów. Ma to na celu ogólną poprawę warunków pracy karty. Zapewne sporo z Was ma „alergię” na małe wentylatorki, gdyż w swej naturze nie są one ciche (wysokie obroty). W przypadku iChill ów „czwarty muszkieter” nie daje o sobie znać w zauważalny sposób (choć miałem również co do niego spore obawy).

Inno3d

Tył karty został zaopatrzony w backplate z logotypem serii iChill. Ciekawostką jest fakt, iż zarówno radiator jak i backplate są dłuższe niż laminat karty. Drugi ze wspomnianych elementów na końcu ma wspornik, który jednak nie styka się bezpośrednio z użebrowaniem coolera. Warto również wspomnieć, iż podobnie jak GTX 960, opisywany model także posiada radiator na pamięci. Na koniec krótko o dodatkach: w zestawie znajdziemy pełną wersję 3DMark Advance oraz podkładkę pod mysz z logotypem producenta.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • ~Fokus-Pokus

  2016-01-20 10:53:12

  Mam wielką prośbę do redakcji, którą szanuję i czytam ze względu na testy peryferiów: NIE TESTUJECIE kart graficznych i procesorów, bo robicie to fatalnie. Tytuły sprzed lat, benchmarki, brak pomiarów głośności. Ten test jest niestety NIC nie warty.
 • t.luk

  2016-01-20 11:27:21

  W sumie też nie bardzo rozumiem po co do GTX 960 tak potężne chłodzenie ;)

Komentarz 2


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...