» załóż konto» przypomnij hasło

Jumbo Tower, co to jest?

Enermax Fulmo GT – recenzja obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2012-06-18 22:12:33

A A A | Wejść na stronę 98449 | Komentarzy 13

Enermax Fulmo GT – recenzja obudowy Bardzo możliwe, że pamiętacie jak kilka miesięcy temu zachwycaliśmy się nowym modelem obudowy od firmy Enermax o nazwie Fulmo. Producent ten w tym samym czasie wprowadził na rynek trzy wersje tego urządzenia, które różniły się od siebie wyposażeniem (wersja Premium i zwykła) oraz wielkością (Midi i Big Tower). Okazuje się, że najwięcej pozytywnych opinii zebrał model Fulmo GT, który swoimi gabarytami przypomina niewielki mebel, a funkcjonalnością słynny samolot Jumbo Jet. Czy rzeczywiście warto przeznaczyć prawie 900 PLN na obudowę tego typu? Przekonajmy się.

Obudowa Enermax Fulmo GT została zapakowana w olbrzymie pudełko, na którego ściankach znajdziemy liczne zdjęcia urządzenia, informacje na temat specyfikacji technicznej oraz wszechobecne logo producenta. Wyszczególniono wszystkie najważniejsze cechy i funkcje opisywanej konstrukcji. Całość utrzymywana jest w szacie graficznej, która symbolizuje moc i potęgę (błyskawice, pioruny).

Enermax Fulmo GT

W środku oprócz samej obudowy, która została dobrze zabezpieczona za pomocą styropianu i folii, znajdziemy także spory zestaw dodatków: instrukcję montażu, opaski zaciskowe, speaker, kółka, na których może spoczywać obudowa, 2x adapter 3-pin -> molex, 1x adapter 19-pin USB 3.0 -> 2x męskie USB 3.0, 2x opaski na rzepy z logiem producenta oraz komplet śrubek montażowych.

Enermax Fulmo GT

Enermax Fulmo GT ma wymiary 674 x 235 x 640 mm (głębokość x szerokość x wysokość) i została wykonana ze stali SECC o grubości 0,8 mm oraz plastiku. Oferuje ona możliwość montażu płyt głównych o rozmiarze micro-ATX, ATX, E-ATX, XL-ATX i HPTX. Obudowa na pierwszy rzut oka sprawia wrażenia bardzo prostej, ale także eleganckiej.

Enermax Fulmo GT

Z przodu obudowy znajdują się cztery zatoki 5,25 cala, co jak na model tej wielkości jest stosunkowo skromną ilością. W zamian za trzy dodatkowe sloty mamy możliwość instalacji wentylatora o średnicy 120 mm. Trochę niżej umieszczono wentylator Enermax Vegas o wielkości 180 mm, który jest podświetlany niebieskimi diodami LED. Przed nimi znajduje się meshowa siatka z filtrem przeciwpyłowym, która zabezpiecza przed przedostawaniem się zanieczyszczeń do środka.

Enermax Fulmo GT

Z tyłu Enermax Fulmo GT znajdziemy na górze miejsce na zasilacz wraz z dwoma otworami na wężyki od chłodzenia wodnego. Poniżej znajduje się otwór przeznaczony na panel I/O płyty głównej oraz obok niego wolne miejsce na wentylator o średnicy 120/140 mm. Enermax w tym miejscu udostępnia nam aż dziesięć wolnych slotów na karty rozszerzeń (możliwość wykorzystania największych płyt HPTX). Obok nich mamy kolejne pięć otworów przykrytych gumą do prowadzenia węży chłodzenia cieczą, a poniżej drugie miejsce na zasilacz.

Enermax Fulmo GT

Enermax Fulmo GT

Lewy panel został wyposażony w meshową powierzchnię, za którą zamontowano dwa wentylatory o wielkości 180 mm typu Enermax Vegas. Oprócz tego możemy tutaj wykonać instalację kolejnych dwóch śmigieł. Na prawym panelu znalazło się miejsce na zaledwie jeden wentylator o wielkości 92 lub 120 mm i grubości maksymalnej 20 mm.

Na górnym panelu znalazło się wszystko, co niezbędne dla wymagającego użytkownika. Mamy tutaj dostęp do czterech portów USB 3.0, jednego eSATA, wejścia i wyjścia audio, stacji dokującej hot-swap oraz regulatora obrotów wentylatorów. Bardziej z tyłu znalazła się meshowa powierzchnia, za którą umieszczono wentylator o wielkości 230 mm. Wspomniany panel można bez problemu zdjąć za pomocą przycisku, który znajduje się blisko tyłu obudowy.

Enermax Fulmo GT

Enermax Fulmo GT

Na spodzie Enermax Fulmo GT znalazły się cztery nóżki ze specjalnymi antypoślizgowymi nakładkami, które mają za zadanie także ograniczyć ilość przenoszonych drgań. Obok nich mamy otwory, które służą do montażu wspomnianych we wstępie kółek. Przydadzą się one osobom, które często przenoszą swój komputer stacjonarny. Pomimo plastikowej budowy spisują się one bardzo dobrze na płaskich powierzchniach.

Enermax Fulmo GT

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • wikingowiec

  2012-06-19 09:49:28

  Świetna obudowa, tak samo udana jak model Midi. Chciałbym ją mieć
 • t.luk

  2012-06-19 11:09:03

  Kolejna rewizja Xigmatek Elysium? ;) Spx, grunt że to solidna konstrukcja :) Dzięki za normalną reckę bo ostatnio niektóre serwisy mają tendencję do robienia recenzji na podstawie zdjęć od producenta (np. jeden serwis na "P" ostatnio recenzował tak dwie obudowy z rzędu).

  P.S. Nie ma czegoś takiego jak "filtr przeciwpyłowy" ;) Zachęcam do Googlowania: "Filtry przeciwkurzowe w obudowach komputerowych – mity i fakty" ;)
 • Francus

  2012-06-19 13:39:20

  @up, a czy fotki od producenta przedstawiają coś innego?:
 • Mesmerize

  2012-06-19 14:01:28

  @up, przedstawiają to samo. Problem w tym, że w takim przypadku recenzenci nigdy ich nie widzieli.
 • Mesmerize

  2012-06-19 14:16:59

  edit:
  Problem w tym, że w takim przypadku recenzenci nigdy opisywanego przez siebie sprzętu nie widzieli.
 • Francus

  2012-06-19 14:30:22

  Jak to nie widzieli? Przecież fotki nie mogą świadczyć o tym czy widziano sprzęt czy nie. Taką dużą budę trudno się foci, żeby wyglądała katalogowo, więc korzysta się z gotowych fotek... Czyż nie tak?
 • t.luk

  2012-06-19 15:47:20

  @ Francus
  Każda licząca się z użytkownikami redakcja zrobiłaby fotki nawet zwykłą cyfrówkę (sam tak czasem robię - zależnie od testów). To nie tylko potwierdza, że redakcja miała na testach ten sprzęt ale wręcz potwierdza wiarygodność całego serwisu. Jeśli widzę gdzieś tylko i wyłącznie fotki od producenta a redakcja nie zrobiła choćby zdjęcia swojej platformy złożonej w obudowie to jest to co najmniej mocno podejrzane...
 • Francus

  2012-06-19 16:13:57

  Masz rację. Przejrzałem znane mi portale na "P" i rzeczywiscie jeden testował ost. dwa modele Full Tower i fotki pożyczył od producenta :)
 • t.luk

  2012-06-20 07:36:26

  "Pożyczyli" to lekko powiedziane...Nawet słowem nie raczyli przeprosić użytkowników za to, że nie mieli czasu na wykonanie własnych fotek albo co i jeszcze bezczelnie ponanosili znaki swoje wodne co by nikt nie mógł skopiować ;/
 • mw_1975

  2012-06-20 17:27:56

  Aż szkoda mówić ile będzie kosztowało "wypełnienie" jej odpowiednio wysokiej klasy elementami.

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 13


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...